Çocuklarda Uyku saati sorunlarını önlemek

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 27 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Çocuklarda Uyku saati sorunlarını önlemek konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuklarda Uyku saati sorunlarını önlemek

  Çocuğun iletişim becerileri arttıkça, oyunlar, sohbetler daha da tatlı hale geliyor, hele de çalışıyorsanız, birlikte geçirdiğiniz vakit yetmez oluyor. Kendinizi kaptırıp da uyku saatini kaçırmayın. O da sizin gibi bu oyun saatine doyamıyor, ama daha büyüme çağında ve uykuya ihtiyacı var. Siz bu saati esnettikçe, eğlenceli aktiviteleri uzattıkça, o da esnetilebilir olduğu kanısına varıyor.
  Uyku düzenini bir kez oturttuktan sonra, insan bozulabileceği gerçeği üzerine düşünmek istemez. Siz yine de hazırlıklı olun. Yatağından kalkıp gelirse, ve siz yatırdığınızda tekrar tekrar gelirse nasıl tavır almanızın doğru olacağını eşinizle önceden kararlaştırıp, evdeki diğer fertlerle paylaşın. Aranızda fikir ayrılıkları olmaması ve özellikle yanında konu ile ilgili tartışmamanız çok önemli.
  Hangi yöntemi seçerseniz seçin, yataktan kalkarsa bunu büyütmeden, fazla tepki vermeyin. Bunu yapmalarındaki en önemli amaç ilgi çekmek. Ona kızmak ya da yumuşak bile olsa yatırırken ikna etmek için uzun konuşmalar yapmak hacıyatmazlığa davetiye açmak demek.
  Eğer yataktan kalkmak için tuvalet, burun akması gibi sebepler öne sürüyorsa, hızlı şekilde ihtiyacını karşılayın, bu sırada onunla fazla iletişim kurmayın, oynamayın, uzatmasına izin vermeyin.
  Bu yataktan kalkma konusunu fazla açmayın, ertesi akşam hatırlatmayın.
  Evinize gelen misafirlerinizi, olur da çocuğunuz yatağından kalkıp gelirse, hiç tepki vermemeleri, onunla olumlu ya da olumsuz konuşmamaları konusunda uyarın. Onu görmezden gelmeleri gerekiyor. En son ihtiyacınız olan şey, gülümsemeler ve gülüşmelerdir. Ona her zaman siz müdahele edin, rutininizi korumaya çalışın.
  Gürültüsüz bir ortam yaratmanıza gerek yok. Ama onu yatağında bırakışınızdan, uykuya dalacağı süre zarfında (yarım saat kadar) çok ilgi çekici gürültü üretmemeye çalışın. Yüksek sesle film izleme, kahkalar, gürültülü bilgisayar oyunu, vs. Her ortamda uyumaya alışması önemli ama özellikle benim bir geçiş dönemi olarak gördüğüm 18 ay - 3 yaş aralığında, çocuğun merakını da çok fazla uyandırmamak gerekiyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocuklarda Uyku saati Forum Tarih
Çocuklarda Uyku Bozukluğu Nedenleri ve Doğal Çözümleri Çocuk Sağlığı ve Bakımı 22 Nisan 2011
0-6 Yaş Grubu Çocuklarda Uykusuzluk Nedenleri Hakkında Bilgi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 27 Kasım 2010
9 - 12 Ay Arası Çocuklarda Uyku Düzeni Çocuk Sağlığı ve Bakımı 19 Mart 2010
6 - 9 Ay Arası Çocuklarda Uyku Düzeni Çocuk Sağlığı ve Bakımı 19 Mart 2010
3 - 6 Ay Arası Çocuklarda Uyku Düzeni Çocuk Sağlığı ve Bakımı 19 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş