Çocuklarda Tuz Tüketimine Dikkat

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Çocuklarda Tuz Tüketimine Dikkat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuklarda Tuz Tüketimine Dikkat  [​IMG]Fazla tuz tüketimi, her yaşta sorunlara yol açabiliyor. Ancak bebeklerde bu konuda daha hassas davranılması gerekiyor.

  Bebeklerin böbrekleri henüz yeteri kadar gelişmemiş olduğundan, vücuttaki fazla sodyumu atamıyor ve çok erken dönemde bebeğin vücudunda sodyum depolanmaya başlıyor. Bu da ileride yüksek tansiyon hastalığına yakalanma olasılığını artırabiliyor.

  Uzmanlar ve araştırmalar, bebeklerde ve çocuklarda ortalama tuz alımının tavsiye edilen miktardan daha fazla olduğunu belirtiyor. Bebek sütten kesilip ailesinin yediği gıdalarla beslenmeye başladığında, tuz alımı da artıyor. Yapılan araştırmalar, Türkiye’de bebeklerin %60’ı henüz 1 yaşına gelmeden evde yetişkinler için pişirilen salçalı, baharatlı, tuzlu, yağlı yemeklerden yediğini gösteriyor.


  Yine 1-3 yaş arasında bebeğe verilen gıdaların aşırı miktarda sodyum içerdiği de belirtiliyor. Oysa bir yaşını doldurmamış bebeklerin günde 1 gramdan (yarım çay kaşığı) , 1-6 yaş arasındaki çocukların da günde 2 gramdan ( 1 çay kaşığı) daha fazla tuz tüketmemesi gerekiyor.

  Peynir, ekmek, fırın yemekleri gibi besinlerde çok fazla tuz bulunuyor. Yine bazı bölgelerde annelerin çok erken yaşta başladıkları inek sütü de, standart bir bebek mamasından iki kat fazla tuz içeriyor.

  Sosis, pizza, mısır gevrekleri, atıştırmalıklar, tuzlu içerikli veya tuz eklenmiş ev yemekleri bir bebeğin günlük tuz ihtiyacının yarısını, tek porsiyonda almasına neden oluyor.


   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocuklarda Tüketimine Dikkat Forum Tarih
Çocuklarda kabakulak belirtileri tedavisi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 24 Haziran 2015
Çocuklarda Yeterli ve Dengeli Beslenmenin Önemini Vurgulayan Afiş Ve Broşür Eğitim Bilgileri 21 Aralık 2013
Çocuklarda Kansızlık ve Demir Eksikliği Sebepleri Nelerdir Çocuk Sağlığı ve Bakımı 7 Ekim 2013
Çocuklarda Dikkat Eksikliği Hakkında Bilgi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 11 Ekim 2012
Çocuklarda Faranjit'in Belirtileri Nelerdir Çocuk Sağlığı ve Bakımı 10 Nisan 2012

Bu Sayfayı Paylaş