Çocuklarda Pişik

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 8 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Çocuklarda Pişik konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pişik: En Sık Görülen Cilt Problemi
  Annelerin sıklıkla karşılaştığı cilt sorunlarının başında pişik geliyor. Cildin bebek beziyle temas ettiği bölgede oluşan kızarıklık ve tahrişe pişik adı veriliyor. Öyle ki İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre 1 -5 yaş arası çocuklarda yüzde 20 oranında pişik tanısı konmuştur. Bebek bezinin hassas bebek cildine sürtünmesi ve bölgenin sık temizlenmemesi sonucu, henüz yeterince gelişmemiş olan cilt üzerindeki koruyucu tabaka iyice zayıflıyor ve zararlı maddelerin cilde kolayca geçmesine sebep oluyor. Aynı zamanda uzun süre kapalı kalan bez bölgesindeki idrar ve dışkı da cildi tahriş ederek kızarıklık ve pişiğe yol açan en önemli sebepleri oluşturuyor. Pişik oluşumunda bebeğinizin poposu kırmızı ve iltihaplı olur, bez bölgesinin çevresinde kabarık şişlikler görülüyor. Bebeğinizin alt bezini sık sık değiştirerek ve her alt temizliğinden sonra düzenli olarak, çinko oksit içeren pişik önleyici kremler kullanarak, pişik oluşumunu engellemek mümkün.

  Pişik neden oluşur?

  Bezin ciltte uzun süre kalması, çok sıkı bağlanmış olması veya bebeğin cildinin aşırı hassas ya da alerjik olması pişiği hızlandıran nedenlerin başında gelir. Bunun yanı sıra bebek uzun süre aşırı kalın giysilerle dolaştığında cildinde oluşan yüksek ısı ve nem de bakteri ve pişik oluşumunu hızlandırır. Bebeğin anne sütünden mamaya veya ek besinlere geçmesi sırasında, diş çıkarma dönemi ile antibiyotik tedavisi süresinde de pişik oluşumu görülmektedir.

  Pişik Oluşumunu Engellemek Tedaviden Daha Kolaydır

  Pişik olan bebek, pişikli bölgesinde yanma, batma ve kaşınma hisseder. Bu da sürekli bir ağlama ve huzursuzlanmaya neden olur. Tedavi edilmeyen pişiklerde, çok kısa süre içerisinde o bölgede yeni enfeksiyonlar oluşur. Bu nedenle pişiğin tedavisinden önce oluşumunu engelleyecek NIVEA Baby Pişik Kremi’ni düzenli olarak kullanmanızda fayda var.

  Bebeğinizi Pişikten Korumanın Yolları

  Bebeğin cildi tahriş edici sert sabun gibi maddelere maruz bırakmayın.
  Kullandığınız hazır bezin sürekli kuru olmasına dikkat edin. Eğer bez ıslak ise hemen değiştirin.
  Bebeğin altındaki kızarıklığı görür görmez, burasını ılık suyla yıkayın ve tamamen kurulayın, daha sonra çinko oksit içeren Nivea Baby Pişik Kremini bolca sürün.
  Bebeğin altının temizi kuru ve serin kalması sağlayın.
  Güneşten mümkün olduğunca kaçının
  Enfeksiyonlara karşı tedbirli olun.
  Pişik kremini gün içinde her alt değişiminde kullanın.
  Bu uygulamalara rağmen bebeğinizin pişiği geçmiyor veya daha iyiye gitmiyor ise hemen doktorunuz ile görüşün.

  Pişik Kremini Nasıl Kullanmalısınız?

  Bebeğin bez bölgesini her değişimde iyice temizlemelisiniz.
  Pişik kreminin özellikle bebeğin cilt kıvrımları arasına da nüfuz etmesine dikkat ederek ince bir tabaka halinde sürmelisiniz.
  Pişik kremini her bez değişiminde kullanmalısınız.  Pişiğin önlenmesinde en etkili çözüm...

  Pişik Kremi, "üçlü etkisi" sayesinde pişiğe ve kızarıklıklara karşı koruma sağlar. İçerdiği %20 oranında çinko oksit sayesinde koruyucu bir tabaka oluşturarak cildi ıslaklığa karşı korur, pişiği önler ve ilk kızarıklıkların geçmesine yardımcı olur. Aynı zamanda buğday yağı ile cildin bariyer fonksiyonunu güçlendirir, Pantenol ile cildi nemlendirir ve bakımını sağlar. Alkol ve boya maddesi içermeyen ürün, klinik ve dermatolojik olarak test edilmiştir. İlk kızarıklıklar başladığında, mutlaka çinko oksit içeren, cilt ile ıslaklık arasında bariyer olabilecek pişik önleyici kremler tercih edilmelidir. Pişik Kremi, içerdiği çinko oksit sayesinde koruyucu bir tabaka oluşturarak cildi ıslaklığa karşı korur, pişiği önler ve kızarıklıkların geçmesine yardımcı olur. Ancak eğer pişik yara halini almışsa mutlaka bir dermatoloğa başvurulması gerekmektedir.


  Bezli bölgeyi temizledikten sonra cilt yüzeyinde ince bir tabaka kalacak şekilde sürülmesi gereken Pişik Kremi, cildin hava almasına engel olmaz. Almanya Beiersdorf Laboratuarları’nda cilt araştırma uzmanları tarafından yapılan çalışmalar sonucunda; idrarın içinde bulunan ve bez bölgesinde tahrişe yol açan amonyağa karşı çeşitli pişik önleyici kremlerin cildi koruyucu etkisi ölçülmüştür. NIVEA Baby Pişik Kremi’nin amonyağa karşı cildi, koruyucu ürün uygulanmamış cilde göre 4 kat daha fazla koruyarak rakipleri arasında en yüksek koruyucu etkiyi gösterdiği kanıtlanmıştır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocuklarda Pişik Forum Tarih
Çocuklarda kabakulak belirtileri tedavisi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 24 Haziran 2015
Çocuklarda Yeterli ve Dengeli Beslenmenin Önemini Vurgulayan Afiş Ve Broşür Eğitim Bilgileri 21 Aralık 2013
Çocuklarda Kansızlık ve Demir Eksikliği Sebepleri Nelerdir Çocuk Sağlığı ve Bakımı 7 Ekim 2013
Çocuklarda Dikkat Eksikliği Hakkında Bilgi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 11 Ekim 2012
Çocuklarda Faranjit'in Belirtileri Nelerdir Çocuk Sağlığı ve Bakımı 10 Nisan 2012

Bu Sayfayı Paylaş