Çocuklarda parmak emme alışkanlığı ve onlenmesi

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda NeslisH tarafından 20 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Çocuklarda parmak emme alışkanlığı ve onlenmesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İSTANBUL (İHA) - Pedagog Güzide Soyak, çocuklarda alışkanlık haline gelen parmak emmenin engellenebileceğini belirterek, "Uykuya geçişte "geçiş nesnesi" dediğimiz oyuncak gibi benimseyebileceği objeleri yatağına koymak onu rahatlatacaktır" dedi.

  VKV Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü'nden Pedagog Güzide Soyak, bebekle kurulan ilişkinin duygusal kalitesi, ihtiyaçlarının doğru anlaşılması ve zamanında karşılanmasıyla bu ilişkiyi güçlendireceğini belirterek, "Uykuya geçişte "geçiş nesnesi" dediğimiz oyuncak gibi benimseyebileceği objeleri yatağına koymak onu rahatlatacaktır. Parmak emmeyi küçümsemek, utandırmak çözüm yöntemi olarak kullanılmamalı. Olumlu davranışlarına odaklanmak, sözlü övgüler ve teşvik edici minik ödüller kullanılmalıdır. Parmak emmek, çocuğun yaşamının ilk aylarından itibaren görülebilen bir davranıştır. Kendini rahatlatmaya yönelik yaptığı bu davranış zaman içerisinde annenin olmadığı ve sıkıntı hissettiği her durumda karşımıza çıkabilir. Bebeklerin her ağlamasını ve rahatsızlık hissettikleri durumları emzirerek geçirmeye çalışmak zaman içerisinde kurulan bağın bağımlılığa dönüşmesini sağlamaktadır. Oysa ilişki kurmanın ve bebeği rahatlatmanın bir çok şekli bulunmaktadır. Annenin memesinin yerini tutan parmağı emmekten vazgeçmek, ilerleyen dönemlerde pek de kolay olmamaktadır. Bebekle kurulan ilişkinin duygusal kalitesi, ihtiyaçlarının doğru anlaşılması ve zamanında karşılanması bu ilişkiyi güçlendirecektir" dedi.

  Çocuklarda bu alışkanlığın engellenmesi için bazı konulara dikkat edilmesi gerektiğini anlatan Pedagog Güzide Soyak, "Parmak emmeyi küçümsemek, utandırmak çözüm yöntemi olarak kullanılmamalı. Sağlığı ve gelişimi ile ilgili kaygılar iyi ifadelerle anlatılmalı. Bu anne ve çocuk arasında kazanılan bir savaşa dönüştürülmemelidir. Olumlu davranışlarına odaklanmak, sözlü övgüler ve teşvik edici minik ödüller kullanılmalıdır. Tırnak yemek, derilerini kopartmak ve yaşı büyümüş olmasına rağmen hala yoğun parmak emmek davranışlarını gösteren çocukların ortak özelliklerinin sıkıntı yaratan durumlarda ya da boş kaldıkları ve yönlendirilmedikleri anlarda bu davranışlara başvurdukları gözlenmektedir. Uzun süre yalnız kalmak, yaratıcı oyunları ve birlikte oyun oynamayı teşvik etmemek ve bunun gibi çocuğun durağan kaldığı durumların fazlalığında bu davranışlarda sıklıkla karşılaşılabilinir. Tırnak yeme, okul öncesi dönemde, öncelikle çevresindeki tırnak yiyen başka bir bireyi taklit ederek başlayabilir" diye konuştu.

  Pedagog Güzide Soyak, çocuklarda stres yaratan durumlarda, duygularını ifade edemediği anlarda ve yetişkinlerinden gerekli ilgi ve değeri görmediği zaman iç gerginliğini ifade etmek için yarattığı bir duruma dönüşebildiğini anımsatarak, "Yoğun yaşandığını düşündüğünüz bu davranışları çözmeye çalışmadan önce aile sisteminizin işleyişine çocuğunuzla kurduğunuz ilişkideki karşılıklı duygu alışverişinize ve bütün bu davranışları etkileyebilecek başka faktörlerin olup olmadığına dikkatlice bakmak gerekir. Sıklıkla tekrar eden ve çocuğun sosyal uyumunu bozan davranışlarda ise bir uzmana başvurulması gerekir" açıklamasında bulundu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocuklarda parmak emme Forum Tarih
Çocuklardaki Parmak Emme Alışkanlığı Zararlımı ? Çocuk Sağlığı ve Bakımı 19 Aralık 2010
Çocuklarda parmak emme Gebelik ve Annelik 31 Ekim 2008
Çocuklarda kabakulak belirtileri tedavisi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 24 Haziran 2015
Çocuklarda Yeterli ve Dengeli Beslenmenin Önemini Vurgulayan Afiş Ve Broşür Eğitim Bilgileri 21 Aralık 2013
Çocuklarda Kansızlık ve Demir Eksikliği Sebepleri Nelerdir Çocuk Sağlığı ve Bakımı 7 Ekim 2013

Bu Sayfayı Paylaş