Çocuklarda obezite ve şeker hastalığı ilişkisi

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 2 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Çocuklarda obezite ve şeker hastalığı ilişkisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuklarda obezite ve şeker hastalığı ilişkisi

  Çocuk Endokronoloğu Doç. Dr. Atabek, çocukluk çağı obezitesi olanların yüzde 80'ninin erişkin dönemde de obez kaldığını belirtti, obezlerin şeker hastalığına yakalanma riskinin de sağlıklı insanlara göre daha fazla olduğunu söyledi.

  [​IMG]

  Atabek, obeziteyi, fiziksel ve ruhsal sorunlara neden olan, vücutta aşırı yağ depolanmasıyla ortaya çıkan enerji metabolizması bozukluğu olarak tanımlıyor.

  Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Emre Atabek, çocukluk çağı obezitesinde değişik faktörlerin rol oynadığını belirtti ve şunları söyledi.

  ''Obezitenin, ortaya çıkmadan veya başlangıç döneminde önlenmesi gerekiyor. Çocukluk çağında obezite, özellikle ruhsal ve fiziksel problemlere yol açan bir enerji metabolizması bozukluğudur. Çocukluk çağındaki obezitenin en büyük nedenleri ise beslenme bozukluğu ve hareketsiz yaşam tarzıdır.''

  ŞEKER HASTALIĞINA YAKALANMA RİSKİ YÜKSEK
  Obezitenin kısa ve uzun vadede birçok hastalığa neden olduğunu, çok ciddi sorunlara yol açan bu durumun yaşam kalitesini ve süresini de olumsuz etkilediğini bildiren Doç. Dr. Mehmet Emre Atabek, şunları kaydetti:

  ''Obezlerin sağlıklı insanlara göre şeker hastalığına yakalanma riski daha fazladır. Bazı obez çocuklarda ergenlik dönemi öncesinde bile şeker metabolizması bozuklukları, yüksek kan basıncı, şeker hastalığı hatta damar sertliği belirtileri ortaya çıkabiliyor. Yapılan çalışmalarda, 3-8 yaş arası obez çocuklarda bile erken damar bozukluklarının ortaya çıktığı ve damar sertliğinin başladığı görülmüştür. Yaptığımız bir araştırmada atardamarların duvar kalınlıklarının obez çocuklarda, normal çocuklara göre daha büyük olduğunu tespit ettik.''

  PSİKOLOJİSİ BOZUKSA KİLO VERMEKTE ZORLANIR
  Doç. Dr. Atabek, obeziteyle gelen en önemli sorunlardan birinin de psikolojik problemler olduğunu vurgulayarak, ''Özellikle okulda arkadaşları tarafından kendilerine değişik tavırlar takınılması, obez çocukların psikolojilerini bozmaktadır. Oysa kilo vermede çocuğun psikolojisi çok önemlidir. Eğer obez olan çocuğun psikolojisi bozuksa, kilo vermekte gerçekten zorlanır'' diye konuştu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocuklarda obezite şeker Forum Tarih
çocuklarda obezite psikolojik sorunları beraberinde getirir mi? Çocuk Sağlığı ve Bakımı 26 Mart 2010
Çocuklarda obezite ve şişmanlık Çocuk Sağlığı ve Bakımı 15 Ocak 2010
Çocuklarda obezite 5 yaşa kadar oluşuyor Çocuk Sağlığı ve Bakımı 20 Aralık 2008
Çocuklarda kabakulak belirtileri tedavisi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 24 Haziran 2015
Çocuklarda Yeterli ve Dengeli Beslenmenin Önemini Vurgulayan Afiş Ve Broşür Eğitim Bilgileri 21 Aralık 2013

Bu Sayfayı Paylaş