Çocuklarda kış dönemine dikkat

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda NeslisH tarafından 12 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Çocuklarda kış dönemine dikkat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  DİYARBAKIR (İHA) - Diyarbakır'ın Ergani ilçesindeki Devlet Hastanesi'nde görevli Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Okan Yapar, mevsim şartları itibariyle ilçede etkisini gösteren soğukların çocuklar için hastalıklara davetiye çıkardığının altını çizerek ebeveynleri uyardı.

  Son birkaç aylık dönemde kendilerine başvuran hastalarda görülen hastalıkların başında; kaba kulak, su çiçeği vakalarına rastlandığını vurgulayan Ergani Devlet Hastanesi'nde görevli Dr. Okan Yapar, özellikle soğukların etkisini iyice hissettirdiği son 15 günlük dönemde çocuklarda çoğunlukla bronşit ve zatürree vakalarıyla karşılaştıklarını söyledi. Günlük poliklinik sayılarında çok ciddi artış olduğunu vurgulayan Dr. Yapar, günde 100'ün üzerinde hasta muayenesi yaptıklarını belirterek, hastalanan çocuk sayısında meydana gelen artışa paralel olarak yataklı çocuk servisinde çok ciddi sıkıntılar yaşadıklarını kaydetti. Ebeveynlere, çocukların bulunduğu ortam ısısının sabit derecede ayarlanmasına özen göstermelerini ve çocukları çok ciddi ısı değişimlerine maruz bırakmamalarını öneren Dr. Okan Yapar, çocukların sık sık hastalanmalarının başlıca sebebinin beslenme durumlarından kaynaklandığını ifade ederek şunları söyledi:

  "Beslenme durumları çok iyi olmayan çocuklar mikroplara duyarlı hale geliyorlar. Beslenme problemi yaşayan çocuklarda bronşit ve zatürree hastalıkları çok daha ağır şekilde seyredebiliyor. Ebeveynlerle yaptığımız görüşmelerde genel olarak beslenmede çok ciddi yanlışlıklar olduğunu görüyoruz. Mesela; anne sütünden kesilen bebeklere inek sütünün sulandırılmadan verilmesi özellikle 1 yaş altındaki çocuklarda ciddi sağlık problemlerine neden olabiliyor. Çocuklara 6 aydan sonra meyve püresi ve besin değeri olan katı gıdaların verilmesi gerekiyor. 6 aydan sonra ebeveynlerin çocuklarına; en az haftada 5 gün özellikle yumurta sarısı yedirmelerini öneriyorum. Özellikle bu bölgede sıkça görülen, dışarıdan alınan açık süt tüketimi yerine ambalajlı süt tüketimine yönelmek gerekiyor. Ambalajlı sütler içindeki besin değerini koruması açısından son derece faydalıdır."

  Mynet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocuklarda kış dönemine Forum Tarih
Çocuklarda Kardeş Kıskançlıgı Nedenleri ve Çözümleri Çocuk Sağlığı ve Bakımı 16 Aralık 2010
Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı Çocuk Sağlığı ve Bakımı 2 Ağustos 2010
Çocuklarda İştahsızlığa Bitkisel Çözüm Şifalı Bitkiler 26 Nisan 2010
Çocuklarda Boy Kısalığı Ve Büyüme Çocuk Sağlığı ve Bakımı 28 Mart 2010
Çocuklarda obezite ve şeker hastalığı ilişkisi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 2 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş