Çocuklarda diyabet tehlikesi

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Dine tarafından 6 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Çocuklarda diyabet tehlikesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Araştırmalara göre Türkiye'de diyabet oranı son 9 yılda yüzde 5 arttı. Diyabetli sayısı ise 5 milyona ulaştı.


  [​IMG]Antalya'da düzenlen 11. Ulusal İç Hastalıkları Kongresi, halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabetle ilgili korkutan gelişmeyi gözler önüne serdi.

  Türkiye'de 2000 yılında yüzde 7 olan diyabet oranı 9 yılda yüzde 12'ye çıktı. Diyabetli hasta sayısı ise 5 milyona ulaştı. Artışın en önemli nedeninin obezite artışı olduğunu belirten uzmanlar, diyabet hastalarının büyük kısmının ise hastalığından habersiz olduğunu söyledi.
  DÜNYADA 300 MİLYON HASTA
  Kongrede diyabetle ilgili bilgi veren Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kemal Balcı, dünyadaki diyabetli sayısının 300 milyonu bulduğunu söyledi. Hastalığın bu hızla artması halinde diyabetli sayısının 2020 yılında 350 milyona ulaşacağını kaydeden Balcı, bunun da ülkelere ekonomik açıdan büyük yükler getireceğini ifade etti.
  EN BÜYÜK NEDENİ OBETİZE
  İnsülinin yokluğu veya etkisinin bozulmasıyla gelişen şeker hastalığı artışındaki en önemli nedenin obetize artışı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Balcı, "Obezite, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek artıyor. Bu artış şeker hastalığının da artmasına neden oluyor. Erişkin yaş gruplarında yüzde 7 olan diyabet sıklığı son dönemlerde yapılan araştırmalara göre yüzde 12'ye çıktı. Bu nedenle diyabeti önlemek için obezite de önlenmeli" dedi.
  ÇOCUKLARDA DA ARTIYOR
  Hatalı beslenme ve hareketsiz yaşam nedeniyle Tip 2 şeker hastalığına yakalanma oranın çocuklarda da giderek arttığını anlatan Balcı, "Bütün dünyada olduğu gibi bizde de çocuklarda görülme oranı arttı. Bu durumla ilgili araştırma olmadığı için bir rakam veremiyoruz ama ortada bir gerçek var ki, Türkiye'de hatalı beslenme ve hareketsiz yaşama bağlı olarak çocuklarda şeker hastalığı görünme oranında büyük bir artış var" diye konuştu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocuklarda diyabet tehlikesi Forum Tarih
Diyabetli Çocuklarda İnsülin Tedavisi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 28 Ağustos 2008
Çocuklarda kabakulak belirtileri tedavisi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 24 Haziran 2015
Çocuklarda Yeterli ve Dengeli Beslenmenin Önemini Vurgulayan Afiş Ve Broşür Eğitim Bilgileri 21 Aralık 2013
Çocuklarda Kansızlık ve Demir Eksikliği Sebepleri Nelerdir Çocuk Sağlığı ve Bakımı 7 Ekim 2013
Çocuklarda Dikkat Eksikliği Hakkında Bilgi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 11 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş