Çocuklarda dikkat dağınıklığı

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 17 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Çocuklarda dikkat dağınıklığı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ÇOCUKLARDA DİKKAT DAĞINIKLIĞI  Öncelikle dikkat dağınıklığı ile ilgili şunu söylemek gerekir : Dikkat dağınıklığı zihinsel bir özür değil, sadece bir çalışmayı veya etkinliği sürdürememe problemidir. Okulöncesi dönemde dikkat dağınıklığı yaşayan çocuklar uzun süre bir şeye konsantre olamaz. Örneğin; oyuncaklardan çabuk sıkılır, oynadığı oyunu sürdüremez, faaliyetlerini yarım bırakır, arkadaşlarıyla iletişim sorunları yaşar , verilen bir işi uygun şekilde yerine getiremez, kendisine söylenen bir şeyi birkaç kez tekrar ettirir.

  Genel olarak dikkat sorunu yaşayan çocukların ilgi süreleri kısa olup her şeyden çabuk sıkılırlar, ilgileri başka bir şeye çabuk kayar, bazen kendisine söylenen şeyleri duymuyormuş gibi davranışlar sergilerler.

  Çocuklarda dikkat dağınıklığı özellikle ilköğretim çağında çocukta daha net olarak ortaya çıkmaya başlar. Okul çağındaki çocuklar ders yapmak istemez, ödevlerini tam olarak yapamaz ve ders yaparken farklı konularla ilgili sorular sorar, su içme, kalem alma vb. bahanelerle yerinden kalkarak yaptığı şeye konsantre olamaz. Konsantre problemi yaşadığı için verilen yazıyı eksik okur, olmayan kelimeleri uydurma gibi sorunlar yaşar. Çocuk okuduğu metni çabuk unutur, metinle ilgili soru sorulduğunda cevap veremez. Bu tip sorunlar yaşayan çocuklar özellikle bazı harfleri karıştırır ve yazarken söylenildiğinden farklı yazarlar. Yaptıkları işe ve etkinliklere yoğunlaşamazlar.

  Dikkat dağınıklığı yaşayan çocuklara verilecek eğitim ile yapılacak çalışmalarda şunlardan faydalanabiliriz:

  - Çocuklar konuşurken göz kontağı kurulmalı.

  - Yönergeler basit bir dille, karmaşa yaratmadan anlatılmalı.

  - Çalışma ortamı fiziksel olarak uygun hale getirilmeli. (ses,ışık,ısı vb.)

  - Çocuk uzun süre televizyon ve bilgisayar başında oturmamalı. Bu tür uyarıcılar çocuğun dikkat problemi yaşamasında risk oluşturabilir.

  - Verilecek etkinliklere önce çocuğun hoşlanabileceği şeylerden başlanmalı,bu şekilde ilgisi uzun süre tutulmalı.

  - Doğru yaptığı davranışlarda ve etkinliklerde sık sık olumlu geri dönütler bildirilmeli,küçük ödüllendirmeler kullanılmalı. Çocuk başarma duygusunu yaşayıp yüreklendirilmeli.

  - Kitap okurken özellikle çocuğun ilgisini çekebilecek bol resimli ve büyük yazılı kitaplar seçilmeli.

  - Yanlış yaptığı zaman azarlamak çocuğun daha fazla karmaşa yaşamasına, bu yüzden daha fazla sakarlık ve hata yapmasına neden olur. Hoşgörülü ve motive edici sözler kullanıp başarısızlık duygusunu yenmesi sağlanmalı.

  - Çocuğa çalışma esnasında ipuçları verilerek hatırlamasına yardımcı olunabilir.

  - Bazı etkinlikler ve çalışmalar oyunlaştırılıp ders zevkli hale getirilir,çocuk farkında olmadan derse aktif olarak katılır.

  - Çalışma yapılırken aşamalı şekilde etkinliğe ara verilmeli, daha sonra tekrar çalışmaya geri dönülmeli. Bu, çocuğun dikkatini tekrar toplamasını sağlayacaktır.

  - Çocuk sınıf ortamında ve başkalarının yanında küçük duruma düşürülmemeli. Bu çocukta kaygı yaratarak daha fazla hata yapmasına sebep olur.

  - Etkinlikler ve dersleriyle ilgili tekrarlar sık sık yapılmalı. Gerektiğinde kısa kısa notlar alması sağlanmalı.

  - Çocuk aşırı disiplin altına alınmamalı.

  - Oyunlu bulmacalar, eşlemeli resimler, eksik olanı bulma gibi çalışmalar çocuğun dikkatini toplamasına yardımcı olur.

  - İlköğretim çocuklarında okuduğunu anlama çalışmalarında önce tek paragrafla ilgili sorular sorulup, daha sonra paragrafların sayısı aşama aşama çoğaltılarak soru ve yazma çalışmaları yapılmalıdır.

  - Okuma-yazma ve özellikle hece çalışmalarında görsel teknikler kullanılarak çocuğun daha akılda kalıcı öğrenmesi sağlanır.

  - Eğer dikkat dağınıklığı çocukta çok yoğun şekilde yaşanıyorsa bir psikologdan veya özel eğitim kurumlarından destek alınmalı.

  Gülten YÖRÜK
  Okulöncesi Öğretmeni/
  Özel Eğitim Eğitmeni

  Televizyon gercektende cok dikkatli kullanilmasi gereken bir arac..cocuklar tv basinda bizde rahatiz demek ,ilerde bircok probleme davetiye cikarmaktir..
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocuklarda dikkat dağınıklığı Forum Tarih
Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı Nedenleri ve Çözümü Çocuk Sağlığı ve Bakımı 16 Aralık 2010
Çocuklarda Dikkat Eksikliği Hakkında Bilgi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 11 Ekim 2012
Astımı olan çocuklarda ailenin dikkat etmesi gerekenler Çocuk Sağlığı ve Bakımı 5 Mayıs 2010
Çocuklarda bu belirtilere dikkat! Çocuk Sağlığı ve Bakımı 5 Mayıs 2010
Çocuklarda Tuz Tüketimine Dikkat Çocuk Sağlığı ve Bakımı 7 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş