Çocuklarda Demir Eksikligi Hakkında Bilgi

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Mavi_inci tarafından 18 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Çocuklarda Demir Eksikligi Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bebeklerde demir eksikliği riski

  Türkiye’de her iki çocuktan birinde demir eksikliği bulunuyor. Çocukların, sağlıklı fiziksel ve zihinsel gelişimleri için demir eksikliğinin erken yaşta önüne geçmek büyük önem taşıyor.
  Yapılan araştırmalar göstermektedir ki, inek sütü ile beslenen bebeklerde günlük ihtiyacı olan önemli mineraller (demir, iyot, çinko gibi) eksik kalıyor ve büyüme ve gelişme geriliğine sebep oluyor. Yine 1 yaşından önce inek sütü kullanımı; kabızlık, demir eksikliği sonucu kansızlık, bağırsak içi kanamalara ve gelişim geriliğine yol açabiliyor. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme Diyebetik Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Diyetisyen Eda Köksal’ın hazırladığı ‘Demir ve Bilişsel Gelişim’ çalışması; Türkiye’de de yaygın görülen demir eksikliği anemisinin çocuk*ların ortalama yüzde 50’sinde görüldüğüne dikkat çekiyor.
  Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nurhan Ünüsan’ın hazırladığı Okul Öncesi Dönem Çocuklarında Demirin Önemi ve Bilişsel Davranış Üzerine Etkisi” çalışmasında ise demir eksikliğinden dolayı anemili çocukların zihinsel ve motor gelişimlerinin düşük seviyelerde olduğunu ve ilerleyen dönemlerde demir depolarının dolmasıyla bile geriye dönüşüm sağlanamadığını belirtiyor.

  Bebeğiniz yeterli miktarda demir alıyor mu?
  Bebelac, bebeklerde titizlikle üzerinde durması gereken demir eksikliği sorununun tespit edilmesi için pratik, hızlı ve güvenilir bir yol öneriyor. Demir hesaplama yöntemi (iron calculator), “Bebeğim yeterli demir alıyor mu?”Test, hazırlanan listede annelerden, bebeklerinin bir günde hangi besinlerden ne kadar tükettiğini porsiyon ve oranlarıyla belirtmelerini istiyor. Tüm liste işaretlendikten sonra, tek yapılması gereken; ‘hesapla’ butonuna basmak. Çıkan sonuç, bebekte demir eksikliği olup olmadığı bilgisini verirken; annelere de doğru beslenme önerileri sunuyor.
  Zihinsel ve fiziksel gelişim geriliği ile kansızlık gibi pek çok sağlık sorununa yol açan demir eksikliğinin önüne geçmek için, doğru besinlerle demir ihtiyacını karşılamak gerekir.
  Demir emilimini kuvvetlendiren C vitamini zengini meyve ve sebzeler, dana eti, kuzu eti, tavuk eti, yumurta, fasulye, koyu yeşil yapraklı sebzeler, tahıl bazlı kaşık mamaları ve kuru üzüm gibi meyveler; demir açısından zengin olan gıdalardır. Tüm bunların yanı sıra, özellikle sütü yeterli olmayan annelerin, bebeklerinin eksiksiz olarak beslenmesine destek olmak için, demir açısından zengin olan devam sütünü kullanması, bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimine önemli katkı sağlar.

  Bebelac devam sütleri, demir açısından zengindir ve eksiksiz beslenmeye destek olur. Çünkü;

  • Bebeklerin ihtiyaçları göz önüne alınarak geliştirilmiş formülü sayesinde, inek sütünün 25 katı demir içerir.
  • Prebiyotik lif ilavesiyle bifidobakteri gelişimini destekler ve sağlıklı barsak gelişimine yardımcı olur.
  • Kalsiyum, demir, çinko, iyot ve A, C, D vitamini ile fiziksel ve zihinsel gelişimi destekler.
  • Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri içeriği ile beyin ve sinir sistemi gelişimine katkıda bulunur.
  • Bebeğin günlük besin gereksinimlerini doğru oranlarda karşılayarak ayına uygun büyüyüp gelişmesini destekler.
  • Türk Gıda Kodeksi ve Avrupa Komisyonu direktiflerine uygundur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocuklarda Demir Eksikligi Forum Tarih
Çocuklarda Kansızlık ve Demir Eksikliği Sebepleri Nelerdir Çocuk Sağlığı ve Bakımı 7 Ekim 2013
Demir eksikliği çocuklarda Zeka gelişimini etkiliyor Çocuk Sağlığı ve Bakımı 28 Aralık 2009
Çocuklarda Demir Eksikliği ve Beslenme Çocuk Sağlığı ve Bakımı 21 Mart 2009
Uzmanlardan Bebek ve Cocuklarda demir eksikliği uyarısı Çocuk Sağlığı ve Bakımı 22 Ocak 2009
Cocuklarda Demir Eksikliğine Bağlı Kansızlık Çocuk Sağlığı ve Bakımı 24 Ağustos 2008

Bu Sayfayı Paylaş