Çocuklarda da reflü olur - Reflü Hastalığının Teşhis ve tedavisi - Reflünün neden olduğu hastalıklar

'Genel Sağlık' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 21 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Çocuklarda da reflü olur - Reflü Hastalığının Teşhis ve tedavisi - Reflünün neden olduğu hastalıklar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Reflü
  Reflü Bebeklerde de görülebilir
  Öksürük de reflü belirtisidir
  Reflünün Teşhis ve tedavisi…
  Reflüsü olan çocuklara öneriler..
  Reflünün neden olduğu hastalıklar..  Çocuklarda da reflü olur…
  Reflü sadece yetişkinlerde görülen bir hastalık değil. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mahir Gülcan, çocuklarda reflü hastalığına sık rastlandığına dikkat çekerek şu bilgileri verdi…
  [​IMG] Mide içeriğinin istemsiz olarak geri kaçması sonucu ortaya çıkan reflü sanıldığı gibi sadece yetişkinlerde görülen bir hastalık değil. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mahir Gülcan, reflünün çocuklarda çok sık görüldüğünü belirterek “Çocuklarda doğuştan ve sonradan olmak üzere iki çeşit reflü gelişebilir” diyerek şu bigileri verdi:
  “Bebeklerde de görülebilir”
  “Yeni doğmuş bir bebekte bile reflü görülebilir. Bebeklerde reflü, yemek borusuyla mide arasındaki kapakçık sisteminin olgunlaşmamasıyla ilgilidir. Eskiden bu hastalığa tanı koyulamadığı için bilinmiyordu ve farklı tedavilerle çocuk iyileştirilmeye çalışılıyordu. Bebeklerde reflünün en belirgin belirtisi kusmadır. Bu kusmalar genellikle durdurulamayan, sürekli, her yemekten sonra olan kusmalardır. Çocuktaki normal kusmalardan çok daha şiddetlidir. Bu hastaların birçoğu 1 yaş civarında kapakçık sisteminin olgunlaşmasıyla düzelir ama bir kısmı düzelmez ve ilaç tedavisine devam edilir. Az sayıda da olsa düzelme olmayan hastalarda cerrahi tedavi yoluna gidilir. Çocuklarda doğuştan olmayan reflü ise genellikle 6-7 yaşlarında ortaya çıkıyor. Özellikle beslenme biçiminin etkisine dikkat çekerek “6-7 yaşlarındaki çocuklardaki mekanizma büyüklerdeki gibi beslenme ve yaşam biçimiyle ilgilidir. Eğer büyük çocuklarda reflü tanısı koyduysak ilaç tedavisi yanında öncelikle yediğine içtiğine kısıtlamalar getirip hayat tarzını değiştirmesini öneriyoruz…
  “Öksürük de reflü belirtisidir”
  Reflü, pek çok farklı belirti ile kendini gösterebiliyor veya diğer organları de etkilediği için farklı hastalıklarla karıştırılabiliyor. Reflü ile karıştırılan hastalıklar ise şöyledir… Tekrarlayan orta kulak iltihabı, tekrarlayan sinüzit, tekrarlayan üst solunum yolu iltihapları, geçmeyen ses kısıklıkları, astım türü rahatsızlıklar, tekrarlayan hırıltılar ve sürekli öksürüğü olan hastalar antibiyotik tedavisi veya alerji tedavisi ile iyileşmezse böyle durumlarda reflüyü de düşünmek gerekir. Sindirim sistemi sorunlarında pek atlanmıyor ama solunum sistemi belirtilerinde reflü atlanıyor. Genel pediatri ve alerji hekimleri bu durumlarda hastayı bize yönlendiriyor. Ortalama 3-6 aylık reflü tedavisiyle bu hastaların bütün şikayetleri geçiyor. Burada hekimin yönlendirmesi de çok önemli.
  Teşhis ve tedavisi…
  Reflüyü anlamak için 24 saatlik pH monitorizasyonu adı verilen yöntemi uyguluyoruz. Ucunda duyarlı bir algılayıcı sensör öbür ucunda kayıt yapan bir mekanizmanın olduğu cihazla (pHmetre) 24 saat hasta izlenebiliyor ve mideden yukarı oluşan kaçaklar kaydediliyor. Bu kayıtları daha sonra biz bilgisayarla analiz ederek asit kaçağı varsa reflü tanısını kesin olarak koyup ona göre ilaç tedavisi uyguluyoruz. Tanı koyduktan sonra en az 3 ay olmak üzere ilaç tedavisi yapıyoruz. Hasta ilaca cevap vermezse o zaman reflü ameliyatı için çocuk cerrahisine gönderiyoruz. Ameliyatla çalışmayan alt kapakçığın tamiri yapılıyor. Şu anda bu teşhis ve tedavi yöntemleri ile reflü vakalarının yüzde 1’i bile cerrahiye ihtiyaç duymuyor”
  Reflüsü olan çocuklara öneriler..
  Asitli içecekler içmesinler
  Katkılı maddeli yiyecek ve içeceklerden (cips, boyalı şekerler, katkılı yoğurtlar)
  kaçınsınlar
  Yatmadan önce yemek yemesinler
  Çok yağlı yiyecekler, aşırı miktarda çikolata yemesinler
  Reflünün neden olduğu hastalıklar..
  Yemek borusunda hasar, küçük yaralar oluşması
  Yemek borusunda darlık ve yapışıklıklar
  Larenjit
  Sık tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonları
  Tekrarlayan otit (orta kulak iltihabı) ve sinüzit
  Tekrarlayan zatürre ve astım atakları
  Kansızlık
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocuklarda reflü olur Forum Tarih
Bebeklerde ve Çocuklarda Reflü Çocuk Sağlığı ve Bakımı 4 Mayıs 2010
Çocuklarda kabakulak belirtileri tedavisi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 24 Haziran 2015
Çocuklarda Yeterli ve Dengeli Beslenmenin Önemini Vurgulayan Afiş Ve Broşür Eğitim Bilgileri 21 Aralık 2013
Çocuklarda Kansızlık ve Demir Eksikliği Sebepleri Nelerdir Çocuk Sağlığı ve Bakımı 7 Ekim 2013
Çocuklarda Dikkat Eksikliği Hakkında Bilgi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 11 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş