Çocuklarda Boğaz İltihabı - Bebeklerde ve Çocuklarda Boğaz İhtihabı

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Siraç tarafından 30 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Çocuklarda Boğaz İltihabı - Bebeklerde ve Çocuklarda Boğaz İhtihabı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuklarda Boğaz İltihabı - Bebeklerde ve Çocuklarda Boğaz İhtihabı

  Bebeklerde Boğaz İltihabı
  Çocuğun dar boğazı, bazı mikrobik ve virüs hastalıklarından çok çabuk etkilenir. Bir zamanların korkulu rüyası kuşpalazı (difteri) hastalığı ise, zorunlu aşılama sayesinde günümüzde hemen hiç kalmamıştır.

  Boğaz iltihabı, bir enfeksiyon hastalığıyla birlikte, ateş ve kuru öksürükle başlar. Öksürük anormaldir. Ses değişir: Çatlaklaşır veya iyice kısılır. Nefes alırken zorlanma ve garip bir hırıltı, durumun ciddileştiğini gösterir ki, doktor çağırmak gerekir.

  Tedavi ve Yapılması gereken

  Doktoru beklerken, çocuğu elden geldiğince sakinleştirin. Radyatör veya sobanın üzerine odayı havalandırmak için bir tas su koyun. Boynuna da sıcak ve nemli kompres yapın.

  Doktorun vereceği güçlü ilaçlar, boğaz iltihabının ve buna sebep olan enfeksiyon hastalığının evde tedavisini sağlayacaktır.

  Tedavi yetersiz kalırsa, çocuğu hastaneye kaldırmak gerekebilir. Ancak bundan çekinen çocuğa karşı anne-babanın ve doktorun çok müşfik davranıp, hastane korkusunu unutturmaları gerekir.Tıbbi yardım bu hallerde eve ulaşabileceğinden, bir felaket olmuşçasına çocuğu hastaneye koşturmaktan kaçının.
   

Bu Sayfayı Paylaş