Çocuklarda Aşırı Şeker Tüketimi Damak Zevkini Etkiliyor

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Çocuklarda Aşırı Şeker Tüketimi Damak Zevkini Etkiliyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuklarda Aşırı Şeker Tüketimi Damak Zevkini Etkiliyor


  [​IMG]Bebekler tatlı gıdalara eğilimli olarak dünyaya geliyor. Bu yüzden şekerli gıdaları daha rahat tüketiyor. Ancak şeker bebeğe sadece enerji veriyor, sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için gerekli diğer önemli vitamin ve mineralleri içermiyor.

  Bu sebeple şekerli gıdalara karşı eğilimli olan bebeğin bisküviler, kekler, gazlı içecekler gibi tatlı yiyeceklere alışmasına engel olmak gerekiyor. Aşırı şeker tüketimi, bebeğin damak zevkinin ileride şekerli gıdalara göre gelişmesine neden oluyor. Böylece bebekler farklı lezzetleri keşfetmekte zorlanabiliyor.

  Uzmanlar 1-3 yaş arasındaki çocukların beslenmesinde tatlı gıdalara fazla yer verildiğini belirtiyor. Türkiye’de çocukların %60’ı çok erken yaşta bisküvi, çikolata, gofret gibi tatlılar tüketiyor. Yine 1 yaş üzerindeki çocuklarda şeker tüketiminin gerekenden çok daha fazla olduğu gözleniyor. Bu durum bebeğin aşırı derecede enerji depolamasına yol açıyor.

  Gıdaların içerisindeki şeker oranlarını bilmek ve bebeğe kontrollü biçimde vermek konusunda annelerin daha bilinçli hareket etmesi gerekiyor. Örneğin meyve-sebzeler, bebek sütü ve anne sütü doğal şeker ihtiva ediyor. Aynı zamanda bunlar vitamin, mineral ve çözülebilir lifler açısından da bebeğin ihtiyaçlarını karşılıyor. Bu nedenle bu gıdalar sadece enerji kaynağı değil, bebeklerin sağlıklı gıdalara geçişi için de önemli rol oynatan besinler olarak tanımlanıyor.
  Meyveler C vitamini deposudur ve bebekler yetişkinlerden 4 kat daha fazla C vitaminine ihtiyaç duyar.

  Çocuklar yetişkinlere oranla dört kat fazla C vitaminine ihtiyaç duyuyor. Bu yüzden vitaminin doğal kaynağı olan meyveleri ölçerek ve yeterli vitamin miktarına sahip olduklarını kontrol ederek bebeklere vermek gerekiyor. Farklı meyveler, farklı antioksidan besinler içermektedir.

  Bu besinler, bebeğin gelişen hücrelerinin korunmasında önemli rol oynayan vitamin ve minerallerdir. C vitamini, bebeğin ileride daha güçlü diş etlerine sahip olmasına destek olur. Aynı zamanda demir emilimini kolaylaştırdığından bebeğin zihinsel gelişimine de katkı sağlar. Günde 2-3 kez tüketilen meyve, kabızlığı önlediği gibi, bağırsakların sağlıklı çalışmasını sağlar. Farklı çeşitlerde ve renklerde tüketilen meyve ve sebzeler, bebeğin farklı miktarlarda vitamin ve mineral almasını sağlar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocuklarda Aşırı Şeker Forum Tarih
Çocuklarda aşırı derecede göz yaşarması Çocuk Sağlığı ve Bakımı 31 Mart 2010
Çocuklarda kabakulak belirtileri tedavisi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 24 Haziran 2015
Çocuklarda Yeterli ve Dengeli Beslenmenin Önemini Vurgulayan Afiş Ve Broşür Eğitim Bilgileri 21 Aralık 2013
Çocuklarda Kansızlık ve Demir Eksikliği Sebepleri Nelerdir Çocuk Sağlığı ve Bakımı 7 Ekim 2013
Çocuklarda Dikkat Eksikliği Hakkında Bilgi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 11 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş