Çocuklarda 2 yaş sendromu

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Fatma tarafından 11 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Çocuklarda 2 yaş sendromu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Prof. Dr. Metin Kılınç 2 yaş sendromunun 18 ay civarında başlayarak 42. aya kadar devam edebilen çocukların genellikle olumsuz tavırlar sergilediği ve kendine söylenilenleri yapmak istemediği isteklerini kabul ettirmek konusunda ısrarcı olduğu bir dönem olduğunu belirtti.

  Bebeklik döneminde sürekli annesine bağımlı olan ve bütün gereksinimleri karşılanan bebeğin bu dönemde kendi başına hareket etmeye başladığını meraklı ve enerjik olduğunu sürekli bir şeyleri keşfetmeye çalıştığını ifade eden Prof. Dr. Kılınç şunları söyledi:
  “Çocuklar yürümeye ve konuşmaya başladıkları dönemde bireyselliğini ve kendini keşfetmeye sınırlarını zorlamaya başlar 2 yaş sendromu olarak da adlandırılan bu dönemde ebeveynlerin çocuklarına karşı doğru yaklaşım sergilemeleri büyük önem taşıyor. Çocuk bu dönemde bütün isteklerinin yerine getirilmesini ister. Bazı şeyleri ise tek başına yapmaya çalışır. Çocuğun gelişimi açısından bu dönem çok önemlidir. Ancak çocuk nerede ne yapacağını ve ne zaman duracağını bilemez ve istediği şeyler yapılmadığı ya da kendini yeterince anlatamadığında öfke nöbetleri geçirebilir.”

  Prof. Dr. Kılınç ailelerin erken ergenlik olarak da adlandırılabilecek bu dönemi iyi kavraması ve çocuğa bu doğrultuda yaklaşması gerektiğini bildirdi.

  Ailelerin yeni yeni yürümeye ve konuşmaya başlayan çocuğun kendi başına yapabileceklerine izin vermesi ancak yapmaması gereken davranışlarla ilgili sınırı net bir şekilde çizmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Kılınç şöyle devam etti:
  “Aileler çocukların yapabileceği şeyler konusunda sınırları çizdikten sonra kendi koydukları kurallara uymalı. Bu konuda çelişkiye düşmemeli. Çocuk ağladığı ya da öfkelendiği sınırları zorladığı zaman bu kurallardan taviz verilmemeli. Böylelikle çocuklar hangi davranışın doğru hangisinin yanlış olduğu çok daha iyi bir şekilde kavrar. Tabi ki kendi başına yemek yemek üzerini tek başına giymek ve güvenli olduğu sürece kendi başına yürümek isteyen çocuğa izin verilmeli. Dünyayı keşfetmeye çalışan çocuğa yardımcı olunmalı ve soruları uygun bir dille yanıtlanmalı. Aileler bu dönemin normal olduğunu bilmeli ve öfkeli ağlayan ve kızgın çocuğa sakin bir şekilde yaklaşmalı. Bu davranış biçimi çocuğun sağlıklı gelişimi açısından önemli.”
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocuklarda yaş sendromu Forum Tarih
0-6 Yaş Grubu Çocuklarda Uykusuzluk Nedenleri Hakkında Bilgi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 27 Kasım 2010
Yaşlarına Göre Çocuklarda Cinsel Gelişim Çocuk Sağlığı ve Bakımı 10 Ekim 2010
0-3 Yaş Çocuklarda Boy Kilo Oranları Çocuk Sağlığı ve Bakımı 6 Mayıs 2010
Çocuklarda aşırı derecede göz yaşarması Çocuk Sağlığı ve Bakımı 31 Mart 2010
1 - 2 yaş arası çocuklarda beslenme Çocuk Yemekleri 29 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş