Çocuklarda Şiddetin Nedenleri ve Yapılması Gerekenler

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 10 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Çocuklarda Şiddetin Nedenleri ve Yapılması Gerekenler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ÇOCUKLARDA SALDIRGANLIK VE ŞİDDET


  SALDIRGANLIK : Çocukta var olan ihtiyaçların (güvenlik ve mutlu olma gibi) şekil değiştirerek farklı bir biçimde ortaya çıkmasıdır.

  ÇOCUKLARDA VAR OLAN ŞİDDETİN SEBEPLERİ NELERDİR ?
  - Anne babaların çocuklarını sürekli kontrol altında tutmaya çalışması ve onları aşırı derecede disipline etme gayreti.Bu yöntemleri uygularken de anne babanın tutarsız olması.
  - Çocuğun sürekli anne babadan dayak yemesi,yeterli sevgiyi görmemesi.
  - Aile içinde var olan anne baba kavgaları.
  - Anne babaların saldırganlık davranışı konusunda çocuklarına model oluşturması.Çocuk kendisinde şöyle bir yargı geliştirir: ‘ben de kendi isteğimi yerine getirebilmem için kaba davranışlar sergilemeliyim.’
  - Çocukta var olan saldırgan tutumlarının aile tarafından desteklenmesi.Mesela;A çocukla B çocuk kavga ederler.A,B’yi döver.B’nin anne babası çocuklarının dayak yemesini içine sindiremedikleri gibi intikam duygularını çocuklarına aşılamaya çalışırlar.’bacak kadar çocuktan dayak yedin.Sana verdiğim emeklere yazık’ gibi ifadelerle çocuğun kinini artırırlar.
  - Çocukların saldırgan olmalarında ve çevreye şiddet uygulamalarında,televizyonda izlemiş oldukları şiddet içerikli filmlerin de etkisi vardır.

  NELER YAPILABİLİR?
  - Öncelikle çocukta var olan bu davranışın kökenini araştırmalıyız.Bu davranışın sebeplerini ortaya koymalıyız.Çocuğunuz ihtiyaçlarını karşılamak için saldırgan davranış içinde olmak gerektiğine mi inanıyor?
  - Çocuğunuza fiziksel cezalar vermeyin.Çünkü çocukta asi,sorumsuz ve saldırgan davranışlar ortaya çıkar.Bunun yerine çocuğunuza sevgiyle yaklaşın.Kardeşler arasındaki sevginin dengeli olmasına dikkat edin.
  - Aile içinde var olan bir meseleyi kesinlikle çocukların bulunduğu ortamda saldırgan tavırlarla halletmeye çalışmayın.Çünkü;sizler onlar için bir modelsiniz.
  - Çocuklarınızın olumsuz davranışlarını ön plana alıp onları sürekli eleştirmeyin.Olumlu davranışlarını görmeye çalışın ve bu davranışlarını ödüllerle pekiştirin.
  - Çocuğunuzun geniş alanlarda oynamasını sağlayın.Bu durum,var olan gerilimden kurtulmasını ve enerjisini boşaltmasını sağlayacaktır.
  - Gerekirse çocuğunuza adı konmamış bir ‘saldırganlık köşesi’ yapın.Bu köşede büyük süngerler ve minderler olabilir.Böyle bir imkan çocuğunuzun kızgınlık,öfke gibi duygularının yok olmasını sağlar.
  - Çocuğunuzun bu duygusunu yenebilmesi için seçenekler sunun.Onu spor dallarına yönlendirebilirsiniz.Ya da duygularını ifade edebilmesi için yazı yazma ve resim yapma tekniğini kullanabilirsiniz.
  - Çocuğunuzun şiddet içerikli film ve programları izlemelerini önlemelisiniz.Çünkü çocuklar,var olan bazı problemleri aynı yöntemleri kullanarak çözmeye çalışma eğilimi göstermektedirler.Söz konusu filmlerdeki oyuncuları model almaya çalışmaktadırlar.Mesela,çocuğa,’Sen büyüyünce ne olacaksın?’ denildiği zaman,açık bir ifade ile bilerek ya da bilmeyerek,’Ben büyüyünce mafya olacağım’ diyebilmektedir.
  - Çocuklarınıza atari ve bilgisayar oyunları alırken şiddete dayalı oyunları tercşh etmemelisiniz.
  - Çocuklarınızın arkadaşları ile birlikte oyun oynamalarına izin verin.Çocuk onlarla oynarken bazı kuralların olduğunun farkına varacaktır.Oyunlara katılarak,onlarla etkileşim içine girerek öz benliğini kazanacaktır.
  - Çocuğunuzla konuşurken kendinizi onun yerine koyarak onun gibi düşünmeli ve olaylara onun bakış açısıyla bakmalısınız
   

Bu Sayfayı Paylaş