Çocuklarda Öksürük İlaçları

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 20 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Çocuklarda Öksürük İlaçları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Washington - ABD Gıda ve İlaç İdaresi'nin (FDA) danışmanları, soğuk algınlığı ve öksürük ilaçlarının 6 yaşın altındaki çocuklarda işe yaramadığını ve kullanılmaması gerektiğini bildirdi.


  FDA'nın kendi bünyesi dışındaki uzmanlardan oluşan danışma komisyonunun üyelerinden Pennsylvania Üniversitesi öğretim üyesi Sean Henry, "şu anda elimizdeki verilere göre, bu ilaçlar işe yaramıyor görünüyor" dedi.


  Uzmanların 6 yaşın altındaki çocuklarda etkili olmadığı için kullanılmamasını istediği ilaçlar dekonjestanlar, balgam sökücüler (ekspektoranlar), antihistaminikler ve öksürük kesenlerden (anti-tussiflerden) birini ya da birden fazlasını içeren ilaçlar.


  Bu ilaçların büyük kısmı reçetesiz olarak eczanelerde satılıyor.Komisyonun aldığı başka bir kararla bu etken maddeleri içeren ilaçlarla ilgili daha fazla inceleme yapılması da istendi.


  İlaç şirketlerinin 2 yaş altındakilere reçetesiz satılan bu tür ilaçların satışını durdurmak için harekete geçtiği belirtildi.


  Uzmanlar bu tür ilaçların daha büyük çocuklarda işe yaradığını gösteren veriler de olmadığını belirtiyorlar, ancak bu ilaçların kullanımına karşı bir tavsiyede bulunmaktan kaçınıyorlar.


  İlaç sanayi yetkilileri ise çocuklarda soğuk algınlığı ve öksürük tedavisi için yılda 3,8 milyar kez kullanılan bu ilaçlarının işe yaradığını ve güvenli olduğunu savunuyor.  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocuklarda Öksürük İlaçları Forum Tarih
Çocuklarda Kuru Öksürük Çocuk Sağlığı ve Bakımı 27 Nisan 2010
Kışın çocuklarda öksürük Çocuk Sağlığı ve Bakımı 19 Ocak 2010
10 Soruda Çocuklarda Öksürük Çocuk Sağlığı ve Bakımı 23 Ekim 2009
Çocuklarda Bebeklerde Öksürük Hastalığı Çocuk Sağlığı ve Bakımı 30 Ağustos 2009
Çocuklarda kabakulak belirtileri tedavisi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 24 Haziran 2015

Bu Sayfayı Paylaş