Çocuklara Yüzme Nasıl Öğretilir

'Çocuk ve İslamda Eğitim' forumunda SeLeN tarafından 22 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Çocuklara Yüzme Nasıl Öğretilir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  çocuk sporları - çocuk yüzme eğitimi - Klorlu havuzlar çocuklar için zararlı mıdır - sudan korkan çocuk için ne yapmalı


  Çok önemli bir sportif aktivite olan yüzme hem bol bol hareket etmemizi sağlıyor hem de eğlendiriyor.
  [​IMG]
  Özellikle anne – babalar yüzmenin çocuklarını oldukça oyalamasından dolayı gayet mutlu oluyorlar. Peki yüzme sporunu ne kadar tanıyoruz ve çocukların yüzmeyi öğrenmeleri için ne kadar çabalıyoruz? İhmalkar davranmaya gelmeyecek kadar ciddiye alınması gereken yüzme aktivitesi hakkında merak edilenleri Coliseum Sportif Yaşam Merkezi’nden Yüzme ve Dalış Eğitmeni Gökhan Gökal anlatıyor.

  Yüzmenin çocuk gelişimindeki önemi nedir?

  Yüzme, çocuklarda kas-iskelet yapısının gelişimine yardımcı olan bir spor dalıdır. Bütün spor dallarının temelini oluşturur. Çocukların koordinasyonlarını geliştirir ve ileride yapacakları spor dalları için anne-babalara yüzme eğitimi mutlaka tavsiye edilir. Ayrıca çocukların metabolizmasını hızlandırarak yeme problemi olan çocukların daha fazla acıkmasını ve yemek yemesini de sağlar.

  Çocuklar kaç yaşında yüzme öğrenebilirler?

  Çocukların yüzmeye başlama yaşı 6′dır. Fakat günümüzde bu yaş grubu 4′e kadar inmiştir. Çocuk eğer emir ve komut alabiliyorsa ve fiziksel gelişimi iyiyiyse, daha küçük yaşlarda da yüzme öğrenebilir.

  Çocuklara nasıl yüzme öğretilir?

  Çocuklara, “suyu sevdirme”, “suya nefes verme” ve “ayak vurma” olacak şekilde 3 evrede yüzme öğretilir.

  Klorlu havuzların çocuklar için bir riski var mıdır?

  Elbette yüzmek için, havuz veya denizde temiz bir suyu tercih etmeliyiz. Havuzların hijyeni klorlanmayla sağlanır. Ancak, bu klor hassas bazı kişilerde gözlerde alerjiye neden olur. Astımı ve hava yolları hassas olan çocuklarda da solunum sıkıntısı yaratabilir. Bu etki, özellikle havalandırması yetersiz olan kapalı havuzlarda daha da artar. Klorlu havuz, çocukların hassas cilt yapısına eğer dozajı fazla olursa alerjik etki yapabilir. Çoğu zaman gözlere zarar vermese de yakıp kızarmasına neden olur. Yüzme gözlüğü kullanarak bu sorunu ortadan kaldırabiliriz.

  Sudan korkan çocuklar için ne yapılabilir?

  Sudan korkan çocuklara yüzme, oyun yoluyla sevdirilir.

  Yüzme öncesi ve sonrası beslenme nasıl olmalıdır?

  Yemeğin üzerinden en az 2 saat geçmeden yüzülmemelidir. Yemekten sonra yaklaşık 1.5 saat kan, beyin ve kalpten uzaklaşır. Herhangi bir kalp sorunu olanlar için yemek üstüne çalışma yapılması tehlikeli olabilir. Bu tehlikeli durumlar kalp sorunu olmayanlarda da gözükebilir. Yalnız şunu unutmamak lazım: “Yemek” dediğimiz, bir lokma bir şey demek değildir. Az ve sulu besinler (içecekler, karbonhidratlar) yenildiğinde 2 saat beklemeye gerek yoktur. Aç karnına yüzmenin hiçbir zararı olmaz. Çalışmalar esnasında vücudun su gereksinimini karşılamak çok önemlidir. Ter yoluyla ve diğer yollarla yitirilen su karşılanmazsa, baş ağrısı, bitkinlik, genel bir isteksizlik gibi sonuçlar ortaya çıkabilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocuklara Yüzme Nasıl Forum Tarih
Bilişim Teknolojisinin Çocuklara ve Yetişkinlere Sağladığı Faydalar Nelerdir Seviyeli-Ciddi Konular 5 Şubat 2014
Halkada çocuklara oynatabileceğiniz oyunlar Çocuk Oyunları 29 Ekim 2012
Okul Öncesi Çocuklara Walt Disney Boyama Sayfaları Okul Öncesi Eğitim 19 Eylül 2012
Çocuklara Din Eğitimi Nasıl Verilir Çocuk ve İslamda Eğitim 6 Temmuz 2012
Bilgisayarın Çocuklara Zararları Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Mayıs 2012

Bu Sayfayı Paylaş