Çocuklara Keyifli Kur'an-ı Kerim öğretme yolları

'Çocuk ve İslamda Eğitim' forumunda Dine tarafından 4 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Çocuklara Keyifli Kur'an-ı Kerim öğretme yolları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuklara Keyifli Kur'an-ı Kerim öğretme yolları

  Çocuklarına Kur'an öğretmek isteyen anne-babaları en çok zorlayan konu, çocukların bir konuya hemen odaklanamamasıdır.

  [​IMG]

  Bu nedenle sürekli akılları oyunda ve eğlencede olan çocuklara daha kolay Kur'an öğretebilmek için çeşitli materyaller geliştiriliyor. Böylelikle çocuklar sıkılmadan Kur'an öğrenebiliyor, öğrendiklerini çeşitli oyunlarla tekrarlayarak unutmuyor ve pekiştiriyor.

  Çocuklarına Kur'an-ı Kerim öğretmeye çalışan anne-babalar, onların dikkatini bir noktaya toplamanın ne kadar zor olduğunu bilir. Birçok ebeveyn, bu konuda zorluk yaşadığı ve genellikle başarısız olduğu için onları Kur'an öğreten hocalara gönderir. Fakat çocuklar, Kur'an kursuna gidebilmesi için yaz ayları beklenmek zorundadırlar. Tam elif-bâ bitirilip, 'Kur'an'a geçtim' sevinci yaşanılacağı sırada da yaz bitiverir, heyecan kursakta kalır. Aradan geçen uzun kış, öğrenilen tüm harfleri, harekeleri unutturur. Bir sonraki yaz ise sil baştan yeni maraton başlar.

  Dejavu hissi uyandıran bu zorlu öğrenme sürecine pek çoğumuz aşinayızdır. Fakat çocuklara yönelik hazırlanan eğlenceli elif-bâ'lar, Kur'an öğrenme setleri, interaktif eğitime imkân tanıyan CD'ler ve Kur'an öğreten oyuncaklar yaşanan sıkıntılara son vereceğe benziyor. Her biri birbirinden eğlenceli setler sayesinde çocuklar, sizi uğraştırmadan dikkatlerini topluyor, ufak bir yardım ile Kur'an öğrenmeye başlıyor. Yazın Kur'an öğrenen çocuklar ise bu setler ile bilgilerini pekiştiriyor, okumalarını hızlandırıyor.

  Yine de bu setleri seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar var. Özellikle 5-6 yaşındaki çocuklar, dikkat süreleri çok kısa olduğundan Kur'an öğrenirken ister istemez odaklanma problemi yaşar. Bu nedenle setler okulöncesi yaş grubunun ne kadar çok duyu organına hitap ederse o kadar verim alınır. Yani renkli, eğlenceli, hikâyeli bir elif-bâ ya da bilgisayar ortamındaki sesli eğitim, sıradan bir elif-bâ'ya göre daha öğreticidir. 3 boyutlu oyuncak setleri ise okulöncesi grup için en ideal seçim olacaktır.

  Hocalı eğitim öncelikli olmalı setler ek destek olabilir

  Doç. Dr. Fatih Çollak-Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi: Çocuklara Kur'an öğretimi rehber gözetiminde olmalıdır. Çünkü bu eğitim, iki başlıdır. Birincisi bilgi, ikincisi uygulamadır. Bilgi öğrenilebilir, uygulama ise göze ve kulağa hitap eder. Uygulama aşamasında temel unsur teknik materyallerden önce, hocadır. Kaset, CD ve internet ortamı ikinci derecededir. Yalnızca teknik ortamda alınan Kur'an eğitiminde yanlış ses ve telâffuz ihtimali çoktur. Bunu önlemek için önce hoca, sonra ek destek olmak üzere materyal gelir. Yani çocuklarımız önce hocalı eğitime yönlendirilmeli ve ödüllendirilmelidir. Anne, baba ve hoca bağlamında konu disiplin altına alınmalıdır.

  Çocuğunun Kur'an eğitimi almasını isteyen bir anne ve baba gerek yaz kurslarında gerek uygun olan diğer zamanlarda konuya olması gerektiği şekilde önem verip, eğitimci hoca ile ciddi bir diyalog içinde olmalı, olup biteni takip etmeli ve gerektiğinde sorgulamalıdır. "Evden gitsin. Biraz kursta vakit geçirsin." gibi tutarsız ve geçersiz bir düşünce içinde olmamalıdır.

  Örnek yaynlar

  -Kuran Öreniyorum Seti, Mutu Yaynlar: Hülya Çalkan Ünal, Zehra Aras ve Nezafet Yldrm'n hazrlad, Öznur Kalender'in resimledii set 3 ayr kitaptan oluuyor. 5-6 ya grubuna hitap ediyor. Kitaplarda Kur'an harflerine benzeyen somut öeler kullanlarak benzetmelerden yararlanlm. Çeitli hikâyeler de yer alyor. Elenceli altrmalarn ve eletirmelerin yer ald kitap setinin hediyesi 3 ayr CD'de yer alyor. CD'ler de Kur'an okumaya yardmc olan oyun türlerinin yan sra sesli örenime imkân salayan anlatmlar da bulunuyor. Fiyat 21 TL.

  -Tecvitli Kur'an- Kerim Elif-Bâ's, Ensar Yaynlar: 48 sayfa olan kitap Faruk Salman, Nazif Ylmaz ve Nihat Morgül tarafndan hazrlanm. Daha büyük ya grubuna hitap eden sette yer alan CD'deki okumalar da Doç. Dr. Fatih Çolak yapyor. Sette Elif-bâ cüzü ve okunuu, namaz dualar ve okunuu, kelime-i tevhid ve dier sözler, ezan, kamet, namaz tesbihat, namaz surelerinin okunuu ve anlamlar, Fatiha, Bakara, Yasin, Tebareke, Amme surelerinin okunular ve anlamlar yer alyor. Fiyat 8 TL.

  -Elif-Bâ Boyama–Kur'an Öreniyorum, Nesil Yaynlar: 64 sayfadan oluan 'Kuran Öreniyorum' kitab 7-10 ya grubuna hitap ediyor. Ömer Faruk Paksu tarafndan hazrlanan kitab Ethem Kara resimlemi. 'Elif-Ba boyama' kitab ise 4-6 ya grubu için tasarlanm. Bu kitapla çocuklar hem boyama yapyor hem de harfleri öreniyor. Harfler somut nesnelere benzetilerek aklda kalclk salanyor. Kitabn resimleri ise Gökhan Gülkan'a ait. Kitaplarn her birinin fiyat 4 TL.

  -Görsel Kur'an ve Namaz Öretim Seti, Vera Yapm: Set, 10 CD'den oluuyor. 6's Kur'an, 2'si namaz, 2'si de tecvit öretimini kapsyor. CD'ler Kur'an harflerinin sral ve kark ekli, harekeler, cezim, edde, tenvin, uzatma harf ve iaretleri, tecvit öretileri, abdest, namaz, teyemmüm, cemaatle namaz klma gibi çeitli detaylar içeriyor. Fiyat 10 TL.

  -Namaz ve Kur'an Öreniyorum Oyun Seti, Atlas Pazarlama: Prof. Dr. Mehmet Emin Ay'n destekleriyle hazrlanan 'Kuran ve Namaz Öreniyorum Oyun Seti', çocuklarn oyun srasnda harfleri tanmasna yardmc oluyor. Birçok çocuun bir arada oynayabilecei oyunlarn gelitirildii sette; elif-bâ, namaz ve abdest öretici materyaller, ilmihal, Mustafa Demirci'nin hazrlad çocuk arklarnn ve sesli öretinin yer ald CD, somut nesnelerle desteklenen çarklar yer alyor. Fiyat 25 TL.

  Kur'an öğreten setleri alırken dikkat edilmesi gerekenler

  Renkli olmalı, yazılar görselin üzerine gelmemeli.

  Puntolar büyük ve algılanacak şekilde olmalı.

  Okul öncesi çocuklar için hazırlanmış setler somut algı oluşturacak öğeler içermeli.

  Hikâyeler çok uzun olmamalı, cümleler kısa ve anlaşılır olmalı. (Okulöncesi için bir cümledeki kelime sayısı 7'yi geçmemeli)

  Hikâyeler olayların özünü vermeli, ayrıntılara girmemeli.

  Hiçbir yazım hatası olmamalı, yanlış bilgi içermemeli.

  ESRA KESKİN
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocuklara Keyifli Kur'an Forum Tarih
Bilişim Teknolojisinin Çocuklara ve Yetişkinlere Sağladığı Faydalar Nelerdir Seviyeli-Ciddi Konular 5 Şubat 2014
Halkada çocuklara oynatabileceğiniz oyunlar Çocuk Oyunları 29 Ekim 2012
Okul Öncesi Çocuklara Walt Disney Boyama Sayfaları Okul Öncesi Eğitim 19 Eylül 2012
Çocuklara Din Eğitimi Nasıl Verilir Çocuk ve İslamda Eğitim 6 Temmuz 2012
Bilgisayarın Çocuklara Zararları Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Mayıs 2012

Bu Sayfayı Paylaş