Çocuklar Oyuncaktaki Hastalıklardan Nasıl Korunur

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda NeslisH tarafından 4 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Çocuklar Oyuncaktaki Hastalıklardan Nasıl Korunur konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuğunuzun yaşadığı çevrenin temiz tutulması da onu hastalıktan korumanın birinci şartıdır.Çocuklarda görülen birçok hastalığa sebep olabilecek mikroplar onun yaşadığı alanlarda, oynadığı oyuncaklarda yerleşirler.
  Bu yazımızda sizlere oyuncaklardan bulaşabilecek hastalıkların önlenebilmesi için birkaç püf noktası veriyoruz:
  · Bebekler ve küçük çocuklar oyuncaklarını paylaşmamalıdırlar. Küçük Çocuklar genellikle oyuncaklarını ağızlarına götürürler. Bu sebeple oyuncakları bir başka çocuk kullanmadan önce iyice yıkanmalı ve dezenfekte edilmelidir.
  · Oyuncak alınırken bu sebeple kolay temizlenebilir olanlar arasından seçilmelidir.
  · Çocuğunuz oyuncakları ile oynadıktan sonra onları kirli oyuncuklar için ayırdığınız ve çocukların ulaşamayacağı bir yere koyduğunuz bir kutuya alın. Uygun bir vakitte temizledikten sonra temiz oyuncakların durduğu diğer kutuya
  aktarın.
  · Sert plastikten yapılmış oyuncakların temizlenmesi:
  Sıcak sabunlu su ile iyice ovalayarak yıkayın. Oyuncakların üzerindeki girintilere ulaşabilmek için bir fırça kullanın. Daha sonra temiz su ile durulayın. 10-20 dakika çamaşır suyu ile hazırlayacağınız karışımda bekletin ( 2.5 litre soğuk musluk suyuna 10 mililitre çamaşır suyu(% 5,25 sodyum hipoklorid) katın) ve sonra durulayın.Açık havada kuruduktan sonra temiz oyuncakların kutusuna aktarabilirsiniz.
  · Çamaşır makinasında yıkanabilen bez oyuncakları veya bulaşık makinesinde yıkanabilen sert plastik oyuncakları ayrıca dezenfekte etmek gerekmez.
  · Henüz bebek bezi kullanan çocuklar sadece yıkanabilir oyuncaklarla oynamalıdırlar. Oyuncaklarını diğer çocuklarla paylaşmamalıdırlar.
  · İçi doldurulmuş oyuncaklar tek çocuk tarafından kullanılmalı ve en az haftada bir kere çamaşır makinesinde yıkanmalıdır.
  · Daha büyük çocuklar oyuncakları ağızlarına sokmazlar. Oyuncakların haftada bir sabunlu su ile yıkanması,su ile durulanması ve açık havada kurutulması yeterli olacaktır.Ayrıca dezenfekte etmek gerekmez.
  · Çocuğunuzun içine girip oynadığı su dolu oyuncak havuzlar, leğenler veya küvetler mikropların barınması için çok elverişlidir. Çocuğunuz bu tip su dolu havuzlara girmeden önce mutlaka klorlu bir çamaşır suyu ile temizleyin ve içine suyu ondan sonra koyun. Bu havuzlarda kullanılan oyuncaklarıda tukarıda söylediğimiz çamaşır suyu çözeltisi ile dezenfekte edin.
  · Su dolu havuzlarda çocuğunuzun süngerden yapılmış oyuncaklarla oynamasına izin vermeyin.Süngerin temizlenmesi zordur ve mikropların barınması için uygun bir ortamdır.
  · Çocuğunuz bu havuzlarda oynadıktan sonra mutlaka çocuğunuzu yıkayın.
  · Oyun bittkten hemen sonra havuzu boşaltın.
  · Çocuğunuzun vücudunda açık yara varsa bu tür havuzlarda oynamasına izin vermeyin.
  · Aynı oyuncak havuza birden fazla çocuğun girmesine izin vermeyin.
  · Çocuğunuzun bu havuzlarda su yutmamasına dikkat edin.
  · Dezenfeksiyon solusyonu olarak hazırlayacağınız çamaşır suyu ve musluk suyu karışımı gün sonunda özelliğini yitirir.Bu sebeple bu solusyondan her gun taze olarak hazırlayın. Çamaşır suyunu musluk suyu dışında hiçbir madde ile karıştırmayın. Karıştıracağınız diğer bir madde ile tepkimeye girerek zehirli gaz yayılmasına sebep olabilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocuklar Oyuncaktaki Hastalıklardan Forum Tarih
Dünya çocukları sloganları Güzel Sözler-Mesajlar 8 Şubat 2017
Anne ve babanın çocukların iyiliğini istediklerini hangi davranışlarından anlayabiliriz Sorular ve Cevaplar 10 Nisan 2016
Çocuklarda kabakulak belirtileri tedavisi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 24 Haziran 2015
Sokak çocuklarıyla ilgili kompozisyon örneği Edebi Türler Halk Edebiyatı 9 Aralık 2014
Meksika Japon ve Türk çocuklarının benzerlik ve farklılıkları Çocuk ve İslamda Eğitim 2 Mayıs 2014

Bu Sayfayı Paylaş