Çocuklar en çok ilaçtan zehirleniyor

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda =FiRaRi tarafından 24 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. =FiRaRi

  =FiRaRi Üye

  Çocuklar en çok ilaçtan zehirleniyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sağlık Bakanlığı Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı Zehir Danışma Merkezi yetkililerinden alınan bilgiye göre, 114 numaralı telefonla ulaşılan merkeze 2000-2005 yılları arasında yapılan toplam başvuruların yüzde 56’sını çocuk zehirlenmeleri oluşturdu. Zehirlenmeye neden olan maddelerin başında ise ilaçlar geldi. Evlerde kullanılan kimyasal maddeler (deterjanlar, kibrit, naftalin) ikinci, tarım ilaçları ise üçüncü sırada yer aldı.

  Çocuklarda zehirlenmeye yol açan ilaç grupları arasında trisiklik antidepresanlar, ağrı kesici ve ateş düşürücülerle alerji tedavisinde kullanılanlar ilk sıralarda bulunuyor.

  Zehirlenmeler, 0-9 arası yaş grubundakilerde “bilinçsizlikten”, 10-19 arası yaş grubundakiler de ise “intihar amaçlı” gerçekleşti. 1-9 arası yaş grubundaki zehirlenmeler en fazla erkek çocuklarda, özelikle 2-3 arası yaş grubunda sık görülürken; 10-19 yaş aralığındakilere en fazla kız çocuklarda rastlandı.

  Çocukluk çağı zehirlenmelerinin yüzde 98’inin ağızdan, yüzde 1.6’sının solunum, yüzde 0.4’ünün de deri yoluyla olduğu saptandı.

  Yetkililer, çocukluk çağı zehirlenmelerinin genellikle ev ortamında gerçekleştiğini, küçük yaş grubundaki vakaların büyük çoğunluğunu erkek çocuklarının oluşturmasının daha hareketli, meraklı ve karıştırıcı olmalarından kaynaklandığını bildirdi.

  “ÇOCUK EVİN İÇİNDE İYİ İZLENMELİ”Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Klinik Şefi, sosyal pediatrist Doç. Dr. Gonca Yılmaz, evlerde ilaçların, kapağı çocuklar tarafından açılması mümkün olmayan bir ecza dolabında
  saklanması gerektiğini bildirdi.

  Minik yaramazların ateş düşürücüler gibi tadı güzel şurupları “şeker niyetine” içtiklerini anlatan Yılmaz, “Böyle bir zehirlenme karaciğere büyük zarar verebilir. Zehrin akciğere yayılmasına yol açabileceği için çocuk kusturulmadan hemen bir sağlık kuruluşuna götürülmelidir” dedi.

  Büyüklerin kullandığı ilaçların çocuğa oynaması için verilmemesi gerektiğini anlatan Yılmaz, “İlaç zehirlenmeleri bazı çocuklarda tekrarlar. İlaçların buzdolabının üstü gibi yüksek yerlere kaldırılması yetmez. Çocuk bir sandalyenin üstüne çıkarak buna erişebilir. Bu nedenle zehirlenme vakalarında ailelere mutlaka bir ecza dolabı almalarını tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

  Çocukların kimyasal maddelerden zehirlenmemeleri için de bunların meşrubat ve su şişeleri ya da yoğurt kaplarına konulmaması gerektiğini belirten Yılmaz, “Çocuk evin içinde çok iyi izlenmeli ve bu tür maddelerden uzak durması sağlanmalıdır. Bu maddelerin konulduğu kapların üzerine ne olduğu yazılarak çocukların erişemeyeceği yerlere konulması gerekir” dedi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocuklar çok ilaçtan Forum Tarih
Çocukların nasihatten çok iyi örneğe ihtiyacı var ne demek anlamı açıklaması Güzel Sözler-Mesajlar 20 Nisan 2014
Çocuklar İçin Çanta Modelleri - Çocuklar Bu Çantaları Çok Sevecek:) Çocuk Giyimi & Çocuk Modası 8 Mart 2011
Bu Çocuklar Çok Tatlı Çocuk - Bebek Resimleri 26 Ocak 2011
Çocuklar İçin Çok Hoş Kedili Atkı Modeli(Anlatımlı) El İşi Çocuk Bebek Örgüleri 10 Ocak 2011
Kız Çocuklar İçin Çok Güzel Şal Modeli El İşi Çocuk Bebek Örgüleri 15 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş