Çocuklar, Allah'ın san'at harikalarıyla haberdar edilmelidir

'Çocuk ve İslamda Eğitim' forumunda sleza tarafından 10 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. sleza

  sleza Üye

  Çocuklar, Allah'ın san'at harikalarıyla haberdar edilmelidir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuklar; tabiatın güzelliklerinden ve harükuladeliklerinden nasıl haberdar edilir?

  - Çocuklar, Allah'ın san'at harikalarıyla, tabiat şahikalarıyla donattığı binbir türlü güzelliklerle ve şirinliklerle ilgilenmeyi merak sararlar. Bu durumda onlarla katiyyetle alay etmeyin. Onların bu ilgi ve meraklarını hafife almayın.

  - Çocuklarınıza otla, samanla, çöple, çayırla, çimenle, böcekle, sinekle, ancak boş ve beyhude insanlar uğraşırlar demeyin.

  - Çocuklarınızın dimağlarının, beyinlerinin, fikir mercilerinin, ruh dünyalarının tazeliğini koruyun, pırıl pırıllığını muhafaza edin. Asla dumura, çöküntüye uğratmayın. Onların zihinlerini bulandıracak hiçbir girişimde bulunmayın.

  - Çocuklarınızın tefekkür hislerini, üretme duygularını, geniş ufuklu olma buudlarını köreltmeyin. Onların daha çocukken tökezletmeyin.

  - Çocuklarınızı, duygusuz, hissiz, içsiz, ruhsuz, huysuz, bilinçsiz, seviyesiz, kaba-saba, ham-hayal, softa-yobaz yapmayın. Onları yarınla böyle hazırlamayın.

  - Çocuklarınızın metafizik gerilimlerini önleyecek, duygu ve düşünce platformlarını öldürecek, taze diri, dinç ve dinamik kaabiliyetlerini köreltecek girişim ve teşebbüslerde bulunmayın.

  - Çocuklarınıza çok küçük yaşlarındayken zorla okuyup-yazmayı öğretmeye, ya da öğrettirmeye kalkışmayın. Onlara seviyelerinin üstünde bilgiler vermeye kalkışmayın.

  - Çocuklarınız, ders çalışmadıkları zaman, ödevlerini zamanında yapmadıkları zaman, bugünkü işlerini yarına bıraktıkları zaman hemen dövme, darbeleme, hırpalama yoluna gitmeyin. Onları "Cennetten çıktığı iddia edilen" dayakla istediğiniz şekilde terbiye edeceğinizi sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Dayak hiçbir zaman çözüm yolu değildir, bunu iyi bilin.

  - Çocuklarınızın hayalperest olmamaları ve kabus görmemeleri için, sihirden, büyüden, peri, masallarından, anlamsız hikayelerden inanç ve itikatlarını bozabilecek çizgi filimlerinden vurdulu, kırdılı, bıçaklı, soygunlu, vurgunlu gibi korku filimlerinden "kaf dağı"nın ardınkadi dev sasatalarından her türlü çirkinlerden hiçbir zaman bahis konusu açmamak ve muhakkak surette onları böylesi kötülüklerden, menfi yollardan koruyun ve kollayın.

  - Çocuklarınızı, her türlü sahteliklerden ve sahtelerden, cadılardan ve cadalozlardan da koruyun.

  - Çocuklarınızı politik ve polemik oyunlardan, çirkintuzaklardan, iğrenç yüzlerden kirlilerden ve şerlilerden de koruyup kollayarak, onları yegane ilimde, irfanda, bilimde san'atta, teknolojide çağı yakalamış, hatta çağlar ötesine vakıf olabilecek
  bilgi ve kültürü ulaşabilmiş yetişkinlik halet-i ruhiyesinde yarıştırın.

  - "İnsana yaılan yatırım en büyüktür" derler büyükler. Öyleyse siz de çocuklarınıza ve milletin çocuklarına elinizden gelen, gücünüz ve kuvvetinizle yeterli imkanlarınızı seferber edin.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocuklar Allah'ın san'at Forum Tarih
Dünya çocukları sloganları Güzel Sözler-Mesajlar 8 Şubat 2017
Anne ve babanın çocukların iyiliğini istediklerini hangi davranışlarından anlayabiliriz Sorular ve Cevaplar 10 Nisan 2016
Çocuklarda kabakulak belirtileri tedavisi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 24 Haziran 2015
Sokak çocuklarıyla ilgili kompozisyon örneği Edebi Türler Halk Edebiyatı 9 Aralık 2014
Meksika Japon ve Türk çocuklarının benzerlik ve farklılıkları Çocuk ve İslamda Eğitim 2 Mayıs 2014

Bu Sayfayı Paylaş