Çocuklar İçin Yılbaşı Hediye Yapımı Etkinliği

'Okul Öncesi Eğitim' forumunda Mavi_Sema tarafından 30 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Çocuklar İçin Yılbaşı Hediye Yapımı Etkinliği konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yılbaşı Hediye Yapımı
  Yeni Yıl Hediye Yapımı
  Çocuklar İçin Yılbaşı Hediye Yapımı Etkinliği
  Anasınıfı Yeni Yıl Hediye Yapımı Etkinliği
  Yeni Yıl Çocuk Etkinlikleri


  Fotoğraf Çerçevesi

  [​IMG]

  Malzemeler: Çizikleri olmayan, temiz bir CD kapağı; bir fotoğraf; kaplama kağıdı; yapıştırıcı; makas; cetvel; küçük süsler.

  Yapılışı: Kalınca bir kaplama kağıdından, her tarafı 12 cm. olan bir kare kes. Sonra çerçeveye koymak istediğin fotoğrafı ölç. Farklı renkte bir kağıda, eni ve boyu fotoğraftan 1,30 cm. daha geniş ve uzun olan bir dikdörtgen çiz. Bu dikdörtgeni kes ve daha büyük olan kare kağıdın ortasına yapıştır. Fotoğrafı, küçük dikdörtgenin ortasına yapıştır. Kuruyana kadar bir kenarda beklet. Sonra fotoğraflı kısım öne gelecek şekilde CD kapağının ön tarafına yerleştir. İstersen kutuyu süsle.

  Kartvizit Kutusu

  [​IMG]

  Malzemeler: Bir kaset kutusu; renkli kağıt ya da keçe; beyaz zamk; küçük süsler.

  Yapılışı: Kaset kutusunu geriye doğru açılabildiği kadar aç. Bir masaya koy, kartvizitleri koyacağın tarafı sana bakıyor olsun (resme bak). Renkli keçe ya da kağıdı, kutunun yassı yanlarına yapıştır. Çıkartmalarla ya da incik boncuklarla kartvizit kutunu süsleyebilirsin.

  Kar Küreler

  [​IMG]

  Malzemeler: Küçük bir kavanoz (bir bebek maması ya da reçel kavanozu işe yarar); kavanoza girecek büyüklükte plastik hayvan ya da biblo; zımpara kağıdı; yapıştırıcı; aseton; bebe yağı; 1/2 kaşık beyaz sim.

  Yapılışı: Kavanozun kapağının iç kısmı pürüzsüz olsun diye zımpara kağıdıyla zımparala. Biblonun ya da plastik hayvanın altını, kapağın ortasına yapıştır. Yapıştırıcı kenarlardan taşarsa, asetonla temizle. 4 saat kurumasını bekle. Sonra kavanoza bebe yağı doldur. Yarım kaşık simi ekle. Kavanozun ağız kısmına da yapıştırıcı sür. Kapağı sıkıca kapat ve dört saat bekle. Sonra kavanozu ters çevir, bırak kar yağsın!

  Lolipop Şekerler

  [​IMG]

  Malzemeler: I fincan yağ; 1 fincan toz şeker; 1/2 çay kaşığı vanilya; 1 yumurta; 2 fincan un; 1/2 fincan kabartma tozu; 1/2 çay kaşığı tuz; 1/2 çay kaşığı tarçın; şekerleri tutturmak için çubuk; renkli minik şeker tozları; selofan; kurdele.

  Yapılışı: Önce annenden mutfağı kullanmak için izin al. Fırını önceden 180 derecede ısıt. Yağ ve şekeri iyice eriyene kadar mikserle çırp. Un, kabartma tozu, tarçın ve tuzu başka bir kapta karıştır. Sonra her iki karışımı biraraya getir. Hamuru küçük toplar halinde yuvarla. Her topun ortasına bir çubuk batır. Topları 8 cm. aralıklarla fırın tepsisine diz. Üzerlerini renkli şekerlerle süsle. Yaklaşık 10-12 dakika süreyle ya da top şekerlemelerin kenarları altın rengi olana kadar pişir. Fırından çıkarttıktan sonra şekerlemeleri soğumaya bırak. Sonra da selofana ya da plastik ambalajlara sar ve paketleri kurdeleyle süsle.

  Mumluk

  [​IMG]

  Malzemeler: Temiz bir kavanoz (bir bebek maması ya da reçel kavanozu işe yarar); yapıştırıcı; bir kağıt bardak; küçük boya fırçası; sim ya da renkli yaldız; kurdele; küçük bir mum.

  Yapılışı: Kağıt bardağa bir çay kaşığı yapıştırıcı ve aynı oranda su koy. İkisini iyice karıştır. Sonra elde ettiğin sıvıyı fırçayla kavanozun içine sür. Kurumadan her tarafı kaplayacak şekilde yaldız püskürt ya da serpiştir. Kavanozu bir saat süreyle kurut. Kavanozun ağzını kurdeleyle süsle. İçine bir mum koy.

  Tebrik Kartı

  [​IMG]

  Malzemeler: Renkli kaplama kağıdı ya da karton; makas; yapıştırıcı; küçük süsler.

  Yapılışı: Bir parça kaplama kağıdı ya da karton kes. İkiye katla. Başka renkte bir kağıttan bir desen kes -ağaç, yıldız ya da kardan adam deseni gibi. Deseni kartın ortasına yerleştir ve yapıştır. Kuruyunca, çıkartmalarla ya da düğmelerle süsle.
   

Bu Sayfayı Paylaş