Çocuklar İçin Tatil Programı

'Çocuk ve İslamda Eğitim' forumunda DeMSaL tarafından 25 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çocuklar İçin Tatil Programı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuklar Yaz Tatilini Nasıl Geçirmeli
  Yaz Tatili Nasıl Değerlendirilmeli

  Okulların kapanmasıyla 3 aylık bir yaz tatiline giren çocuklar için bazı anne-babalar tatili değerlendirip ağustos böceği gibi çalışmalarını istemekte,bazı anne babalar ise çocukların yorgunluklarını atması için ipleri iyice gevşetmekte. Oysa uzmanlar en iyi tatilin aile birlikte geçirilmesini belirli aktivitelerin birlikte yapılmasını önermekte. Peki neler yapılmalı ? Pedegoglar çocuğun yeni şeyler öğrenmesini,keşvetmesini sağlayacak şekilde plan program yapılmasını tavsiye ediyor.

  Ailece oynanabilecek oyunlar

  Hikâye tamamlama: Herkesin katılacağı bir hikâye oluşturun. İlk olarak biri "Ormanda akşam olmak üzereydi, geceyi geçirmek için güvenli bir yer bulmaları gerekiyordu." gibi cümle ile hikâyeyi başlatır sonra herkes sırayla birkaç cümle ekleyerek hikâyeyi devam ettirir. Önceki cümlelere dikkat edilerek hikâye devam ettirilir. Aileden biri hikâye yazıcı olabilir ve anlatım bitince tüm aile baştan hikâyeyi okuyarak keyifli bir zaman geçirebilir.

  Evde define avı:
  Evde düzenlenecek bir define avı herkesin ilgisi çekecektir. Evin bir yerine bir define sandığı (içinde çikolatalar olan bir sepet ya da ailece izleyeceğiniz bir film) saklayın. Çocukların bu define sandığına ulaşmasını sağlayacak ipuçlarını evin çeşitli köşelerine yerleştirin. Her ipucu notu bir sonraki ipucuna nasıl gidileceğini anlatır ve en sonunda ipuçlarını doğru çözen, defineye ulaşır.

  Görsel hafıza oyunu:
  Bir tepsiye evde bulunan küçük eşyalardan (toka, bozuk para, tırnak makası, saç fırçası, cüzdan vb.) beş tane nesneyi toparlayın. Herkesin bunlara dikkatle bakmasını sağladıktan sonra tepsinin üstünü bir örtü ile kapatın ve herkesin aklında kalanları kâğıda yazmasını isteyin. Listesinde en çok doğru olan oyunun galibi olacaktır. Bu oyunu dokun-hisset-tahmin et olarak da oynayabilirsiniz. Bu kez nesneleri bir torba ya da kutuya koyun, oyuncular ellerini kutuya sokup dokunarak nesnenin ne olduğunu tahmin etmeye çalışsın.

  Ava çıkalım: Bu oyunda aile üyelerinden biri evde bulunabilecek bir ya da birkaç nesne ister, diğer oyuncular ev içinde ava çıkarak istenilenleri bulmaya çalışır, en çabuk ve istenileni tam olarak getiren puan kazanır. Örneğin "banyoda bulunan sarı bir şey, bir elma, bir de tenis topu" avına çıkalım.

  Kelimeyi tahmin et: Aile üyelerinden biri sözlükten bir kelime (günlük hayatta çok sık kullanılmayan) seçip okur. Diğer aile üyeleri bu kelimenin ne anlama geldiği ile ilgili tahminlerini kâğıda yazar. Sonra herkes tahminlerini paylaşır ve kelimenin gerçek anlamı ile bu tahminler karşılaştırılır.

  Aile albümü:
  Eğer aile fotoğraflarınız bir albümde düzenli olarak durmuyorsa ya da tekrar düzenlenilmesi gerekiyorsa bunu ailece yapmak eğlenceli olabilir. Fotoğraflardaki aile üyeleri hakkında sohbet etmek (kim kimdir?), fotoğrafları kronolojik sıraya dizmek, ailece eski günleri hatırlamak sizin için de anlamlı olacaktır.

  Tatil anı defteri: Çocuklar ile birlikte gittiğiniz tatiller ile ilgili anılarınızı topladığınız anı defterleri oluşturabilirsiniz. Çocuğunuzun tatilde çekilen fotoğrafları, gittiğiniz yerden aldığınız kartpostalları yapıştırıp, başınıza gelen ilginç olayları yazı ya da resim ile deftere geçirmesine yardım edebilirsiniz.

  Evde yapılabilecek bazı etkinlikler

  Yemek pişirmek: Yemek hazırlığı hem çocuğunuzla keyifli zaman geçirdiğiniz hem de yeni bilgi ve becerilerin öğrenildiği bir etkinliğe dönüşebilir.

  Alışveriş oyunu: Evde çocuğunuzla birlikte marketlerin alışveriş kataloglarını kullanarak alışveriş oyunu oynamak para kavramının öğrenilmesinde yardımcı olur. Evdeki pratiklerden sonra oyunu markete gidip gerçek hayata geçirebilirsiniz. Böylece çocuğunuzun basit matematik hesapları yapmasına, para kavramını öğrenmesine, bilinçli tüketim hakkında bilgi sahibi olmasına yardımcı olabilirsiniz.

  Birlikte çalışmak: Ailece yapılacak işlerin bir listesini çıkarıp o günün projesini seçin; "dolapların düzenlenmesi, eski eşyaların ayrılması" gibi. İşin nasıl yapılacağını birlikte adım adım planlayın. İşleri planlamak ve sorumluluğu paylaşmak çocuğun bu becerileri günlük hayatında kullanmasına yardımcı olacaktır.

  Akşam yemeği sohbetleri: Akşam yemeklerini, sohbet etmek, günün olaylarını paylaşmak için bir fırsat olarak değerlendirebilirsiniz. O gün işte yaptıklarınızı, sizi mutlu eden ya da kızdıran olayları anlatarak çocuğunuza model olabilirsiniz. Bu sayede çocuklar hem başlarından geçen bir olayı sıralı olarak anlatabilme hem de duygularını ifade edebilme becerilerini geliştirme imkânı bulur.

  Aile fertleri, bir araya gelerek plan yapmalı

  Adem Güneş - Pedagog: Tatil öncesi, aile fertleriyle bir toplantı ile tatil programı yapılmalı. Çocuklarla birlikte yapılan bu programlar aylık, haftalık ve günlük gibi genelden özele doğru olmalı. Tatil yatma zamanı değil, kişinin kendi ile baş başa kalma ve biyolojik ritme dönme zamanıdır. O yüzden güne erken başlanmalı, öğlen saatleri dinlenmeye ayrılmalı. Bir güne çok program sıkıştırmak da yanlış. Tatilde bebeklerimiz ve yaşlılarımız ihmal ediliyor genellikle; tatil programı yaparken onları da dikkate almalı. Ebeveynler, zaman zaman mekân değişikliği yapmalı. Mekân değişikliği insanın ruhunu tazeler.

  Güvendiğiniz birinin yanında ona iş bulun

  Faruk Öndağ - Uzman Psikolojik Danışman: Çocuklara yaz aylarında arkadaşlarıyla oynayabileceği ortamlar ayarlamalı. Elektronik aletlerden (bilgisayar vs.) uzak tutun. Oyun ortamı yoksa çocuğa fazla boş vakit bırakılmamalı, tatil spor aktiviteleri ile değerlendirilmeli. Bu zamanda çocuk mücadeleyi, kazanmayı, kaybetmeyi öğrenir. 11 yaşında çocukların tanıdık ve güvenilir birinin yanında işe girmesi çocuğun yararına olur. Hayatı tanımak için bu olmazsa olmaz bir gerçek. Babalar erkek çocuklarla vakit geçirmeli, ona özel zaman ayırmalı ve erkeklerin yapabileceği işleri beraber halletmeli. Erkek çocuk testereyi, çekici, tornavidayı bilmeli. Anneler ise kız çocuklarını yanına alarak mutfak işlerini şarkı türkü ile eğlenceli hale getirerek onlara öğretmeli.

  Yaz okulları, gelişimine katkı sağlayabilir

  Fazilet Seyidoğlu - Psikolog: Tatil öncesi bir toplantı yapılmalı. Ana sınıfı düzeyindeki çocuklar için daha çok görerek öğrenebileceği ve eğlenebileceği aktiviteler tercih edilebilir. Hayvanat bahçesi gibi. İlköğretim yaşındaki çocuklarda ise yaz okulları çocukların gelişimini olumlu etkiler. Bu çağdaki çocukların kitap okumaları da teşvik edilmeli. Tatilde önemli olan, anne-babaların çocuklarıyla vakit geçirmesidir. Bu yüzden yapılacak aktiviteler ailece düşünülmeli.

  Hep birlikte oyun akşamları düzenleyin

  Ferhat Çelik - Psikolog: Kaliteli zaman geçirmek için özel bir zaman dilimi belirlemeye gerek olmayabilir. Mutfakta yemek hazırlamak, alışveriş, çekmece düzenlemek gibi etkinlikler hem öğrenme hem de eğlenme fırsatı olabilir. Ailece planladığınız oyun akşamları çocuğun gelişimini desteklediği gibi aile içi iletişimi de güçlendirecektir. Herkesin şehir veya ülke dışına çıkma gibi imkânı olmayabilir. Bulunduğumuz şehirlerin imkânlarından, kültürel altyapısından faydalanarak çocuklarımızın çok güzel şeyler yaşamasına vesile olabiliriz.


  zaman
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocuklar İçin Tatil Forum Tarih
Çocuklar için tatil kitabı önerileri Kültür Sanat Haberleri 11 Haziran 2010
Çocukların Ders Çalışması İçin Okunacak Dua Dualarımız Dua paylaşımları 11 Şubat 2014
Kısa Çocuk Masalları Çocuklar İçin Kısa Masallar Çocuklara Masallar Fıkralar 9 Şubat 2014
Çocuk Masalları Kısa, Çocuklar için kısa masallar Çocuklara Masallar Fıkralar 16 Aralık 2013
Kız Çocuklar İçin Kısa Saç Modelleri Çocuk Giyimi & Çocuk Modası 22 Ekim 2013

Bu Sayfayı Paylaş