Çocuklarında astım bulunan ailelere öneriler

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Dine tarafından 3 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Çocuklarında astım bulunan ailelere öneriler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuklarında astım bulunan ailelere öneriler

  Astım hastası çocuklar sigara ile temastan, hava kirliliğinden, grip ve soğuk algınlığından, solunum yolunu tahriş eden maddelerden ve en önemlisi hastalığı tetikleyen allerjenlerden korunmalıdır.

  [​IMG]

  Astım hastalarının en önemli düşmanının sigara olduğunu belirten Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü Dr. Ayla Kamburoğlu Göksel, "Sigaranın başka odada içilmesi, hava filtrelerinin kullanılması sigaranın verdiği zararları önlemez. Sigaranın zararlarını önlemenin tek yolu tamamen dumansız bir ortam sağlanmasıdır" diyor.

  Astım hastası çocuklarda basit bir gripal enfeksiyonun nefes darlığına yol açabildiğini söyleyen Dr. Göksel, astım hastası çocukların gribi olanlarla temastan kaçınması gerektiğini belirtiyor.

  "Grip aşısı gribi tamamen engellemez ancak, enfeksiyonun neden olduğu astım atak sıklığını ve şiddetini azaltabilir. Grip aşısı ancak doktor önermişse uygulanmalıdır" diyen Dr. Göksel, çocuklarında astım bulunan ailelere şu önerilerde bulunuyor:

  ASTIM VE EVCİL HAYVANALAR
  "Astım hastası çocukların bir kısmında evcil hayvanlara karşı allerji vardır. Bu hastalarda tedavinin en önemli kısmı evcil hayvanlarla teması azaltmaktır.

  ASTIM VE SPOR
  Astım hastası çocukların bir kısmında ise egzersiz sonrası kuru öksürük, hırıltı ve solunum güçlüğü gibi yakınmalar ortaya çıkabilir. Astım tedavisinin ana amaçlarından biri, çocuğun yaşıtlarından farksız fiziksel etkinlikleri yapmasını sağlamaktır. Düzenli kontrol altında olan ve yakınmalarına uygun ilaç tedavisi ile izlenen çocuklara efor kısıtlaması önerilmez. Unutulmamalı ki olimpiyat takımlarında yarışan ya da profesyonel olarak spor yapan, yani yaşamını spordan kazanan pek çok astım hastası sporcu vardır. Eğer çocuk ilaçlarını düzenli olarak kullanıyorsa ya da efordan önce gerekli ilacı alıyorsa rahatlıkla spor yapabilir. Özellikle yüzme, astım hastası çocuklarda önerilen spor dalıdır.

  EV TOZU AKARLARI İLE MÜCADELE
  Solunum yolu ile vücuda giren allerjenlerin başında ev tozu akarları gelmektedir. Gözle görülemeyecek kadar küçük olan bu hayvancıklar toplumumuzda en sık astım nedeni olan allerjenlerdir. Akarlar oda ısısında ve nemli ortamda kolayca ürerler; insanların deri döküntüleri ile beslenirler. Bu nedenle evlerde özellikle yatak odaları, halılar, ev tozu, tüylü yünlü oyuncaklar, yatak takımları ve giysiler bu hayvancıkların yaşaması için son derece uygun yerlerdir. Bin ikibin metrenin üzerindeki yüksek bölgelerde akarların yaşama şansı azalmaktadır.

  Akarlar tüm yıl boyunca canlılıklarını sürdürdükleri için neden oldukları belirtiler de yıl boyu surer, belli bir mevsimde yoğunlaşmaz. Ev tozu akarları ile mücadelede ortamdaki nem miktarı azaltılmaya çalışılmalıdır, çünkü bu hayvanlar nem oranının yüzde 40’tan düşük olduğu ortamlarda yaşayamazlar. Ev tozu akarı duyarlılığı olan astımlı çocukların yatak odalarına halı serilmemelidir, etrafta toz tutacak yünlü–tüylü oyuncak ve eşyalar bulundurulmamalıdır. Yatak çarşafları her hafta en az 60 derecede yıkanmalıdır. Ev tozu akarına karşı alınacak en etkin önlemlerden biri de yatakların ve yastıkların özel kılıflar ile kaplanmasıdır."
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocuklarında astım bulunan Forum Tarih
Kız Çocuklarında İdeal Boy Kilo Cetveli Çocuk Sağlığı ve Bakımı 21 Mayıs 2011
4-5 Yaş Kız Çocuklarında Electra Kompleksi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 11 Ağustos 2010
Okul çocuklarında uyku sağlığına dikkat Çocuk Sağlığı ve Bakımı 11 Kasım 2009
Tuzlu yiyen annelerin çocuklarında tansiyon riski Gebelik ve Annelik 24 Ocak 2009
Tiryaki Annelerin Çocuklarında Obezite Riski Çocuk Sağlığı ve Bakımı 30 Aralık 2008

Bu Sayfayı Paylaş