Çocukların Anne ve Babalarına Karşı Görevleri Nelerdir

'Seviyeli-Ciddi Konular' forumunda SeLeN tarafından 19 Kasım 2013 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Çocukların Anne ve Babalarına Karşı Görevleri Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocukların Anne ve Babalarına Karşı Görevleri Nelerdir

  Yüce yaratıcı, ibadetten sonra, kişiye en yakın olan hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan anne ve babaya karşı çocukların saygılı olmasını emretmektedir. Anne-babaya karşı saygısızlık yapmayı bırakın ‘öf’ demeyi bile Allah yasaklamıştır.

  Peygamberimizin (s.a.v) buyurduğu üzere: “Allah’ın rızası, anne ve babanın rızasındadır. Allah’ın gazabı anne ve babanın gazabındadır.”

  Özellikle anne babaları muhtaç duruma düştükleri zaman, nasıl ki ebeveynleri onlara baktıysa çocukken yaptıklarını tolere ettilerse çocuklarda bu durumda onlara bakmakla yükümlüdür. Hatta bir anne ve baba aynı inancı paylaşmadığı durumlarda bile çocukların ebeveynlerin her türlü ihtiyacı karşılama zorunluluğu vardır. Anne ve babalarına sert, öfkeli olmaktan kaçınıp kesinlikle güleryüzlü olmak zorundadırlar. Yardıma çağırdığında gitmek ve güleryüzlü olmak çocuğun yapması gerekenlerdendir. Anne babamızın bize dediklerini -Allah inancına ters- olmadıkça dinleyip, bizim yararımıza olduğunu bilip uygulmalıyız.

  Bizim iyiliğimizi isteyen anne babalarımıza karşı her zaman onları mutu etmeye yönelik çaışmalıyız. Nedeni ise Hz. Muhammed(s.a.v) “Cennet, anaların ayakları altındadır.” söylemişlerdir.

  Bir evlat anne babanın hem ihtiyarladığında ihtiyaçlarını karşılayacak onlar için dua edecek, kalan mirası korumak, mal israfından kaçınmak evladın sorumluluğudur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocukların Anne Babalarına Forum Tarih
Anne ve babanın çocukların iyiliğini istediklerini hangi davranışlarından anlayabiliriz Sorular ve Cevaplar 10 Nisan 2016
Hamilelikde Tuzlu Yiyen Annenin Çocuklarını Ne Gibi Riskler Bekliyor? Gebelik ve Annelik 22 Ekim 2010
Anne Babalar Çocuklarını okula nasıl göndermeli? Okul Öncesi Eğitim 14 Eylül 2010
Çocuklarına uyuşturucu sattıran anne yakalandı Yurt İçi Haberler 23 Ocak 2010
Anne ve Çocukların Ardından, Yangında Yaralanan Baba da Hayatını Kaybetti Yurt İçi Haberler 30 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş