Çocuklarınızın bağışıklık sistemini güçlendirin

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Dine tarafından 29 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Çocuklarınızın bağışıklık sistemini güçlendirin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar


  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı, çocukları domuz gribine bağlı influenza ve üst solunum yolu enfeksiyonlarından korumanın ilk adımının bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi olduğuna belirtti.

  Aşıların düzenli yapılması, sağlıklı beslenme ve kaliteli uykunun; çocukların bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından önem taşıdığını söyleyen Doç. Dr. Bıyıklı, "Yenidoğanların, süt çocuklarının ve oyun çocuklarının bağışıklık sisteminin yeterince güçlenmemiş olması enfeksiyon hastalıklarına daha kolay ve sık yakalanmalarına neden olabiliyor. Bunun dışında altta yatan kronik akciğer hastalığı, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, kan hastalığı, beslenme yetersizliği olan çocuklarda enfeksiyon daha ağır seyredebiliyor. Okul çocuklarının yoğun sınav ve ders dönemlerinde yorgunluk, aşırı stres nedeni ile vücut dirençlerinin düştüğü biliniyor" diye konuştu.

  Doç. Dr. Bıyıklı, sonbahar ve kış aylarında sık görülen enfeksiyonlarda virüslerin etken olduğunu belirterek, bulaşıcı olan bu hastalıkların yayılma yollarıyla ilgili şu bilgileri verdi:
  "Hastanın kullandığı eşyalara temas edilmesi sonucu mikrop vücuda giriyor. Kısa sürede solunum yollarında çoğalmaya başlıyor ve 1-3 gün içinde ateş, boğaz ağrısı, öksürük, halsizlik, baş ağrısı, kas ağrısı gibi belirtilere yol açıyor. Daha nadir olarak solunum sıkıntısı, bulantı, kusma, bilinç değişikliği, havale geçirme, döküntü gibi belirtiler de görülebiliyor. Bunlar durumun ağır olduğuna işaret eden belirtilerdir. Bu mevsimlerde kapalı ortamlarda bulunulması, kreş, okul gibi kalabalık mekanlarda hasta olan bir kişiden virüsün kolaylıkla ortama bulaşması nedeni ile hastalık hızla yayılabiliyor."

  Doç. Dr. Bıyıklı, çocukların bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

  - Aşılar eksiksiz olarak yapılmalı
  - Düzenli beslenmeye önem verilmeli
  - Çocukların sebze ve meyve tüketimini artırın Hazır meyve suları yerine çocuklara taze sıkılmış meyve suları içirilebilir
  - Yeterli ve kaliteli uyumaları sağlanmalı
  - Hekim önerisi olmadan ilaç kullanılmamalı özellikle antibiyotik kullanılmamalı
  - Düzenli sağlık kontrolleri ihmal edilmemeli
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocuklarınızın bağışıklık sistemini Forum Tarih
Çocuklarınızın kemik sağlığını koruyun Çocuk Sağlığı ve Bakımı 27 Ekim 2009
Sonradan kazanılan bağışıklık ve çeşitleri kısaca Genel Sağlık 17 Nisan 2014
Bağışıklık Çeşitleri Kısaca Genel Sağlık 9 Kasım 2013
Bağışıklık Nedir - Bağışıklık Çeşitleri Nelerdir? Genel Sağlık 13 Şubat 2013
Bağışıklık Sismeminin Önemi Nedir? Genel Sağlık 15 Kasım 2012

Bu Sayfayı Paylaş