Çocuklarınızı soğuktan bunlarla koruyun

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Dine tarafından 31 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Çocuklarınızı soğuktan bunlarla koruyun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sabah kahvaltısıyla hastalıkları önleyebilirsiniz

  [​IMG]Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Esef Karakuş, bünyeleri büyüklere göre daha zayıf olan çocukları soğuklara karşı korumak için haftada 5 gün sabah kahvaltısında, pişmiş yumurta ile pekmez yedirilmesi gerektiğini söyledi.
  Dr. Karakuş, yaptığı açıklamada, soğuk havalardan, vücut direnci düşük çocukların daha fazla etkilendiğini belirtti.
  Aşırı soğuklar nedeniyle çocuklarda yeterli ve dengeli beslenmenin öneminin bir kat daha arttığını vurgulayan Karakuş, şunları kaydetti:
  ''Anne-babalar, çocukların, vücut direncini artırmak ve bu yolla hastalanmalarını önlemek için aldıkları besinlere çok dikkat etmeliler. Çocuklara, vücut direncini artıran, enfeksiyonlara karşı koruyan proteinler, bu dönemde bol miktarda verilmelidir. Anne sütünden sonra en önemli protein kaynağı ise yumurtadır. Bağırsakta emilimi çok yüksek olan ve hızla kana karışan yumurta, süratle vücuda yayılarak çocukların enerji açığını kapatır. Çocuklara, soğuktan korumak için haftada 5 gün sabah kahvaltısında tam pişmiş yumurta yedirilmelidir. Yumurta, soğuktan korumanın yanı sıra, vücudun protein ihtiyacını da karşılar. Rafadan yumurta verilmemelidir. Çünkü, rafadan yumurtanın sindirimi zor ve alerji kaynağı olduğu için de önermiyoruz.''
  -PEKMEZ, BESLEYİCİ VE ENERJİ KAYNAĞI-
  Dr. Esef Karakuş, ayrıca soğuk günlerde çocuklara besleyici değeri yüksek ve enerji kaynağı olan pekmezin de yedirilmesinin çok yararlı olduğunu vurguladı.
  Pekmezin, bazı vitamin ve mineraller bakımından çok zengin bir gıda maddesi olduğunu söyleyen Karakuş, şunları anlattı:
  ''Pekmez, A ve B vitaminlerinin yanı sıra, potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir ve fosfor gibi mineraller bakımından da zengindir. Besleyici değeri yüksektir ve enerji kaynağıdır. Pekmez, kansızlık, bağırsak hastalıkları, öksürük ve bronşit gibi hastalıkların oluşumunu da engeller. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı korur. Pekmezde bulunan şeker, vücutta çok çabuk parçalanarak enerji verir.''
  Pekmezin bazı çocuklara biraz ağır gelebileceğini ifade eden Karakuş, pekmezin tahin ve yoğurtla karıştırılarak veya sulandırılarak da yedirilebileceğini sözlerine ekledi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocuklarınızı soğuktan bunlarla Forum Tarih
Çocuklarınızı bronşitten nasıl koruyabilirsiniz Çocuk Sağlığı ve Bakımı 8 Mart 2010
Çocuklarınızı astımdan koruyun Çocuk Sağlığı ve Bakımı 12 Şubat 2010
Çocuklarınızın bağışıklık sistemini güçlendirin Çocuk Sağlığı ve Bakımı 29 Ekim 2009
Çocuklarınızın kemik sağlığını koruyun Çocuk Sağlığı ve Bakımı 27 Ekim 2009
Çocuklarınızı sigara ile zehirlemeyin Çocuk Sağlığı ve Bakımı 2 Eylül 2009

Bu Sayfayı Paylaş