Çocuklarımız Neler Yemeli ?

'Çocuk Yemekleri' forumunda DeMSaL tarafından 14 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çocuklarımız Neler Yemeli ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuk beslenmesi - çocuklar için gerekli besinler - çocuklar için sağlıklı beslenme - Çocuklar için temel besinler  Bu sorunun cevabı, okuduğunuz bölümün odak noktasıdır. İlk çocuğunuzu büyütmeye çalışıyor olsanız da, çocuğunuzu büyütmüş ve mutfağınızda birtakım köklü değişiklikler yapmayı planlıyorsanız da, bu sorunun cevabı hepimiz için bir çıkış noktası olacaktır.

  beslenme

  Böyle bir soruya cevap vermeden önce, hepimiz şöyle bir durup besinler içindeki hangi maddelerin vücut sağlığımız için önem taşıdığını düşünelim ve sonra düşüncelerimizi çocuklarımızla paylaşalım. Bu önerimiz, yürüme aşamasında olan bir çocuğa yağlı asitlerin faydalarını anlatmak gibi bir şey değil, zaman zaman verdiğimiz önerileri bu tür şeylerle karıştırmayın lütfen. Bizim önerimiz, annelerin çocuklarına çocuklarının dili ile ve çocuklarının kullandığı kelimelerle hangi besinlerin ne derece önemli olduğunu anlatmasıdır. Bu şekilde çocuklar da kendi mantık düzeyleri çerçevesinde sağlıklı beslenme kavramının ne anlama geldiğini anlayabilir.

  Çocuklarımız tek tip beslenme tarzı ile beslenmek yerine, besin çeşitliliği içeren sofralara oturmalıdır. Öncelikle bu gerçeği kabul etmeliyiz. Bir besin maddesinin aşırı miktarda ve sürekli olarak tüketilmesi alerjiye neden olabilir ve vitamin ve mineral eksikliğine yol açabilir. Öte yandan, ‘yemek işi çocuk oyuncağı değildir, her öğününüzde düzenli bir şekilde yeşil sebze ağırlıklı, sağlıklı gıdalar tüketin’ türünden uyarılar da pek bir işe yaramaz çünkü bu tür uyarılar bir süre sonra ebeveynleri bile bıktırır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocuklarımız Neler Yemeli Forum Tarih
Çocuklarımıza Allah'ı Nasıl Anlatalım Çocuk ve İslamda Eğitim 2 Aralık 2010
Sokaklardaki Çocuklarımız-Yaşam Hikayeleri Masallar-Hikayeler-Destanlar 26 Ekim 2010
Peygamberimiz Çocuklarımıza Güzel İsimler Verilmesini Tavsiye Etmiştir Sünnetler & Hadisler 12 Temmuz 2010
Çocuklarımızı Güneşten Uzak Tutalım Çocuk Sağlığı ve Bakımı 10 Haziran 2010
çocuklarımıza kısa ve zevkli yemek duası Çocuk ve İslamda Eğitim 14 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş