Çocukları Sigaradan Nasıl koruruz

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda NeslisH tarafından 14 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Çocukları Sigaradan Nasıl koruruz konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocukları Sigaradan Nasıl koruruz

  --------------------------------------------------------------------------------

  ÇOCUKLARINIZI SİGARA TİRYAKİLİĞİNDEN NASIL KORUYACAKSINIZ?
  Yaşı küçük olmasına rağmen elinde sigarayla caddelerde gezen çocukları hepimiz görüyoruz ve inşallah bizim çocuklarımız böyle olmaz diye içimizden geçiririz. Sigara tiryakisi çocuklara sahip olmak istemeyen anne-babaların bilinçli olarak çaba harcaması gerekir. Bunun için ne yapmalıdır?
  1- Önce sigara içmeyerek anne-baba örnek olmalıdır.
  Şayet anne veya baba sigara içiyorsa, onun da sigara içme ihtimali, anne-babası sigara içmeyenlerden üç misli fazladır. Dr. Hogan’ un dediği gibi : “Eğer çocuğunuza sigara içmeyin derseniz, bir yandan da siz içerseniz bunun hiçbir değeri yoktur.” Gerçekten de çocuklarımız taklitçidir ve örnek onun için her şeydir.
  Okulumuzda Babası doktor olan bir öğrencimizin sigara içtiğini hissettim. Onlara ziyarete gidip bu durumla ilgili bilgilerini öğrenmek istedim. Yanlarına gidince beni çok candan bir şekilde karşıladılar. Çocuklarının ders durumlarını ve ahlaki yapısını konuştuk ve bu arada hem anne hem de baba sigaralarını aralıksız içiyorlardı. Biliyordum ki baba yeni Baypas olmuştu ve sigara içmek kesinlikle ona yasaklanmıştı. Babayı bu durumda gördükten sonra benim oğluna diyecek bir şeyim kalmamıştı. Çünkü örnekleri ortadaydı.
  2- Sigarayı başkasından önce siz tanıtınız.
  “Çocuklar 3 veya 4 yaşından itibaren sigaranın zararlı olduğunu duymaya başlamalıdırlar. Eğer siz onların orta okul çağına gelmesini beklerseniz, vakit çok geçmiş olabilir.” M. HOGAN
  Çocuğunuz 6 yada 7 yaşına geldiğinde, yirmi yada daha fazla sigara izmaritini toplayarak bunları birkaç gün bir kavanozda bekletin. Daha sonra çocuğunuza bu kavanozu koklatın ve ona bu “pisliği” içine çekerek ciğerlerinde tutmanın kendisini iyi hissetmesini sağlayıp sağlamayacağını sorun.
  Bir sonraki aşamada bir sigara alarak bunu çocuğunuza verin ve doğal merakını gidermesi için sigarayı koklayıp incelemesine izin verin. Daha sonra sigarayı geri alın.
  3- Sigara ikramı karşısında nasıl hareket edeceğini öğretiniz:
  Dr. Klein, “Şayet bir çocuk önceden planlanmış bir cevaba sahip olursa,
  sigara ikramını reddetme ihtimali daha yüksektir” diyor. Biz de anne-baba
  olarak ona vereceği tepkiyi mutlaka öğretmeliyiz. Mesela : “Eğer arkadaşlarından biri senin sigara içmeni sağlamaya çalışırsa Ona : “Hayır, sigara içmek kötü kokmana ve kendini kötü hissetmene neden olur. Doktor onun insanı hasta yaptığını söylüyor ve ben anne-babama sigara içmeyeceğime dair söz verdim de” şeklinde açıklama yapın.
  4- Çocuklara sigaranın kısa dönemdeki şu zararlarını öğretiniz:
  • Sigara tiryakisinin elbisesi kokar.
  • Dişleri ve tırnakları sararır.
  • Nefesleri hemen kesilir.
  • Enerjileri azaltır.
  • Sigara tiryakilerinin bir haftada harcadıkları parayla onun neler yapabileceğini gösterin mesela; Ne kadar çikolata, süt, sinema bileti, teyp kaseti, kitap alabileceği.
  5- Her seçimin bir sonucu olduğunu ona öğretin
  Eğer kendi istekleriyle anne-babalarına karşı gelmeyi, söz dinlememeyi seçerlerse, bu itaatsizliğin sonucunu da seçmiş olurlar. Bu terbiyeyi onlara mutlaka aşılamalısınız. Ve gerekli cezaları vermelisiniz. Onun erken yaşta birazcık “incinmesi” ilerde onun hayatında oluşabilecek trajedileri engelleyebilir.
  “Sigara içmeyi kendi hür iradesiyle seçti fakat özgürlüğünü, bağımlılık esaretiyle yok etti.”
   

 2. gül_üm

  gül_üm Üye

  Paylaşım için Teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocukları Sigaradan Nasıl Forum Tarih
Dünya çocukları sloganları Güzel Sözler-Mesajlar 8 Şubat 2017
Anne ve babanın çocukların iyiliğini istediklerini hangi davranışlarından anlayabiliriz Sorular ve Cevaplar 10 Nisan 2016
Sokak çocuklarıyla ilgili kompozisyon örneği Edebi Türler Halk Edebiyatı 9 Aralık 2014
Meksika Japon ve Türk çocuklarının benzerlik ve farklılıkları Çocuk ve İslamda Eğitim 2 Mayıs 2014
Çocukların nasihatten çok iyi örneğe ihtiyacı var ne demek anlamı açıklaması Güzel Sözler-Mesajlar 20 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş