Çocukları nasıl giydirmeli?

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Dine tarafından 9 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Çocukları nasıl giydirmeli? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Havaların soğumasıyla birlikte gribal enfeksiyonlar da artıyor.


  [​IMG]Sonbahar aylarında havaların serinlemesi ile birlikte gribal enfeksiyonlarda artış olduğu bildirildi. Uzmanlar, bu dönemde velilerin çok dikkatli olmalarını isteyerek, çocukların üşümemelerini sağlayacak, ancak kolay çıkartılabilecek kıyafetleri giydirmelerini istedi. Ayrıca, sabah kahvaltılarının ihmal edilmemesinin çocukların hastalıklara karşı dirençlerini artıracağı uyarısında bulunuldu.
  Kayseri İl Sağlık Müdürü Dr. Kadir Çetinkara, okulların açılmasının sonbahar aylarına denk geldiğini ve mevsimin yavaş yavaş soğuk kış aylarına doğru ilerlediğini belirterek anne ve babaları gribal enfeksiyonlara karşı uyardı. Alınacak bazı küçük tedbirlerin çocukların sürekli hastalanmalarını engelleyeceğini ifade eden Dr. Kadir Çetinkara, bunların başında mevsim nedeniyle havaların serin olmasının dikkate alınarak çocukların üşümemelerini sağlayacak ancak kolay çıkartılabilen ceket, yelek, şapka ve atkı gibi giysilerin mutlaka kullanılmasını istedi. Çetinkara, hastalıklara karşı çocukların daha dirençli olmaları için beslenmelerinin de ayrı bir önem kazandığını anlatarak, şu uyarılarda bulundu: "Çocuklarımızın, özellikle okula gidenlerin beslenmelerine çok özen göstermeliyiz. Dengeli ve doğru beslenmesini sağlamalıyız. Özellikle anne ve babaların kahvaltılarını çocuklarıyla birlikte yaparak onların hem psikolojik hem de iyi bir kahvaltı yapmalarını sağlaması adına önemlidir. Kahvaltısını düzenli yapan çocuklarda hastalıklara karşı vücut direnci daha da etkili olur."
  Dr. Kadir Çetinkara, çocuklarda el yıkama, diş fırçalama, tuvalet temizliği, el ve tırnak bakımı, saç bakımı ve mendil kullanımının da hastalıklara karşı önemli bir önlem olduğunu dile getirerek, "Okul malzemeleri bile tercih edilirken, özellikle temizliği kolay yapılabilecek eşyalar seçilmelidir. Eğer çocuklarımızda bir rahatsızlık varsa hemen sağlık kuruluşlarına götürülmelidir. Eğer gribal enfeksiyon türü rahatsızlıkları olduğu tespit edilirse çocuğun en az 2- 3 gün dinlenmesi sağlanmalı. Beslenmesine dikkat edilmeli ve doktor tarafından verilmiş ilaçları varsa kullanılmalıdır. Bu uygulama ile veliler, okulda başka çocuklarında bulaşıcı olan gribal enfeksiyon hastalığına yakalanması engellenir. Öğrencilerin derslerinden geri kalmamaları sağlanmış olur." dedi.
  Uykunun insan vücudu için önemli bir ihtiyaç olduğuna da vurgu yapan Dr. Çetinkara, çocukların iyi öğrenebilmeleri, derslerinde başarılı olmaları, vücut direncinin yüksek olması için düzenli uyku alması gerektiğini belirtti.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocukları nasıl giydirmeli Forum Tarih
Zenci çocukların yaşamı nasıldır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 17 Şubat 2014
Çocukları sevgi ve şefkatle büyütmek onları nasıl etkiler kısaca Çocuk ve İslamda Eğitim 16 Şubat 2014
Eskimo Çocuklarının Günlük Yaşamı Nasıldır Kısaca Bilgi Seviyeli-Ciddi Konular 13 Şubat 2014
1 Yaşındaki Çocukların Ayakkabıları Nasıl Olmalı Çocuk Giyimi & Çocuk Modası 1 Nisan 2012
Aile İçi Şiddet Çocukları Nasıl Etkiler? Çocuk Sağlığı ve Bakımı 8 Mart 2012

Bu Sayfayı Paylaş