Çocukları kreşteki hastalıklardan korumak

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 14 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Çocukları kreşteki hastalıklardan korumak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocukları kreşteki hastalıklardan korumak

  Çocuğunuzun kreştehastalık kapmasınıistemiyorsanız, onunla ilgilenirken, ellerinizi temiztutmak için sık sık yıkayın..

  ][​IMG]
  Diğer çocuklarla temas içinde olan çocuklar daha kolay enfeksiyon kapar.

  [​IMG]
  Son günlerde salgın halini alan ve özellikle çocuklarda daha fazla görülen enfeksiyon hastalıkları konusunda uzmanlar aileleri uyarıyor: "Çocuklarınıza öncelikle el yıkamayı öğretin!" Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nurettin Onur Kutlu, 'Kreşlerdeki enfeksiyon tehlikesi'ne karşı anne ve babalara çeşitli önerilerde bulundu.

  ÖNLEMEK ZORDUR
  * Kreşe giden çocukların evde bakılan çocuklara oranla enfeksiyon hastalıklarına, özellikle soğuk algınlığı ve ishale daha sık yakalanmalarının çeşitli nedenleri var. Öncelikle, kreşe giden çocuklar bir sürü çocukla temas halinde olur, böylece başka bir çocuktan enfeksiyon kapma olasılıkları artar.

  * Ayrıca, çocuklar oynarken oyuncaklarını paylaşır ve birbirlerine dokunurlar ve bu şekilde mikroplar yayılır. Bunların haricinde, çoğu çocuk tuvaleti gerektiği gibi kullanmayı ya da el yıkamanın önemini henüz tam olarak öğrenmemiştir. Son olarak da, küçük çocukların bakımı yakın temas gerektirir. Soğuk algınlığının bulaşmasını önlemek zordur.

  * Çocuğunuza gerekli tüm aşıları yaptırın. Çocuğunuzu kreşe bırakırken, kendisini nasıl hissettiği hakkında öğretmenine bilgi verin. Örneğin; çocuğun o gün biraz keyifsiz olduğunu iletirseniz, öğretmeni de çocukta olası hastalık belirtilerini gün boyu izleyip, herhangi bir enfeksiyon belirtisi görürse size haber verir. Bir enfeksiyon olduğundan şüphelenildiği durumlarda erkenden alınacak önlemler, hastalığın kreşteki diğer çocuklara bulaşmasını önleyebilir.

  * El yıkama ve bez değiştirme talimatlarının kreşin çeşitli yerlerinde asılı olmasına dikkat edin. Bu talimatlara uymak enfeksiyonların yayılmasını önlemeye yardımcı olur. Evdeyken ya da her nerede olursa olsun, çocuğun altı değiştirildikten sonra bu talimatlara uyulmalıdır. Lavabolarda her zaman sabun ve temiz havlu bulundurulmalı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocukları kreşteki hastalıklardan Forum Tarih
Dünya çocukları sloganları Güzel Sözler-Mesajlar 8 Şubat 2017
Anne ve babanın çocukların iyiliğini istediklerini hangi davranışlarından anlayabiliriz Sorular ve Cevaplar 10 Nisan 2016
Sokak çocuklarıyla ilgili kompozisyon örneği Edebi Türler Halk Edebiyatı 9 Aralık 2014
Meksika Japon ve Türk çocuklarının benzerlik ve farklılıkları Çocuk ve İslamda Eğitim 2 Mayıs 2014
Çocukların nasihatten çok iyi örneğe ihtiyacı var ne demek anlamı açıklaması Güzel Sözler-Mesajlar 20 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş