Çocuk Sağlıgı Açısından Önemli Uyarılar - İnternetin Çocuklar Üstündeki Etkileri

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Mavi_inci tarafından 8 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Çocuk Sağlıgı Açısından Önemli Uyarılar - İnternetin Çocuklar Üstündeki Etkileri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuk Sağlıgı Açısından Önemli Uyarılar - İnternetin Çocuklar Üstündeki Etkileri


  Çocugunuz sağlığı açısından önemli uyarılar


  [​IMG]

  Hayatımızı her geçen gün biraz daha kolaylaştıran teknoloji beraberinde sağlık problemlerinide doğurabiliyor. Uzmanların açıklamalarına göre internette sörf yaparak, televizyon izleyerek ve video oyunları oynayarak zaman geçiren çocuklarda daha fazla sağlık problemi izlenebiliyor Sevgili Arkadaşlarım.

  Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü, Yale Üniversitesi ve California Pasifik Medikal Merkezi uzmanları, 1980′den beri yapılan 173 çalışmayı analiz etti. Birçoğu Amerika’da yapılan bu çalışmalar genelde televizyon üzerine odaklanırken bazısı video oyunlarını, filmleri, müzikler ile bilgisayar ve internet kullanımını kapsıyor. Araştırmaların dörtte üçünde, artan kitle iletişim araçlarının sağlık sorunlarına yol açtığı belirtiliyor.

  Kitle iletişim araçlarını daha çok kullanan çocuklar, ekran karşısında daha az zaman geçiren çocuklara oranla daha çok obez oluyor, sigaraya başlıyor ve cinselliğe daha erken merak sarıyor. Çalışmalar, aynı zamanda daha fazla medyaya maruz kalmanın ilaç ve alkol kullanımı, daha düşük okul performansı arasında ilişki olduğunu gösterdi.

  Ulusal Sağlık Enstitüsü’nden Dr Ezekiel Emanuel, “21. yüzyılda medyaya doymuş bir yaşama sahibiz. Ve buna maruz kaldığımız saatleri azaltmak büyük bir sonuç olacak” dedi.

  10 yıldır uzmanlar bazı TV programlarında, filmlerde ve video oyunlarındaki şiddet ve cinsel içerikli görüntülerin gençler üzerindeki etkisinden endişe ediyor. Çocukların, dışarıda koşup oynamak yerine zamanın çoğunu bir kanepede oturup TV izleyerek ya da bilgisayar oyunu oynayarak geçirdiğini belirtiyorlar.

  Raporda bahsedilen bir araştırmaya göre, haftada 8 saatten fazla televizyon izleyen 3 yaşındaki çocuğun 7 yaşında obez olması bekleniyor. Başka bir araştırma ise birçok Amerikalı çocuğun hatta yeni yürümeye başlayan çocukların bile daha fazla TV izlediğini gösteriyor.

  Kaynak ; ZAMAN
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocuk Sağlıgı Açısından Forum Tarih
Çocuk Sağlığı İçin Temizliğin Önemi Nedir Çocuk Sağlığı ve Bakımı 12 Nisan 2012
Sağlığımızı koruyalım Şarkısı - Çocuk Şarkısı Çocuk Şarkıları & Videolar 23 Ocak 2011
Çocuk Sağlığı - Çocuğunuzda Göz Tembelliği Varmı? Çocuk Sağlığı ve Bakımı 3 Aralık 2010
Göztepe Çocuk Sağlığı Polikliniği Online Randevu Alma Genel Sağlık 29 Kasım 2010
Pasif İçicilik ve Çocuk Sağlığı Çocuk Sağlığı ve Bakımı 4 Ekim 2010

Bu Sayfayı Paylaş