Çocuk Sağlığı - Çocuğunuzda Göz Tembelliği Varmı?

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Mavi_inci tarafından 3 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Çocuk Sağlığı - Çocuğunuzda Göz Tembelliği Varmı? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuk Sağlığı - Çocuğunuzda Göz Tembelliği Varmı?

  ocuğunuzu 8 yaşından küçük ise hala geç kalmış sayılmazsınız. Bir göz iyi görürken, diğer gözün her türlü gözlük düzeltmesine rağmen aynı seviyede görmemesi durumunda göz tembelliğinden bahsedilir.

  Göz tembelliği, bebeklik veya çocukluk döneminde bir gözün yeterince görememesi ve o göze ait beyin bölgelerinde sağlıklı görme yollarının gelişmemesi sonucu ortaya çıkar. Aslında göz tembelliği, gözde değil, göze ait beyin yollarında gelişen tembelliktir. Toplumda %2-3 oranında ve genellikle tek gözde görülür.


  Göz tembelliğine neden olan en önemli hastalık şaşılıktır (göz kayması). Kayan gözden gelen görüntü, çift görmenin önlenmesi amacıyla yok sayılır ve çocuk sadece tek gözüyle görmeye yönlenir. Göz tembelliğine neden olan ikinci durum ise, göz dokularının şeffaflığını bozan ve ışığın sarı noktaya ulaşmasını engelleyen her türlü hastalıktır. Bu durumun başında doğumsal katarakt gelir ve en ağır göz tembelliğine neden olur.


  Aileler, çocuklarında göz kaymasına veya katarakta bağlı gelişen anormallikleri fark ettikleri için göz doktoruna erken başvururlar ve bu grup hastalarda tedavi genellikle geç olmadan başlanabilir. Diğer bir göz tembelliği nedeni tek gözde veya her iki gözde görülen yüksek kırma kusurudur. Bu durumun aile tarafından anlaşılması mümkün değildir ve ancak bir göz doktoru muayenesi ile anlaşılabilir.


  Genellikle, tanı ve tedavi gecikmesi bu grup hastalarda yaşanır ve eğer 10 yaş sınırı geçilmiş ise (tedavi için ideal zaman bebeklik dönemi veya hayatın ilk yıllarıdır) beyin esnekliğini yitirdiği için, bu çocuklarda tedavi şansı artık kalmamıştır. Eğer çocuğunuz 8 yaşından küçük ve şimdiye kadar hiç göz muayenesine ***ürmemiş iseniz hala geç kalmış sayılmazsınız.
  Bu durumun tespiti ve tedavisi için hala 1-2 yılınız var demektir.


  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocuk Sağlığı Çocuğunuzda Forum Tarih
Çocuk Sağlığı İçin Temizliğin Önemi Nedir Çocuk Sağlığı ve Bakımı 12 Nisan 2012
Sağlığımızı koruyalım Şarkısı - Çocuk Şarkısı Çocuk Şarkıları & Videolar 23 Ocak 2011
Çocuk Sağlıgı Açısından Önemli Uyarılar - İnternetin Çocuklar Üstündeki Etkileri Çocuk Sağlığı ve Bakımı 8 Aralık 2010
Göztepe Çocuk Sağlığı Polikliniği Online Randevu Alma Genel Sağlık 29 Kasım 2010
Pasif İçicilik ve Çocuk Sağlığı Çocuk Sağlığı ve Bakımı 4 Ekim 2010

Bu Sayfayı Paylaş