Çocuk Beslenmesinde Sık Yapılan Hatalar

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Dine tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Çocuk Beslenmesinde Sık Yapılan Hatalar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuk Beslenmesinde Sık Yapılan Hatalar


  çocuk beslenmesinde nelere dikkat edilmeli - çocukları beslerken yaptığımız hatalar


  Beslenme annelerin en dikkat ettiği konuların başında geliyor. Ancak bu özen bazen farkında olmadan yapılan hatalara da yol açabiliyor. Uzmanlar annelerin çocuk beslenmesi konusunda sıkça yaptıkları hataları şöyle sıraladı...

  Çocuk Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Dr. İbrahim Çelik ve Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji-Beslenme Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Tümgör, annelerin yaptıkları ve çocukların sağlığını olumsuz etkileyen beslenme hataları hakkında şu bilgileri verdiler:

  EK GIDAYA ERKEN BAŞLAMA
  İlk 6 ay boyunca sadece anne sütünün verilmesi gerekiyor. Bebeği 3-4 aylıkken ek gıdaya başlatan anneler var. Meyve suyu ya da püresi gibi ek gıdaların tadının anne sütüne göre daha tatlı olması nedeniyle bebekler anne sütünden daha çabuk soğuyor.

  “SÜTÜM YETMEZ” ENDİŞESİ
  Bebekler sürekli anne göğsünde olmak istedikleri için anneler bunu “Sütüm yetmiyor, bebek aç kalıyor” diye yorumluyor. Oysa, mamayı bir kez verdiğinizde, bebek hep daha fazlasını isteyecektir.

  ET YERİNE ET SUYU
  6. aydan sonra ek besinlere başlanması gerek. Çünkü, çocuğun depo demirleri tükenmiş oluyor. Bu yüzden katı ve demir içeren besinlere ağırlık vermek gerekiyor. Bunlar içinde de en önemlisi kırmızı et. Ama anneler, bebeklerine sebze püresi hazırlarken içine et yerine suyunu koyuyorlar. Oysa et suyu ya da kemik suyu, besin değeri açısından ete göre daha düşük oranda besleyici.

  ANNELERİN SABIRLI VE YARATICI OLMASI GEREK
  Özellikle okul öncesi çocuklar, yeni besinleri denemeyi pek sevmezler. Bazı çocuklar farklı yiyecekleri hemen reddedebildikleri için, annelerin sabırlı davranmaları ve yaratıcılıklarını kullanmaları gerekiyor. Örneğin, meyve yemeyen bir çocuğa meyveli yoğurt gibi farklı yiyecekler hazırlayabilirler.

  KAHVALTIYI ATLAMAYIN!
  Her yaş grubunda kahvaltı günün en önemli öğünü. Çünkü kahvaltı sırasında aldığımız besinler, güne daha zinde başlamamızı sağlıyor. Ayrıca kahvaltı sırasında çocuk istiyor diye sucuk, yumurta gibi tek çeşit besin değil, farklı besinler yemesi sağlanmalı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocuk Beslenmesinde Sık Forum Tarih
Çocuk Beslenmesinde Bal - Çocuk Beslenmesinde Bal Faydaları Çocuk Yemekleri 27 Temmuz 2009
Çocuk Beslenmesinde Meyve Suyu - Çocuk Beslenmesinde Meyve Suyunun Yeri Çocuk Sağlığı ve Bakımı 27 Temmuz 2009
Dünya çocukları sloganları Güzel Sözler-Mesajlar 8 Şubat 2017
Çocuk hakları sloganları Güzel Sözler-Mesajlar 8 Şubat 2017
Çocuk eğitiminde anne mi daha çok rol oynar baba mı? Çocuk ve İslamda Eğitim 2 Ekim 2016

Bu Sayfayı Paylaş