Çocuk Bakımında Geleneksel Uygulamalar

'Gebelik ve Annelik' forumunda NeslisH tarafından 8 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Çocuk Bakımında Geleneksel Uygulamalar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuk bakımında geleneksel uygulamalar

  Çocuk besleme ve bakımı konusunda geçmişten gelen ilginç geleneksel uygulamaların olduğu, bu durumun çocukların sağlığını ve gelişimini olumsuz yönde etkilediği belirtildi.

  Doğu Anadolu Bölgesi’nde, çocuk beslenmesi ve bakımı konusundaki bazı geleneksel uygulamalar, annelerin eğitim seviyesi arttıkça azalıyor. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevin Altınyanak, özellikle Doğu Anadolu Bölgesi’nde, çocuk besleme ve bakımı konusunda geçmişten gelen ilginç geleneksel uygulamaların olduğunu, bu durumun çocukların sağlığını ve gelişimini olumsuz etkilediğini kaydetti. Prof. Dr. Altınyanak, bu uygulamaların, annelerin eğitim seviyesi arttıkça azaldığına dikkati çekti.

  Prof. Dr. Altınyanak, bölgede, bebeklerin ateşini düşürmek ve öksürüğünü kesmek için ilginç uygulamaların yapıldığını belirterek, bu uygulamalara şu örnekleri verdi: “Bu konudaki geleneksel uygulamaları sürdüren özellikle kırsal kesimdeki aileler, çocuğun ateşini düşürmek için vücuduna sirke, çiğ süt ve ispirto sürüyordu. Bir başka geleneksel uygulama da, çocukların öksürüklerinin kesilmesi için gerçekleştiriliyordu. Çocuğun öksürüğünün kesilmesi için sırtına gaz yağlı gazete kağıdı yerleştiriliyor, karabiberli çay veya yağlı pekmez içiriliyor, bunun yanında boynuna anahtar bağlanan çocuklar çöplüklerin üzerinden atlatılıyordu. Bu şekilde çocuğun öksürüğünün geçeceğine inanılıyordu. Çocuğun burun tıkanıklığı geçsin diye bazen çocuğun burnuna şekerle karıştırılmış tereyağı konuluyordu.”

  Annenin eğitim düzeyi arttıkça, bu uygulamaların azaldığına işaret eden Prof. Dr. Altınyanak, bu duruma maruz kalan annelerin çocuk bakımını kendi annesinden ve yakın akrabalarından öğrendiğinin saptandığını söyledi.

  Her yıl yüzbinlerce çocuk ölüyor

  Türkiye’de bilgisizlik ve yanlış bilgilendirilme nedeniyle her yıl yüzbinlerce çocuğun öldüğünü ya da sağlıksız yaşadığını belirten Prof. Dr. Altınyanak, bebek ölümlerinin azaltılabilmesi için başta anne ve anne adaylarının eğitilmesi gerektiğini söyledi. Yaygın eğitimde özellikle kitle iletişim araçlarına önemli görevler düştüğünü kaydeden Prof. Dr. Altınyanak, radyo ve televizyonların kültür ve eğitimin yaygınlaştırılmasında kullanılmasına rağmen, programların zaman, süre ve nitelik bakımından yetersiz kaldığına dikkati çekti.

  Bunun yanında Doğu’da, aile planlamasına yönelik talebin düşük olduğuna da değinen Prof. Dr. Altınyanak, “Dolayısıyla çocuk sayısı arttıkça bebeğe ilgi ve bakım da azalıyor” dedi. Prof. Dr. Altınyanak, son araştırmalara göre, bebek ölüm hızının Türkiye’de bölgeler arasında farklılık gösterdiğini belirterek, batı bölgelerinde bebek ölüm oranı binde 38 iken, Doğu’da bu oranın binde 76 olduğunu, bunun ekonomik ve kültürel düzey ile yakın ilişkili olduğunu sözlerine ekledi.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş