|| Çocuğunuzla Arkadaş Olmak ||

'Gebelik ve Annelik' forumunda Mavi_Sema tarafından 9 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  || Çocuğunuzla Arkadaş Olmak || konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Okul çağı çocuklarının ve ergenlerin,

  Sosyal yaşamda yaşanılan sevinç, hüzün, hayal kırıklığı, başarısızlık ya da zaferlerin değerlendirildiği korunaktır anne baba kucağı. Yaraların sarıldığı, gözyaşlarının akıtıldığı limandır. Çocuk sosyal yaşamında tökezleyerek de olsa, sonunda arkadaş edinmeyi öğrenecektir. Bu arkadaşlarıyla, yaşına göre pek çok paylaşım gerçekleştirecektir.


  Anne, baba; arada bir belki gözden düşecek ama her oyunun sonunda çocuğun değişmez şampiyonu olmayı başaracaklardır. Çocuğumuzla arkadaş olduğumuzu “sanmamız” tüm bu nedenlerden dolayı bir yanılsamadır. Çocuğumuz zannettiğimiz gibi her şeyini bize anlatmaz. Anlatmamalıdır da. Ama bize ihtiyacı olduğunda yanında olacağımızı; onaylamadığımız pek çok şey yapsa da kabul göreceğini bilmesi önemlidir. Yaşamın en zor anlarında bir dosttan bile önce, anne babanın varlığının ayrıcalığına ulaşmasını sağlamak görevimizdir. Çocuğunuz ona duyduğunuz ihtiyacı da fark etmelidir. Onun anne babası olarak kendinizi şanslı gördüğünüzü bilmelidir.

  Derslerdeki ya da spordaki başarısı veya okuldaki popülaritesi sayesinde değil; çocuğumuz olduğu için onu sevdiğimizi ve ona ihtiyaç duyduğumuzu bilmeli. Yaşının kaldırabileceği bazı sorun ve kaygılarımızı da paylaşabilmeli ve fikir ileri sürebilmelidir. Bununla birlikte çocuk olduğu unutulmamalı ve yetişkin sorunlarının içine çekilmemelidir.

  Çocuklar ana babadan; en önce ana baba olmalarını beklerler. Çocukların arkadaşa değil; ana babaya ihtiyaçları vardır.

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocuğunuzla Arkadaş Olmak Forum Tarih
Çocuğunuzla arkadaş olmak Çocuk Sağlığı ve Bakımı 13 Ekim 2008
Mümkün olduğunca çocuğunuzla fazla vakit geçirin Çocuk Sağlığı ve Bakımı 28 Ocak 2010
Çocuğunuzla Hergün 1 Ayet Çocuk ve İslamda Eğitim 19 Ocak 2010
Çocuğunuzla Cinsellik Hakkında Konuşun Çocuk Sağlığı ve Bakımı 26 Aralık 2009
Çocuğunuzla İnatlaşmayın Çocuk ve İslamda Eğitim 6 Haziran 2009

Bu Sayfayı Paylaş