Çocuğunuza Oyuncak Seçerken Dikkat Etmeniz Hususlar

'Oyuncaklar ve Tanıtımları' forumunda SeLeN tarafından 6 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Çocuğunuza Oyuncak Seçerken Dikkat Etmeniz Hususlar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  çocuğa oyuncak seçimi - çocuk oyuncakları - oyuncak seçerken nelere dikkat etmeli - oyuncağın çocuk yaşamındaki önemi

  Oyun, çocukların hayatının en önemli parçası. Oyunla yaşamın provasını yapıyorlar, duygu dünyalarını yansıtıyorlar, fiziksel ve duygusal olarak enerjilerini boşaltıyorlar, hayal güçlerini geliştiriyorlar. Oyun, çocukların hayatında böylesine önemli bir yer tutuyor. İşte bu noktada çocuğa oyuncak seçimi büyük önem taşıyor.

  Anne ve babaların oyuncak seçerken kendilerini değil çocuğun zevklerini göz önünde bulundurması gerekiyor. Çocuğun yeni şeyler keşfedip keyifle değişik şeylerin pratiğini yapabileceği oyuncaklara ihtiyacı olduğunu unutmamakta fayda var. Bunu sağlamak için ebeveynlerin dikkat etmeleri gereken en önemli nokta seçtikleri oyuncağın çocuk açısından tehlike içermemesi ve güvenli olması. Peki anne ve babalar oyuncak seçiminde hangi noktalara dikkat etmeli?  İşte oyuncak seçimi kriterleri:

  • Avrupa’ya uygun, anlamına gelen ve gerekli güvenlik şartlarını karşıladığını gösteren CE, ithal bütün oyuncaklarda aranan bir kriterdir. Satın aldığınız oyuncağın üretim yeri önemli değildir. Üretim yeri neresi olursa olsun üzerinde CE damgası olan oyuncaklar güvenlidir.
  • Çocuğun oyundan en optimum faydayı sağlayabilmesi için seçilen oyuncağın yaşına uygun olduğundan emin olmak gerekiyor. Her ebeveyn, çocuğun yaşını ve oyuncağın güvenlik uyarılarını dikkate almalıdır. Oyuncak satın alırken bu uyarıların üzerinde olduğu oyuncakları tercih etmeye çalışın.
  • Oyuncaklar pilli ise pil yerinin güvenli şekilde kapalı, vidalı ve emniyetli olmasına dikkat edin. Pil kutupları, pil voltajı, DC işareti okunaklı şekilde olmalı. Eski ve yeni piller ile alkali, standart ve şarj edilen piller birlikte kullanmayın.
  • Yumuşak hayvan ve bebeklerin yıkanır olmasına, gözler, burun, düğme ve diğer ayrıntıların kopmayacak şekilde dikilmiş veya yapıştırılmış olmasına özen gösterin. Astım ve alerji riski olan çocuklarda tüylü oyuncaklardan kaçının.
  • Çocuklar ilk yaşlarında cisimleri ağızlarıyla da tanıma ve her cismi ağza götürmeye eğilimlidir. Bu sebeple üç yaşından küçük çocuklara küçük parçaları olan ya da küçük parçalara ayrılan oyuncaklar almayın.
  • Oyuncağın boyası dökülüyor ya da çok kısa zaman sonra çıkıyorsa çocuğunuzdan uzaklaştırın.


  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocuğunuza Oyuncak Seçerken Forum Tarih
Diş Çürüğünüz Çocuğunuza Bulaşabilir Ağız ve Diş Sağlığı 18 Kasım 2010
Çocuğunuza Günde Üç Öğün Yemek Yedirmek İçin Israr Etmeyin Çocuk Sağlığı ve Bakımı 26 Ekim 2010
Astımlı Çocuğunuza Spor Yaptırın Çocuk Sağlığı ve Bakımı 10 Mayıs 2010
Çocuğunuza öksürük şurubu içirmeyin Çocuk Sağlığı ve Bakımı 24 Nisan 2010
Hasta olan çocuğunuza antibiyotik verirken dikkat edin Çocuk Sağlığı ve Bakımı 23 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş