Çocuğunuz Tuvalet Eğitimine Hazır mı?

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda DilzaR tarafından 9 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Çocuğunuz Tuvalet Eğitimine Hazır mı? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Eğitimin her alanında olduğu gibi, tuvalet eğitiminde de en önemli nokta çocuğun anne ve babasıyla olan iletişimidir. Temeli sevgi, güven ve anlayışa dayalı ebeveyn-çocuk ilişkilerinde çocuğun başlı başına bir fert olduğu asla unutulmaz. Hangi gelişim alanında olursa olsun, çocuğun bireyselliği göz önünde tutulmalıdır.


  Tuvalet eğitiminde uzmanlar arasında farklı görüşler bulunmaktadır. Değişik araştırmalardan farklı sonuçlar alınmaktadır. Tuvalet Eğitimi çocuğun gelişiminin bütünüyle alakalıdır.Çocuğun hangi gelişim basamağında olduğuna, aile yapısına, çocuğun fiziksel gelişimine, fiziksel belirtileri kontrol edebilme olgunluğuna bağlı olduğundan bu konuda, her çocuk için ayni önerilerde bulunmak çok zordur. Bu yüzden anne-babalar okudukları kitaplardaki teorileri çocuklarında uygulamadan önce çocuklarının kişisel gelişim ve özelliklerine göre edindikleri bilgileri uyarlamalıdırlar.Tuvalet Eğitimi için en uygun yaşı söylemek de bu yüzden çok zordur. İdrar kesesi ve mesane yaklaşık 2 yaşında çocuk tarafından kontrol edilmeye baslasa da bu çocuktan çocuğa değişebilmektedir. Ortalama olarak 24-26 aydan önce idrar kesesi ve mesane kontrolü mümkün değildir.


  Tuvalet eğitiminde en önemli unsur anne babanın çocuğa olan güvenini göstermesidir. Çocuk asla bir baskı hissetmemelidir. Bu gelişim süreci olabildiğince doğal olmalıdır.
  Anne -Baba daha çocuk küçük yaslardayken “Acaba tuvalet eğitimini başarabilecek miyiz, ne zaman söyleyecek, zor olacak mi” diye düşünürlerse; tuvalet eğitiminde büyük ihtimalle sorun yasarlar. Çocuğun tuvaletini bezine değil de lazımlığa ya da tuvalete yapmayı öğrenmesi fizyolojik ve psikolojik açıdan hazır olmadan mümkün değildir. Bu yüzden anne baba olaya rahat yaklaşmalı ve çocuktan hazır olduğu sinyallerini beklemelidir.  Çocuk tuvalet eğitimine hazır olduğunda

  * İdrar kesesinin ve mesanesinin dolduğunu hisseder.

  * Tuvaletini tutmasını sağlayacak olan kaslarının kontrolü gelişmiştir

  * Baskı hissinden sonra tuvaletini yapacağını anlar ve bunu büyüklere belli etmeyi bilir (mimikle veya sözle )

  * İhtiyaçlarını ertelemeyi, beklemeyi bildiğinden tuvalete yetişene kadar idrarını ya da büyük tuvaletini tutmayı becerir

  * Lazımlığa, ya da tuvalete oturmayı isteyerek gerçekleştirir.

  * Bezinden rahatsız olur, ıslandığında değişmesini ister


  Tuvalet eğitiminde dikkat edilmesi gereken noktalar;

  * Anne-Baba ne kendisini ne de çocuğu bir baskı altına sokmamalıdır.

  * Çocuğa ceza vermek yerine övme yoluyla destek verilmedir.

  * Çocuğa sik sik tuvaleti gelip gelmediği sorulmamalıdır

  * Lazımlıkta ya da tuvalette uzun süre oturtup çocuk sıkılmamalıdır

  * Çocuktan tuvaletinin geldiğini, idrar kesesinin dolduğunu hissettiği yani fizyolojik gelişimin tamamlandığı sinyalleri gelmeden tuvalet eğitimine başlanmamalıdır.

  * Çocuk lazımlık ya da tuvalette kendisini güvende hissetmelidir. Sallanan adaptörler, kendi kendine inemediği yüksek tuvaletler çocuğu korkutabilir.


  Tuvalet eğitiminde yapılması gerekenler

  * Çocuklar en iyi deneme yanılma yoluyla ya da bir modeli örnek alarak öğrenirler. Tuvalet eğitiminde en önemli konu çocuğun gözlemleyebileceği modelinin olmasıdır. Çocuk anne ya da babayı tuvalete girmeden önce gözlemlemeye başlayacaktır. “ Annem tuvaletinin geldiğini söylüyor, sıkıştığını ve acele etmesi gerektiğini söyleyip hızla tuvalete gidiyor, kıyafetini indirip tuvalete yapıyor” diye gözlemleme imkanı olmalıdır. Bu davranışlar arasındaki bağlantıyı modelsiz öğrenme imkanı yoktur. Evde büyük kardeşler varsa çocuklar için ideal örnekle oluştururlar. Konuşma gelişimi için nasıl çocukla sürekli konuşuyorsak, yemek yedireceğimiz zaman nasıl yemesi gerektiğini gösteriyorsak tuvalet eğitiminde de çocuğa tuvaleti geldiğini hissetmeye başladığında ne yapması gerektiğini bizi izleyerek öğrenmesini sağlamalıyız. Tabi tüm bu davranışlar, çocuğun fizyolojik kontrolü yapabilmesinin ilk şart olduğunu unutmadan çocuğu sıkmadan, zorlamadan yapılmalıdır.

  * Çocuk kendi kendine giyinip soyunabilmelidir. Bu dönemde çocuğun kendisinin rahatlıkla çıkarıp giyebileceği kıyafetler tercih edilmelidir.

  * Tuvalet Eğitimi konusunda endişeler soru işaretleri varsa mutlaka bir uzmandan yardim alınmalıdır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocuğunuz Tuvalet Eğitimine Forum Tarih
İlkokul Kayıt Sonuçları - Çocugunuz Hangi Okula Kaydedildi? E - Okul 23 Temmuz 2012
Çocuğunuz ve Uyku Kitabı - Simona Roth Kitap, Resim ve Dergi 24 Eylül 2011
Çocuk Sağlığı - Çocuğunuzda Göz Tembelliği Varmı? Çocuk Sağlığı ve Bakımı 3 Aralık 2010
Diş Çürüğünüz Çocuğunuza Bulaşabilir Ağız ve Diş Sağlığı 18 Kasım 2010
Çocuğunuza Günde Üç Öğün Yemek Yedirmek İçin Israr Etmeyin Çocuk Sağlığı ve Bakımı 26 Ekim 2010

Bu Sayfayı Paylaş