Çocuğunuz konuşmayı sizden öğrenecektir

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Dine tarafından 21 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Çocuğunuz konuşmayı sizden öğrenecektir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuğunuz konuşmayı öğrenmeye doğduğu andan itibaren başlar. Çocuğunuz konuşmayı sizden öğrenecektir.


  Çocuğunuz konuşmayı öğrenmeye doğduğu andan itibaren başlar. Çocuğunuz konuşmayı sizden öğrenecektir. Eğer çocuğunuzla konuşmazsanız konuşmayı asla öğrenemez.  Bazı Öğütler

  Çocuğunuza bir nesneyi, bir eylemi tanıtırken veya direktif verirken her zaman aynı kelimeleri kullanın.


  Çocuğunuz istediği nesneyi işaret ettiğinde, onu verirken adını da söyleyin.  Çok fazla kelimelerle çok çabuk konuşmayın. Çocuğunuz ilgisini kaybedip dinlemeyi bırakabilir.  Mutfakta, banyoda, odada nerede olursanız olun çocuğunuzla birlikte iken yaptığınız şey hakkında basit kelimelerle konuşun. Bekleyin ve çocuğunuza cevap vermesi için zaman tanıyın. Çocuğunuz yerine cevap vermeyin. Onun cevabı ses çıkarmak olacaktır.

  Anlama


  Basit emirleri yerine getirmek için çocuğunuzun zamana ve denemeye ihtiyacı olacaktır. “Paltonu giy, gazeteyi Baba’ya ver, ayakkabılarını getir” gibi basit emirleri her zaman kullanın.  Kelimeleri Birleştirme

  Değişik iki veya üç kelimeleri sözcük gruplarını tekrar tekrar kullanarak çocuğunuza yardımcı olabilirsiniz; paltonu giy, ayakkabını çıkar, uyku vakti, büyük kırmızı araba, kitabı oku, gibi.

  Konuşmak Eğlencelidir


  Çocuğunuzun konuşması için ortam yaratın. Unutmayın ki sevdiği ve zevk aldığı şeyi tekrarlayacaktır. Çabasını her zaman takdirle karşılayın. Sonuç mükemmel olmasa bile çabasını bir alkış veya öpücükle ödüllendirin.


  İstediğini söylemesi için onu destekleyin, yüreklendirin. Hikayesini kendi tarzında, kendi kelimeleri ile söylemesi için bekleyin. Eğer söylediğini anlamadıysanız sabırlı olun ve onu bir daha denemeye teşvik edin.

  Çocuğum Ne Zaman Hangi Kelimeleri Söylemeli ?

  Tüm çocuklar farklı gelişir. Her çocuğun kendine özgü bir gelişme hızı vardır. Down Sendromu da dahil olmak üzere engelli çocuklarda bu daha yavaştır. Ancak düzenli ilgi ve çalışmayla pek çok çocuğun çok düzgün ve açık bir dille konuşabilir düzeye gelmemesi için hiç bir sebep yoktur.

  Gün Osborn
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocuğunuz konuşmayı sizden Forum Tarih
Çocuğunuz neden konuşmayı geç öğreniyor? Çocuk Sağlığı ve Bakımı 5 Ocak 2010
İlkokul Kayıt Sonuçları - Çocugunuz Hangi Okula Kaydedildi? E - Okul 23 Temmuz 2012
Çocuğunuz ve Uyku Kitabı - Simona Roth Kitap, Resim ve Dergi 24 Eylül 2011
Çocuk Sağlığı - Çocuğunuzda Göz Tembelliği Varmı? Çocuk Sağlığı ve Bakımı 3 Aralık 2010
Diş Çürüğünüz Çocuğunuza Bulaşabilir Ağız ve Diş Sağlığı 18 Kasım 2010

Bu Sayfayı Paylaş