Çocuğunun Boyuna ve Ağırlığına Uygun Çanta seçimi

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 1 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Çocuğunun Boyuna ve Ağırlığına Uygun Çanta seçimi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  çocuğunun boyuna ve ağırlığına uygun çanta seçimi

  Omurga hastalıkları gelişmiş toplumlarda en sık karşılaşılan ve sakatlığa yol açan problemlerden birisidir. Yapılan çeşitli çalışmalar sonrasında okul çağı çocuklarında bel ağrısı görülme sıklığının % 70 olduğu görülmüştür. Bu oran oldukça yüksektir. Bilinen bir başka gerçek de genç yaşta bel ağrısı çekenlerde, daha ileri yaşlarda da bel ağrısı yaşanma riskinin arttığıdır. İşte bu nedenle okul çağındaki çocukların ve gençlerin, erken dönemlerden itibaren bel ağrısından korunmaları konusunda gerekli eğitimlerin verilmesi ve ergonomik olarak doğru ekipmanların seçilmesi gerekmektedir.

  Omurganın tekrarlayan statik yüklenmesi sadece erişkinlerde değil aynı zamanda çocuklarda da bel ağrısı için risk faktörüdür. Erişkinlerde ağırlık taşınmasının omurga üzerindeki etkileri biyomekanik ve fizyolojik olarak değerlendirilmiş olup, çalışma şartlarında bir takım düzenlemeler yapılmaya çalışılmış, hatta bazı ülkelerde omurgaya binen yükün nasıl olması gerektiği kanunlarla düzenlenmiştir. Sırt çantası, okul çağı çocuklarında en sık karşılaşılan yüklenme nedenidir. Ağır sırt çantası taşımak, okul çocuklarının gelişmekte olan eklem, kas ve ligaman yapılarında zorlanmalara neden olarak belde kas gerginliği mekanizmasını tetikleyebilir, bozuk yürüyüş, kötü postür ve hatta ciddi kronik bel ağrılarına yol açabilir.

  Bu nedenle çocukların taşıdıkları sırt çantalarının ağırlıklarının hesaplanması ve gereğinden fazla yüklenmemeleri önem kazanmaktadır.

  Sırt çantası çeşitli nedenlerden dolayı sırt ve bel ağrısına neden olmaktadır. Özellikle ağırlıklarına bağlı olarak; mekanik olarak omurganın aşırı yüklenmesi ve uygun olmayan pozisyonda taşınması sonucu ortaya çıkan postür bozukluğu gibi durumlar sırt ve bel ağrısı oluşturmaktadır. Ayrıca ağır yüklenme, vücuda uygulanan yükün pozisyonu, yükün şekli ve büyüklüğü, taşıma süresi, çocuğun fiziksel ve ruhsal durumu bir araya gelerek ağrıya neden olmaktadır.

  Sırt çantasının şekli, taşıma biçimi ve çantanın ağırlığı postür ve kalp-solunum sistemi üzerinde de önemli etkilere sahiptir. Aynı zamanda postür bozukluğunun da solunumu etkilediği göz önüne alınacak olursa, bu konu daha da önemli hale gelmektedir. Birçok okul çantası vücut ağırlığının yaklaşık yüzde 10'u veya daha fazlasıdır. Hatta bu ağırlığın bazen vücut ağırlığının bu ağırlığın bazen vücut yüzde 20'nin üzerinde olduğu belirlenmiştir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocuğunun Boyuna Ağırlığına Forum Tarih
Eskimo Çocuğunun Yaşamı Hakkında Bilgi Seviyeli-Ciddi Konular 15 Şubat 2014
Yay Burcu Çocuğunun Özellikleri Burçlar Alemi - Astroloji 22 Temmuz 2012
Başak Burcu Çocuğunun Özellikleri Burçlar Alemi - Astroloji 22 Temmuz 2012
Aslan Burcu Çocuğunun Özellikleri Burçlar Alemi - Astroloji 22 Temmuz 2012
Yengeç Burcu Çocuğunun Özellikleri Burçlar Alemi - Astroloji 22 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş