Çocuğun Beyin Gelişiminde Sütün Önemi

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Dine tarafından 13 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Çocuğun Beyin Gelişiminde Sütün Önemi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuğun Beyin Gelişiminde Sütün Önemi nedir - Çocuğun Beyin Gelişiminde Sütün Önemi hakkinda bilgiler  Uzmanlar, yeterli miktarda hayvansal gıda almayan ve yeterli süt içmeyen çocukların beyin kapasitelerinin yeterince gelişmediğini belirtip özellikle annelere çocukların bol bol süt tüketmesini sağlamalarını tavsiye ediyor.

  Süt, yeni doğan memelilerin yegâne gıdasıdır. Bir çocuğun beyin hücreleri, ilk 5.5-7 yılda en hızlı gelişmeyi göstererek, çocuğun beyin potansiyelini oluşturur.

  İleri yaşlarda bu açığı kapatmaları ve süt içen çocukların beyin kapasitelerine erişmeleri pek mümkün olamamaktadır. Bu potansiyeli harekete geçirebilecek en uygun besin maddesi ise süttür. Yeni doğan bir bebeğin, en az 3 ay süreyle, bütün besin madde gereksinmesini karşılayabilecek yegâne gıda, sadece anne sütüdür.

  Anne sütü yerine dünya çapında geniş kabul görmüş bir diğer süt ise inek sütüdür. Yetişkinlerde ise, riboflavin ve A vitamini bakımından günde 1 litre süt içmek yeterli olabilir. Ancak gebe ve emziren anneler için yeterli sayılmamaktadır.

  En iyi kalsiyum kaynağı

  Süt aynı zamanda, yetişkin ve yaşlı kişiler için de çok gerekli olan kalsiyumun en önemli kaynağıdır. Yaşlılar her gün yeterli kalsiyum almazlarsa, kemikleri süngerimsi bir yapı kazanmakta, kırılgan hale gelmekte ve çabuk kırılma eğilimi göstermektedir. Ayrıca, kırılan kemiğin iyileşmesi de oldukça uzun zaman almaktadır.

  Her gün süt içmek, bu bakımdan kemiklerin dayanıklılığının artmasına yardımcı olmaktadır. İnek sütü hafif asit reaksiyonunda olup, pH olarak 6.4-6.7 arasındadır. İnsan sütü ise nötrdür.

  Bütün sütler bekletildiklerinde, bakterilerce laktozun laktik aside parçalanması sonucu asit reaksiyonu artacaktır. Organizmalar veya hücreler, asit değişimine hassastır.

  Bütün vücut sıvılarında olduğu gibi, süt de tampon (buffer) etkisine sahiptir. Yani süt, kendi reaksiyonu pek değişmeden, bir miktar asit veya alkaliyi absorbe etme özelliğine sahiptir. Süt, bu özelliği nedeniyle, insanlarda, alkali veya asit zehirlenmesinde veya muhtemel durumlar için kullanılır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocuğun Beyin Gelişiminde Forum Tarih
Çocuğun eğitiminde okulun önemi kısaca Okul Öncesi Eğitim 10 Mayıs 2014
Eskimo bir çocuğun yaşamı nasıldır? Seviyeli-Ciddi Konular 18 Şubat 2014
Eskimo Çocuğunun Yaşamı Hakkında Bilgi Seviyeli-Ciddi Konular 15 Şubat 2014
İlkokul Kayıt Sonuçları - Çocugunuz Hangi Okula Kaydedildi? E - Okul 23 Temmuz 2012
Yay Burcu Çocuğunun Özellikleri Burçlar Alemi - Astroloji 22 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş