Çocuğun Beslenme Çantasında Neler Olmalı

'Çocuk Yemekleri' forumunda SeLeN tarafından 17 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Çocuğun Beslenme Çantasında Neler Olmalı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  beslenme çantasında olması gerekenler - beslenme çantası nasıl hazırlanır - sağlıklı beslenme çantası hazırlamak - beslenme çantasına neler olmalı

  Her sabah yaşanan bir sorundur bu. İşte birkaç öneri.


  Annelerin en büyük sorunudur bu. Beslenme çantasında neler olduğu özellikle ilköğretime yeni başlayan çocuklar için önemli. Acıbadem Kocaeli Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Canan Alataş, çocukların obezite tehlikesinden korunmaları gerektiğine dikkat çekerek, annelere bir dizi önerilerde bulundu.

  Anneler dikkatli olmalı!
  Okul çağındaki çocukların sürekli ve hızlı bir şekilde büyüyüp geliştiklerini, bu nedenle büyüme ve gelişmesinin sağlıklı seyri açısından gerekli olduğuna dikkat çeken Canan Alataş, annelerin çocuklarının beslenmelerine büyük önem vermeleri gerektiğini hatırlattı. Alataş, beslenme çantasında bulundurulması gereken yiyecekleri şöyle sıraladı:

  "Taze meyve; Kuru kayısı, kuru incir; fındık, ceviz, badem (miktarlarına dikkat edilmeli). İnce bir dilim ev yapımı kek, çörek ya da börek. Süt, ayran ya da katkısız meyve suyu. Öğle yemeği için sos, ketçap, mayonez gibi ürünlerden arındırılmış, esmer ekmekle hazırlanmış sandviç alternatifleri. Sandviçlerde şarküteri ürünleri (salam, sucuk ve sosis) yerine ton balığı, söğüş tavuk, beyaz peynir gibi yiyeceklerin yanında, salatalık ideal bir beslenme çantasında olması gerekenlerdir."

  Yiyecek çeşitliliği sağlanmalı
  Çalışan annelerin de ev kadını annelerin de çocuklarının beslenme çantasında yiyecek çeşitliliğini sağlamasının önemine değinen Alataş, "Bu konuda çalışan anne veya ev hanımı bir anne olması, annelerin beslenmeye verdikleri önem konusunda çok farklılık yaratmıyor. Annenin beslenme konusuna yönelik ilgisi ve bilinç düzeyi daha önemli. Gelişen bilinçle birlikte, gıda sektöründe hızla genişleyen ürün yelpazesini de unutmamak gerekiyor. Bu kontrol konusunda ailelerin de işini zorlaştıran nedenlerden biri" dedi.

  Okul kantinleri yeterli değil
  Çocukların öğle öğünlerinde okul kantinlerinden beslenmek durumunda kaldıklarını da belirten Alataş, "Ne yazık ki okul kantinleri hala, beslenmedeki çeşitliliği ve sağlıklı seçimleri barındıran tüketim noktaları olmaktan uzak bir noktada bulunuyor. Seçim yaparken en azından, pişirme yöntemi olarak yağda kızartmanın kullanılmadığı yiyecekler, içecek olarak asitsiz içecekler ve ayran tercihleri daha sağlıklı hale dönüştürebilir, kilo kontrolü konusunda işimizi kolaylaştırabilir" diye konuştu.

  Akıp kokacak yiyecek bulundurmayın
  Annelerin beslenme çantasına koyacakları yiyecekler konusunda bazı önerilerde de bulunulurken, bunlar da şöyle sıralandı:

  "Akmayacak, çabuk kokmayacak, bulaşmayacak ve çocuğun yerken zorluk çekmeyeceği besinler beslenme çantasında yer almalı; Beslenme çantasına bir kutu süt konulabilir ya da sandviç yapılabilir; Beyaz peynir ya da kaşar peyniri konulabilir; 2 dilim ekmek bulundurulmalı; şarküteri ürünleri mümkün olduğunda az tüketilmeli; Meyve olarak portakal ya da mandalina yerine, muz, elma tercih edilmeli.

  Mandalina ve portakalı soymak gerektiğinden küçük çocuklar zorlanabilir, ellerinin temizliğini yeterince yapamayabilir; çocuğun çantasında mutlaka ıslak mendil bulunmalı; Beslenme çantasında yumurta olması sorun yaratabilir. Yumurta yeterince pişmediyse çocuk yemekte zorlanabilir, kokabilir; Ceviz ve fındık konulabilir ama miktarına dikkat etmek gerekir, çocuklarda obezite riski arttığından çok kalorili yiyeceklerden az miktarda tüketmeleri daha doğrudur."


  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocuğun Beslenme Çantasında Forum Tarih
Dengeli ve düzenli beslenen çocuk ile beslenmeyen çocuğun gelişimi nedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 Ocak 2012
Çocuğun manevi Beslenmesinde Babanın Terbiye Sorumluluğu Çocuk ve İslamda Eğitim 19 Ocak 2010
Beslenme Çocuğun Diş Gelişimini de Etkiliyor Çocuk Sağlığı ve Bakımı 20 Kasım 2009
Oyun çocuğunda beslenme Çocuk Sağlığı ve Bakımı 17 Eylül 2009
1-2 Yaş Çocuğun Beslenmesi Çocuk Yemekleri 2 Mayıs 2009

Bu Sayfayı Paylaş