Çocuğun başarılı olmasını istiyorsanız dikkat

'Gebelik ve Annelik' forumunda Siraç tarafından 31 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Çocuğun başarılı olmasını istiyorsanız dikkat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuğun başarılı olmasını istiyorsanız dikkat

  Babanın bu özelliği çocuğun başarısını etkiliyor..

  Yetişme çağında çocuğuyla yakından ilgilenen babaların çocukları içgüdülerini kontrol etme ve sosyal adaptasyonda daha başarılı. Bu ilgi erkek çocuklarda, ileriki yaşlarda karşı cinse şiddet uygulama eğilimini de düşürüyor. Babalar çocuğun hayatı keşfetme aşamasında onu anneye göre daha özgür bırakıyor.
  Dr. İsmail Özcan, babanın çocuğun bakımıyla yakından ilgili olmasının özellikle erkek çocuklarda, ileriki yaşlarda karşı cinse şiddet uygulama eğilimini düşürdüğünü vurguladı. Özcan, tek başına bir anne tarafından yetiştirilen çocuklarda en ufak mutsuzluklarını ya da sorunlarını bile direkt anneye bağlayabildiklerini ve ileriki yaşlarda anneye, dolayısıyla karşı cinse karşı olumsuz tepkiler geliştirebildiğini söyledi.
  DAHA İYİ İLETİŞİM
  Kız çocuklarında ise babasızlıkla birlikte erkeklere düşmanlık başlayabildiğini anlatan Dr. İsmail Özcan, babanın çocuğun büyüme sürecindeki aktif rolünün bu olasılığı düşürdüğünü dile getirdi. Dr. Özcan şöyle devam etti; "Babanın, çocuğun bireyselleşmeyi öğrenmesi üzerinde rolü büyüktür.
  ANNE KORUMACI
  Çünkü anneler çocuk bakımında çok daha korumacı, denetleyici bir yaklaşım sergilerken babalar çocuğun çevreyi ve hayatı keşfetme aşamasında ona daha fazla özgür alan bırakmayı tercih eder. Yetişme sürecinde babanın aktif rol oynadığı çocukların içgüdülerini kontrol etmede ve sosyal adaptasyonda daha başarılı oldukları bilinmektedir."
  DÜŞÜNÜP KONUŞUN
  Ebeveynlere konuşmadan önce iyice düşünmeleri tavsiyesinde bulunan Dr. Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Daha önce çocuğa herhangi bir uyarıda bulunmuş ya da bir kural koymuşlarsa ona uymaları gerekir. Çocuklar ne zaman nasıl davranacaklarını çabuk öğrenir. Bunun için de zaman zaman ebeveynin koyduğu kuralları sınar ve onun sınırlarını öğrenmeye çalışırlar.
  TUTARLI OLUN
  Çocuk huysuzlandığında duyguları dikkate alınmalı ve neden öyle davrandığını anlamaya çalışmalıdır. Davranışın nedeni bulunursa çözümü gelir. Yanlış davrandıkları zaman önce sakinleşmeli, gerekirse çocuktan özür dilemeli, bundan sonra nasıl davranacağını ona söylemelidir. Çocuk kendini kontrol etmesini ebeveynlere ve diğer büyüklere bakarak öğrenir. Ebeveynlerin söyledikleri ile yaptıklarının tutarlı olması zorunludur."
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocuğun başarılı olmasını Forum Tarih
Çocuğun eğitiminde okulun önemi kısaca Okul Öncesi Eğitim 10 Mayıs 2014
Eskimo bir çocuğun yaşamı nasıldır? Seviyeli-Ciddi Konular 18 Şubat 2014
Eskimo Çocuğunun Yaşamı Hakkında Bilgi Seviyeli-Ciddi Konular 15 Şubat 2014
İlkokul Kayıt Sonuçları - Çocugunuz Hangi Okula Kaydedildi? E - Okul 23 Temmuz 2012
Yay Burcu Çocuğunun Özellikleri Burçlar Alemi - Astroloji 22 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş