"Çocuğun ateşlendi" diye hemen telaş yapmayın

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Dine tarafından 1 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  "Çocuğun ateşlendi" diye hemen telaş yapmayın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Azıcık ateş yararlı![​IMG]Ateş, enfeksiyonla savaştığını gösterir. Bağışıklık sisteminin çalıştığının ve vücudun enfeksiyonu atmaya çabaladığının bir belirtisidir.

  Pelin Hekimoğlu / Mother&Baby

  Azıcık ateş yararlı!

  Aslında ateş faydalı desek inanır mısınız? Ateş, vücut ısısını arttırırken, bazı mikropların da bölünerek sayıca artmasını engeller. Bununla birlikte savunma hücrelerinin bölünerek artmasını da hızlandırır. Bazı araştırmalara göre vücut ısısının artması enfeksiyonla savaşmaya yardımcı oluyor. Bu durum hastalık sürecini de kısaltabilir. Ama tabii çok yüksek olmaması koşuluyla.

  Ateşini nasıl ölçeceksiniz?

  Çocuklarınızın ateşini koltuk altı, rektal, kulak ve ağız yoluyla ölçebilirsiniz. Koltuk altının ısısı 36,5-37 derecedir. Civalı ve dijital termometreyle ya da rektal ve kulaktan ölçüm için özel yapılmış aletler kullanarak çocuğunuzun ateşini rahatlıkla ölçebilirsiniz. Ama biz yine belirtmek isteriz ki en güvenli yöntem koltuk altı ölçümü.

  Termometrenin metal uç kısmını üç dakika süreyle çocuğunuzun koltuk altında tutun. Ölçtüğünüz değer 37,5 derece üzerindeyse çocuğunuz ateşli olarak kabul edilir. Buna karşın vücut ısısını en iyi yansıtan yöntem rektal ölçümü, ama ölçüm tekniği açısından çocuğunuza ciddi zararlar verebilir. Bu nedenle pek güvenli değil.

  Ne yapacaksınız?

  Bebeğinizin ateşi olduğunu fark ettiyseniz, hemen bir dijital termometreyle koltuk altından ateşini ölçün. Ateşi 38 derece olduysa, mutlaka doktorunuzu arayın. Bebeğiniz 6. ayının üstünde ve ateşi 37,4 ile 38 derece arasındaysa antipiretik (ateş düşürücüler) vererek ateşini bir-iki saat evde takip edebilirsiniz. Ama çok hasta görünüyorsa ve diğer hastalık belirtileri varsa, hemen doktorunuza danışın.

  Evde mutlaka ateş düşürücü fitil veya şurup bulundurmanızda da fayda var. İlacı seçerken mutlaka doktora başvurun. Ateşi hızlı düşüren diğer bazı ilaçların tehlikeli yan etkileri olabilir, bebeğinize zarar verebilir. Biliyorsunuz ilaç konusunda titiz olmanızda her zaman yarar var.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çocuğun ateşlendi diye Forum Tarih
Çocuğun eğitiminde okulun önemi kısaca Okul Öncesi Eğitim 10 Mayıs 2014
Eskimo bir çocuğun yaşamı nasıldır? Seviyeli-Ciddi Konular 18 Şubat 2014
Eskimo Çocuğunun Yaşamı Hakkında Bilgi Seviyeli-Ciddi Konular 15 Şubat 2014
İlkokul Kayıt Sonuçları - Çocugunuz Hangi Okula Kaydedildi? E - Okul 23 Temmuz 2012
Yay Burcu Çocuğunun Özellikleri Burçlar Alemi - Astroloji 22 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş