Çocuğum çok sinirli ve öfkeli ne yapmalıyım

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 21 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Çocuğum çok sinirli ve öfkeli ne yapmalıyım konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuğum çok sinirli ve öfkeli ne yapmalıyım

  Soru: Oğlum ilkokul üçüncü sınıfa gidiyor. Çok sinirli ve öfkesini bir türlü kontrol edemiyor. Ona nasıl yardımcı olabilirim?
  T.G./Trabzon

  [​IMG]

  Öfke, uygun şekilde gösterildiğinde doğal bir tepkidir. Ancak öfke sonucu oluşan fiziksel tepkileri kontrol edebilmek önemlidir. Bu tepkileri kontrol edemeyen çocuk; arkadaşlarıyla uyum sağlayamama, sorunlarla baş edememe gibi sorunlar yaşar. Aşırı öfke kontrolü sorunu yaşayan çocukların mutlaka uzman desteği alması gerekir. Bu arada ebeveynlerin şu kurallara da dikkat etmesi önemlidir:

  Onu dövmeyin!

  Öncelikle saldırganlığının nedenleri üzerinde durun. Çocuğunuzun çok gergin ve sinirli olduğunu fark ettiğiniz durumlarda kesinlikle üzerine gitmeyin. Saldırganlığını farklı şekillerde boşaltabileceği yollar bulmaya çalışın. Örneğin; sportif faaliyetlere katılımını destekleyin, fiziksel aktivite isteyen işlerle yorulmasını sağlayın.

  Çocuğunuzu dayakla cezalandırmayın! Ona sık sık olumlu yönlerini vurgulayın.

  Siz de fevri çıkışlar, sert cümlelerle çocuğunuza kötü örnek olmaktan kaçının.

  Puan çizelgesi yapın. İstediği bir ödüle karşı puan kotası koyun. Her olumlu davranışı için puanlar verin. Olumsuz davrandığında da bu puanlardan silmeyin. Dikkatini olumlu davranışlara yöneltin.

  Sabah:ŞENAY YILMAZ
   

Bu Sayfayı Paylaş