Çobanpınarı Köyü Kozan Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 31 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çobanpınarı Köyü Kozan Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çobanpınarı Köyü Kozan - Çobanpınarı Köyü resimleri - Çobanpınarı Köyü hakkında - Çobanpınarı Köyü tanıtımı Adana  İlçe: KOZAN - İl: ADANA


  Köy Muhtarı: MÜMTAZ YAVUZ


  Muhtarlık Erişim Bilgileri: bilgi yok


  Çobanpınarı, Adana ilinin Kozan ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi

  ÇOBANPINARI KÖYÜ Köyün asıl yerleşim yeri 3 dağın eteğindedir.Sonraları farklı aileler ovaya doğru yerleşmiş ve yeni köy ve karaveliler çiftliği adı altında yerleşim bölgesi oluşturmuşlardır. Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.(Köyün Yerleşme alanı dağ eteğinde olduğu için ovadan bakıldığı zaman gözüktüğü için köyün ismi eski yıllarda gözüken olarak anılmış sonraları bu deyim görüken ve köreken olarak anılmaya başlanmış vede 1960 lı yıllarda Çobanpınarı ismini almıştır.Çobanpınarı ismini o zamanlarda bölgede hayvancılık yapıldığından vede tarım yapılmadığından arazide su kaynakları çok olduğundan o bölgenin insanları tarafından çobanların pınarı olarak anılmaya başlayarak son halini almıştır. Köy üç yerleşim bölgesi halindedir.Köreken,Acarköy ve karaveliler çiftliği.Köy halkının çoğunluğu akrabadır.Köylüler,Çiftcilik,hayvancılık ve Narenciye yetiştirerek geçimlerini sağlarlar.Topraklar bol ve bereketlidir.Son yıllarda aileler çocuklarının eğitimi,geçim sıkıntısı nedeniyle büyük şehirlere gitmektedirler.Bu durum tarımdaki iş gücünü kötü yönde etkilemektedir.Köyümüzde akaryakıt istasyonu mevcuttur.

  Kültür

  Coğrafya

  Adana iline 81 km, Kozan ilçesine 14 km uzaklıktadır. Köreken mahallesi iki tepe arasında dere içerisindedir. Acarköy mahallesi ise bir tarafını dağa yaslamıştır. Karaveliler Çiftliği ise ovadadır. Köreken ile Acarköy arası 1 km; Köreken ile Kareveliler arası 2 km; Karaveliler ile Acarköy arası 3 Km olup mahalleler üç ayrı noktadadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 550
  1997 625

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Karaveliler Mahallesi'nde Sumbas çayının yanına Kuvarst kumu yıkama tesisi açılmış fakat tesis şu an atıl vaziyettedir. Balık üretme çiftlikleri vardır.Arıcılık ta yapılmaktadır.Akaryakıt istasyonu mevcuttur.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Mümtaz Yavuz
  1999 - Osman Kırık
  1994 - Davut Çetin
  1989 - Davut Çetin
  1984 - Aziz Yavuz

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu her iki mahallede olmasına karşılık taşımalı eğitime geçilerek kapatılmışlardır.Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşım Çukurköprü ve Bulduklu köylerinden geçen yoldan,ve de asıl döşeme yolundan sağlanır. Bu yol asfalttır.Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : yerel net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çobanpınarı Köyü Kozan Forum Tarih
Çobanpınarı Köyü Uzunköprü Edirne Edirne Tanıtımı 1 Mayıs 2010
Çobanpınarı Köyü Bucak Burdur Burdur Tanıtımı 3 Nisan 2010
Çobanpınarı Köyü Gerger Adıyaman Adıyaman Tanıtımı 29 Mart 2010
Çobanpınarı İlköğretim Okulu Gerger Adıyaman Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 23 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş