Çobanlı Köyü Hakkında Bilgi Gölova Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çobanlı Köyü Hakkında Bilgi Gölova Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sivas İli Köyleri - Gölova Çobanlı Köyü - Çobanlı Köyü Hakkında Bilgiler - Çobanlı Köyü Resimleri  Çobanlı, Sivas ilinin Gölova ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adı Osmanlı döneminden gelmektedir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenekleri İç Anadolu halkıyla yakındır. Karadeniz bölgesinede yakınlığından ötürü, oyun havaları ve yemekleri benzeşir. Kete,katmer,keşkek,katıklı çorbasıyla yemek kültürü çok gelişmiştir. İnsanları, Anadolu misafirperverliğini tam olarak yansıtırlar. Şehirlerarası yol üzerinde kurulu bir köy olan ÇOBANLI KÖYÜ, eski yıllardan beri yoldan geçen konukları ağırlamıştır.

  Coğrafya

  Sivas iline 185 km, Gölova ilçesine 13 km uzaklıktadır. Sivas İlinin Gölova İlçesinin Çobanlı yaylasındadır. İstanbuldan doğru gelip, Suşehri üzerinden geçen şehirlerarası yol üzerindedir. Suşehri ile Refahiye arasında bulunur. Kelkit çayını oluşturan kollardan biri olan çobanlı çayı, köyün hemen kenarından geçerek, diğer köylerle arasındaki sınırını belirler.

  İklim

  Köyün iklimi, Türkiye'de karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Karadeniz bölgesine yakınlığından dolayı, İçanadolu bölgesindeki diger yerleşim yerlerine nazaran daha nemlidir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 56
  1997 47

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarımda, kuru fasülyesi Türkiye çapında ün yapmıştır. ÇOBANLI ŞEKER FASULYESİ adıyla, özel alıcıları bulunur.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup,Şehirlerarası yol üzerinde bulunduğu için,ulaşım oldukça kolaydır.Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çobanlı Köyü Hakkında Forum Tarih
Çobanlı Köyü Merkez Samsun Karadeniz Bölgesi 25 Nisan 2010
Çobanlı Köyü Merkez Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 3 Nisan 2010
Çobanlı Köyü Merkez Ardahan Ardahan Tanıtımı 10 Mart 2010
Küçükçobanlı Köyü Merkez - Afyonkarahisar Afyonkarahisar Tanıtımı 6 Mart 2010
Çobanlı İlköğretim Okulu Kahta Adıyaman Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 23 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş