Çoğul Gebelikle İlgili Soru ve Cevaplar

'Gebelik ve Annelik' forumunda SeLeN tarafından 6 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Çoğul Gebelikle İlgili Soru ve Cevaplar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çoğul Gebelik - Çoğul Gebelik Hakkında - Çoğul Gebelikle ilgili sorular hakkında


  *Bir çiftin ikiz çocuk sahibi olması olasılığı nedir? Bu konuda istatistikler mevcut mu? Tüp bebek yöntemiyle ve doğal yoldan ikiz bebek sahibi olma olasılıkları, ayrı ayrı nedir?

  Doğal yollarla ikiz gebelik oluşma olasılığı 1/88 oranındadır. Tüp bebek uygulamalarında ise transfer edilen embriyo sayısına göre çoğul gebelik olasılığı artacaktır. örneğin 3 adet embriyo transfer edilen genç bir kadında gebelik olduğu takdirde civarında üçüz gebelik, P civarında ise ikizi gebelik olasılığı vardır. İki adet iyi kaliteli embriyo transfer edilen genç bir kadında ise bu oranlar üçüz için 0, ikiz için ise 0 civarındadır.

  İkiz gebeliğin riskleri nedeni ile artı bütün dünyada ve özellikle Kuzey Avrupa da transfer edilen embriyo sayılarında kısıtlamaya gidilmiştir. Tüp Bebek uygulamalarında bizde Amerikan Hastanesinde 37 yasin altındaki hastalarda istisnai durumlar dışında 2 embriyodan fazla transfer etmiyoruz.

  * İkiz bebek bekleyen anne adaylarının en çok dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?
  Beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken protein, kalsiyum ve vitamin aliminin artırılmasıdır. İkiz gebeliklerde genellikle anne adayına demir takviyesi yapmak da gerekir. Aktivitenin özellikle 20 haftadan itibaren sınırlandırılmasında yarar vardır. Bu dönemden sonra spor yapılması sakıncalıdır. İkiz gebeliklerde aktivitenin sinirlendirilmesinin nedeni artmış erken doğum riskidir. Erken doğum ve özellikle 30 haftanın altındaki erken doğum bebeklerin uzun sure yeni doğan bakim ünitesinde kalmaları ve nadir de olsa korluk, sağırlık ve beyin özürlü çocuklara neden olması yönünden çok önemlidir. Yolculuk yapılmasında ilk 20 hafta içinde sakınca yoktur. Daha sonra mecburiyet yoksa yolculuk yapılmamalıdır. Cinsellik için de ayni şeyler geçerlidir.

  * İkiz hamileliğin dezavantajları nelerdir?
  İkiz gebeliklerin en önemli dezavantajları erken doğum riski, gebelik sırasında preeklampsi ve gebelik diyabeti olasılıklarının artması, kansızlık, anormal plasenta yerleşiminin getireceği sorunlar, sezaryene gereksinimin artması, doğum sonu kanama olasılığının artmasıdır. Bunların yani sıra bebeklerde anomali oranı daha yüksektir. Ayrıca rahim içinde bebeklerin sıkışmasına bağlı olarak el ve ayaklarda duruş bozuklukları görülebilir.

  * İkiz bekleyen anne adayının doğuma nasıl hazırlanması gerekir?
  İkiz bebek bekleyen anne adaylarının gebelik sırasında çok yakın takipleri gerekir. Takipler 2 haftada bir ve gebeliğin son dönemlerinde her hafta olmalıdır. Gebelik sırasında olasılığı artan yüksek tansiyon, diyabet, anemi gibi komplikasyonlar erken tanınmalı ve tedavi edilmelidir. Beslenme gerekirse bir diyetisyen yardımı ile düzenlenmelidir.

  *Doğum, her ikiz bekleyen anne adayı için ayni şekilde mi gerçekleşir, sezaryenle mi olur? Normal doğum yapanlar da oluyor mu?
  Her iki bebeğin de baş aşağı durduğu pozisyonda normal doğum olabilir. Bunun dışındaki tüm durumlarda sezaryen tercih edilir. Erken doğumlarda da sezaryen tercih edilmelidir.

  * Doğum sonrasında bu anne adayını bekleyen zorluklar nelerdir?
  Tek bir bebek dünyaya getiren annelerden farklı bir şekilde mi zorluk yasarlar?
  Doğum sonrasında iki bebeğin bakımı anne için çok daha zor olacaktır. İki bebekte aynı anda uyancak aynı anda ağlayacak ve annenin sürekli bakımına aynı anda muhtaç olacaktır. Bu nedenle ikiz annelerinde doğum sonrasında depresyon, kronik yorgunluk ve uykusuzluk çok daha sık görülür.

  * İki kez üst üste, ikiz çocuğa hamile kalmak riskli midir?
  Bu genellikle tüp bebek tedavileri dışında fazlaca rastlanan bir durum değildir. Ancak riskli olacaktır.
  Doç. Dr. Bülent Urman
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çoğul Gebelikle İlgili Forum Tarih
Çoğulcu ve çoğunlukçu demokrasi nedir kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 13 Kasım 2014
İsimler,Tekil-Çoğul İsimler,İsmin Halleri Diğer Diller 23 Ocak 2012
Malkoçoğulları Kimdir - Malkoçoğulları'nın Hayatı Tarihi Bilgiler 26 Mart 2011
Dilmaçoğulları Beyliği hangi yıllar arasında hakimiyet gösterdi Tarihi Bilgiler 22 Şubat 2011
Dilmaçoğulları Beyliği hakkında bilgi Tarihi Bilgiler 21 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş