Çizgili Sırtlan (Hyaena hyaena)

'Diğer Hayvanlar' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 18 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Çizgili Sırtlan (Hyaena hyaena) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çizgili sırtlan


  Çizgili sırtlan (Hyaena hyaena), Bayağı sırtlan olarak da bilinir, sırtlangiller (Hyaenidae) familyasına ait, familyanın diğer üyelerinden daha küçük olan bir sırtlan türü. Yalnızca Afrika'da bulunan diğer sırtlan türlerinden farklı olarak bu tür Asya'da, hatta Türkiye'de de bulunur.
  [​IMG]
  Özellikleri

  Çizgili sırtlan diğer sırtlanlardan (örneğin: benekli sırtlan) daha zarif bir vücut yapısına sahiptir. 110 cm uzunluğa (+30 cm kuyruk) ve 40-50 kg ağırlığa varır. Sırtından bir sırada büyüyen kıllarını korkutmak için havaya dikebilir; böylece asıl olduğundan daha büyük gözükür. Rengi gridir ve tüm vücudunda belirgin siyah çizgileri vardır.

  Dağılımı

  Çizgili sırtlan Afrika kıtasının kuzey yarısında, Asya'nın batısında (Anadolu dahil), Arap Yarımadasında ve Hindistan'da bulunur. Yaşam alanı yarı çöl ve kurak bölgelerdir.

  Yaşam şekli

  Çizgili sırtlanin yaşam şekli benekli sırtlanınkinden çok farklıdır. yalnız yaşamayı tercih eder. Çok nadiren, aile fertlerinden oluşan ufak grublar kurabilir. Diğer sırtlan türleri gülermiş gibi sesler çıkarırken, çizgili sırtlan sessiz bir hırlamadan başka ses çıkaramaz. Kendine ait bölgesine çok önem verir ve bu bölgeyi savunur. Kendi gücü ile büyük hayvanları avlayamaz. Genelde leş ile beslenir. Bunu yanısıra küçük kemiricileri, kuşları, kertenkeleleri, bazen keçi, koyun ya da köpek avlayabilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çizgili Sırtlan (Hyaena Forum Tarih
Çizgili kas nedir nelerdir nerelerde bulunur ve özellikleri kısaca Genel Sağlık 2 Ekim 2014
Kas çeşitleri çizgili düz ve kalp kası kısaca nedir Genel Sağlık 2 Ekim 2014
Bilgisayarda Çizgili A4 Kağıdı Nasıl Yapılır ? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 23 Mart 2012
Çizgili Baykuş Hakkında Bilgi Kuşlar 15 Şubat 2012
Örgü Çizgili Erkek Beresi Modeli ve Yapılışı Atkı Eldiven Bere Örgü Modelleri 2 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş