Çivril Köyü Merkez Bolu

'Bolu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Çivril Köyü Merkez Bolu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Çivril Köyü Bilgileri - Çivril Köyü Hakkında - Çivril Köyü Tanıtımı - Çivril Köyü Resimleri


  Çivril Köyü Merkez Bolu ,

  Bolu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: MERKEZ

  İl: BOLU

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.ancak! İktisatçı ve araştırmacı Sayın Mehmet Ali BİLGİN'in açıklamalarına göre, Çivril öz Türkçe bir kelime olup "suyu bol olan yer demektir" . Yurdumuzun değişik yörelerinde de Çivril ismine raslanmaktadır. Bu yörelerimizdeki isimler üzerinde yapılan araştırmalara göre Çivril'imizin isminin bu manaya geldiği anlaşılmaktadır. köyün geçmiş dönemlerde suyunun bol oldugu hatta yakın bi tarihte köy meydanındaki kavak ağacının (şimdilerde yoktur) tepesinden yaklaşık soba borusu kalınlıgındaki boru ile su görsel bi şelale şeklinde boşaltılmaktaydı.köy içerisinde zamanla kaybolan bir diğer yapı ise su değirmenleridir.adının geldiği yerin doğruluğu bu noktalardan kanıtlanabilir.

  Kültür

  Köyün bazı gelenekleri vardır. Örneğin : Erenlere yağmur duası amaçlı yılda bir veya iki defa olarak ziyarete gidilir.Ziyaret sonrası dönüşlerde atılımcılara su şakaları yapılarak o gün daha çekici hale getirilmektedir. Bu gelenek yedi köyün birlikte organizasyonu ile gerçekleşmektedir. Kültürüne ve gelenek ve göreneklerine saygılı bir toplumdan oluşur. Misafirperverliğiyle de kaçınılmazdır.

  Coğrafya

  Bolu merkezine 5 km uzaklıktadır. Şehirle içiçedir.İki mahalleden oluşmaktadır.Aşağı ve Yukarı olarak ayrılır Bolu merkezin batı bölümünde bulunmaktadır.köyün geçim kaynağı tarım,hayvancılık,sebze ve meyvecilikle de uğraşılır.ekonomik durumu orta hallicedir.köyün birde at yaylası bulunmaktadır.köye 7km uzaklıktadır tarihi çok eskilere uzandığından bilinmemektedir bir rivayete göre şemsi paşa at eğitim merkezi olarakta bilimektedir.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.yaz ayları kısa geçmekle birlikte serin ve yağışlı dönem daha uzun başgöstermektedir

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000:366
  1997: 355

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi; şehre yakınlığı dolayısla şehir hayatı yaşanmaktadır ancak halen tarım ve hayvancılıga devam edilmektedir
  Muhtarlık [değiştir]

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.köyden aycıca 2003 şeçimlerinde akp millet vekili cıkmıstır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  ( 2009) - ahmet kuşçu
  2004 - Ahmet KUŞÇu
  1999 - Servet GÜLER

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  1990 yıllarında köy ilkokulu egitimi bırakmış ve 2005 yılında tamamen yıkılmış ve yerine futbol sahası yapılmıştır.ancak saha tam kapsamlı olarak kullanılmamaktadır.köyün sağlık ocagı bulunmamaktadır ancak en yakın sağlık ocagı 1 km yakınında bulunan dağkente bağlı olarak yakın köylere hizmet verilmektedir.2006 yılından itibaren ülkenin genel sorunu olan su sıkıntısı ara ara köy halkınada yansımaktadır yaz aylarının tarım döneminde kısmende olsa evlerde susuzluk başgöstermektedir.2008 yılında bolu çerçevesinde gerçekleşen gelişimlerden köyde nasibini alarak belediye kanunlarına dahil edilmiş mahalle olarak ileriki yıllardaki değişime dahil edilmiştir.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Çivril Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çivril Köyü Merkez Forum Tarih
Çivril Köyü Merkez Samsun Karadeniz Bölgesi 25 Nisan 2010
Çivril Köyü Hakkında Bilgi Beyşehir Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011
Çivril Köyü Hakkında Bilgi Hacıbektaş Nevşehir Nevşehir Tanıtımı 21 Ocak 2011
Çivril Köyü Hakkında Bilgi Turhal Tokat Tokat Tanıtımı 9 Haziran 2010
Çivril Köyü Kavak Samsun Karadeniz Bölgesi 27 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş