Çivril Köyü Kavak Samsun

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 27 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Çivril Köyü Kavak Samsun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kavak Çivril Köyü Bilgileri - Çivril Köyü Hakkında - Çivril Köyü Tanıtımı - Çivril Köyü Resimleri  Çivril, Samsun ilinin Kavak ilçesine bağlı bir köydür.


  İlçe: KAVAK

  İl: SAMSUN

  Tarihi

  Yerleşim tarihi taş devrine dayanmaktadır.Güney tepelerinde 1960'ta yapılan araştırmalarda taştan yapılma balta,ok uçları ve mızrak uçları bulunmuştur.Aynı zamanda Cenevizliler dönemine şu anda açık halde olan iki tane höyük vardır. Derebeylik zamanındaki ismi çivili olup üç mahalleden oluşmaktadır.Zamanla çivili ismi değişerek Çivril adını almıştır.Osmanlı imparatorluğu kurulduktan sonra padişah derebeyi ZİVİR AHMET'e ve tüm derebeylerine bir ferman göndermiştir.Bu fermanda tüm derebeylerinin teslim olmasını emretmiştir. Bu derebeylerinden Zivir Ahmet teslim olmayınca padişah tarafından kellesi vurduruldu. Padişah daha sonra böyle bir şey yaptığı için pişman olmuştur.Bunun üzerine Zivir Ahmet'in evi ve konağı köye camii olarak hibe edilmiştir.Konağının kapıları köyde bulunan şimdiki camiide kullanılmaktadır.

  Kültür

  Köyün gelenekleri arasında bayramda helva yapılması bayramlarda güreşlerin düzenlenmesi vardır, yemekleri ise kazyağının yufka ekmeğine batırılmasıyla oluşan tiritin önemli bir yeri vardır ayrıca halıçka köyün en önemli yemekleridir

  Coğrafya

  Samsun iline 30 km, Kavak ilçesine 30 km uzaklıktadır. samsundan kavak yönüne giderken Havana tesislerinden 200 metre sonra sağa dönerek 8 km. ilerde. Önce mahmutlu,daha sora devam eden yolun sağından giderek köye ulaşılır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 178
  2000 159
  1997 134

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - İrfan ÖZENÇ
  2004 - Hasan TUNCEL
  1999 - Hasan TUNCEL
  1994 - Fazlı TUNCEL

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır ancak faaliyeti yoktur. Köyde, içme suyu şebekesivardır ve kanalizasyon şebekesi yapım aşamasındadır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır faal değildir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Sondajla çıkartılan Saniyede 12 lt su çıkarılmış tarımda kullanılmak için çalışma yapılmaktadır.Yardımlaşma ve Yaşatma Derneği vardır.2009 Mahalli seçimlerde Samsun İlkadım ilçesi belediye Başkanı Necattin DEMİRTAŞ'ın Köyüdür.

  İle Uzaklığı: 30 km

  İlçeye Uzaklığı: 30 km

  Rakım: 690 m

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Çivril Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çivril Köyü Kavak Forum Tarih
Kavakköy Köyü Çivril Denizli Denizli Tanıtımı 9 Nisan 2010
Kavakalanı Köyü Çivril Denizli Denizli Tanıtımı 9 Nisan 2010
Çivril Köyü Hakkında Bilgi Beyşehir Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011
Çivril Köyü Hakkında Bilgi Hacıbektaş Nevşehir Nevşehir Tanıtımı 21 Ocak 2011
Çivril Köyü Hakkında Bilgi Turhal Tokat Tokat Tanıtımı 9 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş